1000Kitap Logosu
Villiers de I'Isle-Adam

Villiers de I'Isle-Adam

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.7
16 Kişi
62
Okunma
1
Beğeni
478
Gösterim
Unvan
Fransız Bilim-Kurgu Roman Yazarı
Doğum
Fransa, 1838
Ölüm
Fransa, 1889
110 syf.
·
23 günde
·
Puan vermedi
Buenos Aires' teki Ulusal Kitaplığın yöneticisi Jorge Luis Borges' in derlediği fantastik edebi kitaplar, Babil Kitaplığı adıyla tanınıyor. Okuduğum kitap bu dizinden birisidir. Kısacık olmasına rağmen elimde biraz süründü. Nasılsa bağımsız hikayelerden oluştuğundan, hikaye aralarında başka kitaplara kapıldım :) İçindekiler; - Umut İşkencesi Hakikaten ruhsal azabın en büyüğü ve en acımasızı olsa gerek. -Tse-i-la’nın Serüveni Aşk nelere kadir... - Koz Taşıyamayacağınız sırları öğrenmeye kalkmayın. - Kraliçe Ysabeau Bir kadını asla ama asla kızdırmayın, hele ki kraliçeyse. -François Arago Maskeli baloda dehşet... - Karamsar Anlatı Daha Karamsar Anlatıcı Bir garip düello hikayesi. - Vera Böylesine sevmek ve sevilmek mümkün müdür ?
Son Şenliklerin Davetlisi
Okuyacaklarıma Ekle
6
120 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
#borgesinbabilkitaplığı 23.kitap Önsöz'de #jorgeluisborges der ki ; Keltlere özgü umursamaz ve cömert imgelem gücü talihin ya da kaderin ona sunduğu özelliklerden biriydi. Aynı şey, ait olduğu seçkin soy (Malta Şövalyeleri'nin ilk büyük ustasının soyundan geliyordu) ve sıradanlığı, bilimi, ilerlemeyi, içinde yaşadığı dönemi, parayı ve ciddi insanları küçümseme özelliği için de söylenebilirdi. Fransızların retorik üslubunu izleyen bir Romantik olarak Villiers, insanların romantikler ve aptallar olmak üzere iki sınıfa ayrıldığını iddia etti. Yapıtlarında olduğu gibi yaşamında da biraz oyunculuk vardır; aristokrat ve çok yoksul olmasının bu tutumunu kolaylaştırdığı doğrudur. Yazar insan ruhunun ne denli acımasız olabileceğini biliyordu. Villiers bize ahlaki bir cehennem sunar. Yedi öyküden oluşan muazzam bir kitap okudum. Yazarın tasvir gücü, insan psikolojisini aktarması, her öyküde ki duygu çok güzeldi. Tüm öyküleri çok sevdim. Bu muhteşem seçki mutlaka okunmalı tavsiyemdir...
Son Şenliklerin Davetlisi
Okuyacaklarıma Ekle
3
120 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Soylu bir aileden gelmesine karşın yaşamını yoksulluk içinde geçiren Villiers de Llsle-Adam, Baudelaire, Mallarme gibi ünlü yazarlarla dost olsa da hayattayken tanınmamış. Öykülerinde burjuva ahlâkını eleştiren yazar, maddeciliğin yarattığı sıradanlıktan da nefret ediyormuş. Son Şenliklerin Davetlisi, Babil Kitaplığı Serisi’nin içinde sevdiğim kitaplardan biri oldu. Özellikle, Umut İşkencesi ve Son Şenliklerin Davetlisi insanın acımasızlığını, kötülüğünü gösteren etkileyici hikâyelerdi. Aslında, genel olarak acımasızlık ve oyunbazlık hâkim hikâyelere.
Son Şenliklerin Davetlisi
Okuyacaklarıma Ekle
11