W. R. S. Ralston

W. R. S. Ralston

Yazar
6.7/10
7 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
W. R. S. Ralston
Tam adı:
William Ralston Shedden-Ralston
Unvan:
Yazar
Doğum:
York Terrace, 4 Nisan 1828
Ölüm:
Londra, Birleşik Krallık, 6 Ağustos 1889
Daha sonra Ralston'un ek soyadını kabul eden William Ralston Shedden olarak bilinen William Ralston Shedden -Ralston (1828-1889), Rus ve Rusların ünlü bir İngiliz bilgin ve çevirmeniydi.
William Ralston Shedden-Ralston (1828-1889) 4 Nisan 1828'de York Terrace, Regent's Park , Londra'da üçüncü çocuk ve William Patrick Ralston Shedden'in (1794-1880) ve Frances Sophia Browne'nin (1804-) tek oğlu olarak doğdu. . Annesi, Galway, Calcutta ve Sydney'den William Browne'nin (1762-1833) üçüncü kızıydı. İskoç babasının New York'ta doğduğu ve İskoçya'da okulu babası olan babası, Palmiye Meydanı'nda Brighton'ı kurmadan önce Hindistan'ın Calcutta şehrinde bir tüccar olarak görev yapmıştı. William Ralston Shedden-Ralston ilk yıllarının çoğunu orada geçirdi. Üç ya da dört çocukla birlikte, 1846'da Cambridge'de Trinity Kolejine gittikten sonra 1850'de BA ile mezun olup, hukuk eğitimi gördü.

1852'de William'ın babası, Ayrshire, İskoçya'daki Ralston sitelerine yaptığı iddiasıyla uzun ama başarısız bir dava başlattı. Maliyet servetini dağıttı. Aile yıllarca iddiayı bastırdı. William'ın kız kardeşi Annabella Jean Ralston Sheddon (1823-1873), yalvarmaları kabul etti ve 1861'de bir aşamada , Lordlar Komitesinden önce otuz gün boyunca bir dava açıldı. . William, babasının davası başlamadan önce bara hazırlandı ve çağrıldı, ancak 1852'deki ilk olumsuz karardan sonra ailenin servetindeki değişim onu ​​daha güvenli bir yaşam sürmeye zorladı. Ayrıca Shedden'in ek soyadını da kabul etti.

1 Eylül 1853'te William, İngiliz Müzesinin basılı kitap bölümünde, asillerinin saygısını ve yeteneğini kazanmasıyla, bir asistan olarak çalışmaya başladı. Çalışma, basılı kitap kataloğu için gerekli iki yıllık kopyalama başlıkları ile başladı ve ondan sonra da yavaş yavaş yükseldi. Rus kitaplarını kataloglayabilen birine ihtiyaç duyduğunda, Rusça öğrenmeye başladı ve hatta sözlüğün sayfalarını kalple öğrendi.

William ayrıca Rus edebiyatı okudu. Ivan Andreevich Krylov'un iki yüz masalının 93'ünü tercüme etti ve 1868'de Krilof ve Fables olarak yayınlanan bu eser sayısız baskıya koştu. Ertesi yıl Ivan Turgenev'in Gentlefolk Yuva'sının Liza olarak çevirisini yaptı; 1872'de Rus Halkının 439 sayfalık Slavik Mitolojiyi ve Rus Sosyal Hayatını Gösteren Şarkıları ve 1873'te Rus Halk Masalları'nın kana susamış bir koleksiyonu. Arthur Ransome 1913'te Rus Halk Öyküleri kitabını okudu ve Rus folklorunda ne kadar zengin bir malzeme olduğunu gördü, ancak Ralston'un “edebi düzyazısı” nın uygun olmadığını düşündü; Eski Rusların Rus masallarındaki çocuklar için basit bir dilde bazı Rus masallarını yeniden anlattılar.

Rusya'ya iki ya da üç yolculuk yaptı, orada çok sayıda edebi tanıdı ve Turgenev ile kalıcı bir dostluk kurdu. Aynı zamanda St. Petersburg İmparatorluk Bilimler Akademisi'nin bir üyesi oldu. İki defa Sırbistan'ı ziyaret etti ve Almanya, Belçika ve İsviçre'ye çok sayıda ziyaret yaptı.

1874'te William , Erken Rus Tarihini yayınladı, Oxford'daki Taylor Institution'da Ilchester Dersleri olarak verilen dört konferansın özü. Rusya'ya yaptığı ziyaretler daha çok, daha kapsamlı bir hesap için materyal toplamaktı. Messrs. Cassell & Co ile yayınlanması için sözleşme imzaladığında, son anda anlaşmayı iptal etmelerine ve Donald Mackenzie Wallace'ın kitabı Rusya'ya yayınlamalarına izin verdi.

Ayrıca hikayeleri sözlü olarak anlatmak için bir hediyeye de sahipti. Yeni bir halk eğlencesi biçimi tasarladı, konferans salonlarında büyük izleyici kitlelerine hikâyeler anlattı, St. George's Hall'da ( Pazar Konferansı Derneği için ) ve St James'in Salonlarında başarılı bir şekilde birkaç kez görüntülendi. Marlborough House'daki genç prenslere ve prenseslere ve diğer sosyal toplantılara hikaye anlatımı yaptı; ve ayrıca, yardım kuruluşlarının yardımlarıyla, doğu Londra ve illerdeki izleyicilere.

Sağlığı bozuldu, 1875 yılında British Museum'dan istifa etti ve kendini edebi esere ayırmaya çalıştı, ancak akut depresyona karşı duyarlı oldu ve giderek geri çekildi. Yine de, Athenæum dergisi ve Saturday Review'ın yanı sıra Ondokuzuncu Yüzyıl ve diğer dergiler için de yazdı.

1889 yılının başlarında William, aynı yılın 6 Ağustos günü yatakta ölü bulunduğu Londra'daki 11 Kuzey Kızı'ya taşındı. Brompton Mezarlığı'na gömüldü . Evlenmemişti.
W. R. S. Ralston'un Kitapları