1000Kitap Logosu
Vüs'at O. Bener
Vüs'at O. Bener
Vüs'at O. Bener

Vüs'at O. Bener

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
634 Kişi
2.045
Okunma
320
Beğeni
12,2bin
Gösterim
Tam adı
Vüs'at Orhan Bener
Unvan
Türk Yazar ve Şair
Doğum
Samsun, Türkiye, 1922
Ölüm
1 Haziran 2005
Yaşamı
Vüs`at O. Bener, (d. 1922 - ö. 2005) Türk yazar ve şair. Yazar Erhan Bener'in kardeşi, Yiğit Bener'in amcasıdır. Hayatı Tam adı, Vüs'at Orhan Bener. 1922'de Samsun’da doğdu. İlk, orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli kentlerinde tamamladı. 1941'de Harbiye Mektebi'ni, 1957'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ticaret Bakanlığı'nda raportör, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde hukuk müşaviri olarak çalıştı. Ayşe Bener`le evlendi. Bir sendikanın danışmanlığını yürüttü. Emekliye ayrılıp yazarlıkla geçindi. 1950'de New York Herald Tribune gazetesi ile Yeni İstanbul gazetesinin birlikte düzenlediği öykü yarışmasında "Dost" isimli öyküsüyle üçüncülük kazandı. Bu başarı tanınmasını sağladı. Seçilmiş Hikayeler, Varlık, Yeditepe dergilerinde yayınlanan şiir ve öyküleriyle dikkat çekti. 1 haziran 2005`te hayatın yitirdi. Eserlerinin Özellikleri Vüs'at O. Bener, eserleri içinde daha çok özyaşamöyküsel nitelik taşıyan öyküleriyle bilinir. Bener, ham gerçekliği edebi bir temele oturtarak ele aldı. Gündelik olaylarla, bilinçaltında birikmiş yaşam parçalarını birleştirdi. Sürekli yeni anlatım biçimleri arayan yazar, bu yönüyle zaman zaman şematizme düşmekle, dış gerçekleri yanlış yerlere koymakla, hatta bozmakla eleştirildi. Bener'in eserlerinde ölüm izleği önemli bir yer tutar. Bunda yazarın genç yaşta doğum sırasında kaybettiği ilk eşi ve doğumdan sonra yaşatılamayan çocuğunun da etkisi vardır. Bu evlilikten sonra tekrar başından evlilikler geçmesine rağmen Vüs'at O. Bener'in çocuğu olmadı. Okurdan çaba isteyen, ayrıksı bir dili olan Bener'in kişilerinin gündelik hayatın ikiyüzlülüklerini dışavuran bilinçakışlarını, Virgül dergisindeki yazısında, Orhan Koçak "iç konferans tekniği" olarak adlandırmıştır. Öykülerinin yanı sıra Vüs'at O. Bener'in şiirleri, kısa dizelerden oluşan, esprili, ironik ve şaşırtıcıdır. Ödülleri Ihlamur Ağacı ile 1963 Türk Dil Kurumu Tiyatro Armağanı İpin Ucu oyunuyla 1980 Abdi İpekçi Armağanı (paylaştı) 2005 İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı (Vefatı nedeniyle eşi Ayşe Bener tarafından kabul edildi.)
Samet Güzel
Havva'yı inceledi.
112 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Kitaplar... Yerin dibine batsın kitaplar! Ne öğrettiler bana? Sökebildiler mi içimdeki huzursuzluğu?" Vüs'at O Bener yeni tanıştığım bir yazar. Ve bana göre gölgede kalmış, gölgede bırakılmış bir yazar. YKY yayınlarına ne kadar teşekkür etsek az. Bener, Burak, Meriç, Baran ve onlarca öykücümüzü sahipsiz bırakmadığı için. Bener'in öyküleri beni çarptı,,, Bener'in öyküleri beni... Neyse,,, okuyun Bener'i. Okuyun ve öykünün gücünü görün, küçümsenen bu dalın, kaliteli kalemler ile ne kadar iyi olabileceğine şahit olun.
Havva
7.4/10
· 300 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
20
Hayat Bu
Buzul Çağının Virüsü'ü inceledi.
226 syf.
·
9/10 puan
Öncelikle kullanılan dil (kısa ve devrik cümleler ile argonun yepyeni örnekleri), uygulanan falshback'lere örülü iç monologlara dayalı Bilinç Akışı tekniğiyle kolay bir eser değil. Ara vermeye gelmiyor ama yapmazsanız ağırlığı yoruyor. Konu; Topal Osman lakaplı ve edebiyata meraklı mal müdürünün arkadaşının eşine (Şukufe/viola) aşık oluşu, siyasi sebepler yüzünden tutuklanması, şehir değiştirmesi ve aralarda buluşulan bir aşk. Ülke özelinde Demokrat Parti'nin kuruluş ve darbe ile kapatılışına hatta 80'lere kadar uzanan bu sürede yaşanan tüm siyasi ortam ve politize halk da ayrıntılı betimlenmiş. Eser; yazar tarafından erken yaşta kaybettiğimiz yakın dostu Oğuz Atay'a ithaf edilmiş ki Atay da başyapıtı #tutunamayanlar 'ı ilk ona göndermişti. Kitap üzerine yazılan bunca makale ve tezden öğrenilebileceği üzere, benzer dönemi yaşayan yazarın (Edermit'te arkadaşının eşine aşk ve Ankaraya kaçış, memuriyet) otobiyografik olduğu açıktır. Gerek eserde yapılan göndermeler (başta #oğuzatay ve pek çok yazar,filozof, düşünce ) gerekse yazarın orijinal kelime üretim (duayen:aksakal, otobüs: çok otturgaçlı götürgeç) cümle kalıpları bu romanı oldukça farklı bir yere koyuyor, inanın.
Buzul Çağının Virüsü
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
112 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
Merhaba; Benim yazar ile tanışma kitabım oldu Hava. İçerisinde kısa öyküler var. Zor zamanlarda, okumakta ve odaklanmakta zorlandığınız bir dönemde kolayca okuyabileceğiniz öyküler bunlar. Farklı konularda yazılmış ama hepsi hayatın içinden, yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan olaylar. Genellikle ilk cümleden itibaren kendinizi anlatılan olayın içinde buluyorsunuz. Yazarın kendine has farklı bir tarzı vardı. Cümlelerinde hafif bir şiirsel tad vardı. Elbette ki tüm öyküleri sevmeniz mümkün değil ben çoğunu keyif alarak okudum. Herkese keyifli okumalar dilerim. YouTube kanalım için; youtube.com/c/EL%C4%B0FBEGENM%C...
Havva
7.4/10
· 300 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20