Wilkie Collins

Wilkie CollinsBeyazlı Kadın yazarı
Yazar
8.3/10
250 Kişi
970
Okunma
70
Beğeni
5,2bin
Görüntülenme

Hakkında

65 yıllık yaşamı boyunca 30 roman, 60 kısa öykü, 14 sahne oyunu ve 100'den fazla makale kaleme aldı. Yaşadığı dönemde ve ölümünden sonraki yıllarda, edebi çevreler tarafından  pek ciddiye alınmadığı için, biyografisi yazılacak kadar ünlü biri olmadı. Bu nedenle hayatı hakkında geniş bir bilgi yoktur. Tıpkı romanları gibi hayatı da kalın bir sır tabakasıyla kaplıdır. Yazdığı ilk iki roman çok ünlüdür ve bugün hak ettiği değere ulaşmışlardır. Birer baş yapıt kabul edilen bu eserler, Beyazlı Kadın ve Aytaşı'dır. Diğer romanları, bunlarla aynı seviyede olmaktan uzaktırlar. Beyazlı Kadın, İngiltere'de yazılan ilk Gotik Roman olma özelliğine sahiptir. Her iki roman da gizem türünün birer şaheseri ve ilk örnekleridir. Aytaşı aynı zamanda ilk polisiye roman kabul edilmektedir. Beyazlı Kadın ve Aytaşı, bugün hala ilgiyle okunan ve geniş bir okur kitlesi tarafından beğenilen kitaplardır. Collins'in yaşamı hakkında az da olsa bilgi, Charles Dickens vasıtasıyla temin edilebilmiştir. Her iki yazar 1851 yılında tanışmışlar ve dost olmuşlardır. Olgunluk dönemindeki Collins, henüz genç bir yazar olan Dickens'ı derinden etkilemiştir. Arkadaşlıkları Charles Dickens'ın 1870'deki ölümüne dek sürmüştür.  O yıl, hayranı olduğu Collins'e özenen Dickens, bir gizem romanı yazmaya girişir ama ömrü yetmediği için tamamlayamaz. Bu olay, İngiliz edebiyatçıları arasında, Dickens'ı Collins öldürdü şeklinde hüzünlü esprilere neden olur. Dickens, ölümünden bir süre önce, elindeki bütün mektupları yaktığı için, Wilkie Collins'in yazdıkları da kül olur gider. Böylece, Collins'in yaşamı hakkında bilgi verecek kaynakların büyük çoğunluğu ortadan kalkar. Gençlik yıllarından beri baş ağrılarına karşı afyon ve çeşitli ağrı kesiciler kullanan Collins bir süre sonra bağımlı hale gelir. Bu yüzden yaşamının sonlarına doğru ciddi ruhsal sorunlar yaşar. 
Unvan:
İngiliz Roman ve Oyun Yazarı
Doğum:
Londra, İngiltere, 8 Ocak 1824
Ölüm:
Londra, İngiltere, 23 Eylül 1889

Okurlar

70 okur beğendi.
970 okur okudu.
51 okur okuyor.
932 okur okuyacak.
24 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Kadınlar bir erkeğin aşkına, şöhretine, dış görünüşüne ve parasına direnebilir fakat onlarla nasıl konuşacağını bilen bir erkeğin tatlı diline karşı koyamaz.
Sayfa 317 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Erkekler bize söyledikleri acı sözleri ne kadar iyi hatırladığımızı ve canımızı nasıl yaktıklarını pek bilmezler.
Sayfa 305Kitabı okudu
Reklam
Aklı başında hiçbir adam, önceden hazırlık yapmadan, bir kadınla söz düellosuna girmez.
Sayfa 173 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kimimiz hayatı koşarak yaşar, kimimizse ağır ağır yürürüz.
Sayfa 58 - Can YayınlarıKitabı okudu
Yüreğimizin penceresini kapatıp dünyanın gerçeklerine dönelim. `
Reklam
2024te okumayı düşündüğüm kitaplar..
şu listede yer alanlardan okumadıklarım; #195185419 + şu listede yer alanlardan okumadıklarım; #200968391 ve siz uygulama kullanıcıları sayesinde - #227697974 - yaptığım şu liste; (bu muhtemelen daha da büyür.. umarım

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
216 syf.
·
Puan vermedi
Kitap o kadar akıcıydı ki benim açımdan olaylar korkutucu oldu. Rüyalarıma bile girdi diyebilirim. Oysa çabuk etkilenen biri değilimdir. Severek okudum. Kalp ritmim bile değişti okurken çok heyecanlandığım için. Bir otel de yaşanan olayları okuyoruz. Lanetli otel bir ailenin başına bela oluyor.
Lanetli Otel
Lanetli OtelWilkie Collins · İthaki Yayınları · 2021160 okunma
496 syf.
9/10 puan verdi
·
4 günde okudu
#1001kitap~~~
Wilkie Collins, 65 yıllık yaşamı boyunca 30 roman, 60 kısa öykü, 14 sahne oyunu ve 100'den fazla makale yazmıştır. Tıpkı romanları gibi hayatı da 1sır olan yazar, yazdığı ilk iki roman çok ünlüdür, Beyazlı Kadın ve Aytaşı ile. Diğer romanları, bunlarla aynı seviyede olmaktan uzaktırlar. Beyazlı Kadın, İngiltere'de yazılan ilk Gotik Roman
Beyazlı Kadın
Beyazlı KadınWilkie Collins · Görsel Yayınları · 1992657 okunma
738 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
"Bir kadının sabırla nelere katlanabileceğinin ve bir adamın kararlılığının nelerin üstesinden gelebileceğinin hikâyesi." Kitapta bütün olayların dışında beni özellikle etkileyen iki şey var. Bunlardan biri Marian'ın çok güçlü bir kadın karakter olarak yazılmış olması diğeri ise Marian ve Laura arasındaki kardeşlik bağı.
Beyazlı Kadın
Beyazlı KadınWilkie Collins · Can Yayınları · 2021657 okunma