Wendy T. Behary

Wendy T. Behary

Yazar
7.1/10
7 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
150
Gösterim
Narsizm kulağa felaket gibi geliyor, değil mi? Ama narsizm her zaman kötü müdür? Aslında değil. Sağlıklı narsizm, içinde kararlılık ve özsaygının tohumlarını barındırır. "Sağlıklı narsizm" kulağa biraz çelişkili gelse de, narsizm gerçekte insanlarda geniş bir spektrum gösterir. İnsan doğasının kendisi içinde şekillenişinin kendisi bir narsistik dışa vurum eğilimidir. Ve bu o kadar da kötü bir şey değildir.
"Gecmis, tum ic burkan acisina ragmen, yasanmamis sayilamaz, ancak cesaretle yüzlesilirse, yeniden yasanmasi da gerekmez."
"Herkes zaman zaman eşsiz ve özel olduğu hissini tadabilir. Aslında âşık olmamızın ya da birinden etkilenmemizin nedenlerinden biri de bu kişinin bize bu şekilde hissettirebiliyor olmasıdır."
Wendy T. Behary
Sayfa 85 - Psikonet yayınları
"Insan sevmek ve baglanmak uzere yaratilmistir ve beyin, kisinin semalari nasil bir engel cikarirsa cikarsin bu hedeflere ulasmak icin cabalayacaktir."
"Deneyimleriniz, zihninizin kapı görevlisi gibidir, size odadan odaya sessizce rehberlik eder."
Wendy T. Behary
Sayfa 81 - Psikonet yayınları
Bu hissi bilirsiniz: Belki arabada giderken radyoda çalan şarkı sizi birden başka bir yere ve zamana, belki de ilk aşkınıza ya da ilk kaybınıza götürür. Bedeniniz uyarılmışlık ve bazı hislerle dolar. Her zaman niye kendinizi birdenbire bu şekilde hissettiğinizi bilmezsiniz. Arşivden anıyı çekip çıkarmanız biraz zaman alabilir. Ancak beyniniz, neyin daha önce deneyimlediğiniz bir şey gibi duyulabileceği, tat vereceği, kokabileceği, görünebileceği ya da hissettirebileceği ile ilgili bağlantı kurma konusunda zihninizin çok ötesindedir.
Wendy T. Behary
Sayfa 71 - "Güvenin Temelleri: Biyoloji ve Öğrenme" başlığı altında
"Zihin algisi, narsistlerin yasamlarinda siklikla yeteri kadar gelistirememis olduklari algisal bir yetenektir. Bu, su anlama gelmektedir: bu kisiyle iliskide bir dengesizik hissedilecektir: konusulan veya yasanan her sey o kisiyle ilgilidir, sizinle ya da 'ikiniz' ile ilgili degil."
Empati, bir diğerinin duygusunu hissedebilme, kendini başkasının yerinde hayal edebilme becerisi ve istekliliğidir. Sempatiden, birisinin acısı için yalnızca üzülmekten farklı olarak ona eşlik etme becerisi ve bedeninizde ve zihninizde yankı bulmasını sağlayabilme ile ayırt edilebilir.
Narsist bir adamla evli bir danışanım, eşinin seyahatte olduğu zamanlarda evde, kendisiyle aynı odada olduğundan daha az yalnız hissettiğini söylemişti.
Narsisiltlige yuzeysel bir giris yapmis. Guzel ve akici bir kitap.
Narsistle ateskes ilan etmek demek; arkana bakmadan ondan kacmak demek. Yoksa "sen" diye bir sey kalmiyor!
Narsistle ilişkinizde kendinizi korumanız ve bunu nasıl yapacağınız konusunda nasihatlerde bulunuyor. İlişkiyi bitirerek kestirip atmıyor, narsiste rağmen ilişkiyi yürütmenin yollarını gösteriyor.
Daha çok narsistin bildiğimiz tanımı üzerinde ve şemalar kendimizi tanımak üzerinde durmuş narsistle iyi bir iletişim kurma konusunda çok az durmuş pek beğenmedim kitabı

Yazarın biyografisi

Adı:
Wendy T. Behary
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.