Giriş Yap

William Blake

Yazar
7.3
720 Kişi
Unvan
İngiliz Şair, Ressam
Doğum
Londra, İngiltere, 28 Kasım 1757
Ölüm
Londra, İngiltere, 12 Ağustos 1827
Yaşamı
İngiliz şair, ressam, oymabaskı ustası ve mistik. Orta halli bir esnaf ailesinin beş çocuğunun ikincisiydi. Babası çorapçıydı ve okula gitmedi. Öğretmeni annesiydi ve o da okuma yazma bilmeyen karısı Catherine'in eğitimi -cenneti canlandırmak için bahçede çıplak bir biçimde Paradise Lost' u - ki tarafımızdan çoğaltılacaktır - okutabilecek kadar -üstlenecekti. On yaşında çizim okuluna gönderildi ve on dördünde James Basire adlı bir oymabaskı ustasının yanına çırak verildi.1779'da Kraliyet Akademisi'ne girdi ama ortamdan hoşlanmadı. Dinsel görüşlerinde kiliseye bağlı olmayan bazı aydınlarla birlikte Swedenborg tarikatına girdi. 1780'de Newgate Hapisanesi'ni yakarak otoriteye karşı nefreti gösteren asilerin arasındaydı. Kiliseye olduğu kadar devlete de karşıydı. 1784'de babasının ölümü üzerine çocukluğunu geçirdiği evin bitişiğindeki eve taşındı ve bir basımevi açtı. Kardeşi Robert'ı da yanına aldı.1787' de ölen Robert'ı sık sık düşlerinde görecekti. Aklının görsel yanı hep ağır basmıştı ve tasarladıklarını canlandırabilme yeteneğine sahipti. Blake, imgeleri, sanki kafasının içinde değil, gözünün önündeymişçesine çok canlı bir biçimde aktarırdı. Şiirleri, elle tutulabilecek kadar canlı imgelerle doludur. Şiirlerini, yaptığı süslemelerle birlikte kendi bulduğu bir teknikle küçük bakır levhalar üzerine kazıyarak bastı ve elle boyadı. 20. Yüzyıl edebiyatı üzerine muhteşem bir etkisi olan Songs of Innocence ve Songs of Experience, dönemi için çok önemli yapıtlar olmasına rağmen hiçbir yankı uyandırmadı. Ölümünden 50 yıl sonraya değin bu iki kitabı hiç bilinmiyordu. Keskin gözlemleri olan, dürüst, dil ve çizim alanındaki büyük yeteneğini doğallıkla kabullenen olağanüstü bir kişiydi. Safra taşları yüzünden sağlığı kötüleşti. 70 yaşında Strand yakınlarında bir odada öldüğünde hala kitaplarını renklendiriyordu ve isimsiz bir mezara gömüldü.
37 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ne okudum ben? Beynimi hissetmiyorum, beynimi kaybettim. Öldü yok oldu... Alla alla ne yaşadım ya ben az önce. Hâlâ etkisindeyim. Kitap zaten kısa aslında pek uzun bir inceleme yazamayacağım. Din ve Akıl.. Kitaba bakarsak akıl daha baskın geliyor. Kitapta o kadar sarsıcı ve kendi cağını aşmış fikirler ve cümleler var ki. Kadın eşitliği, özgürlükçü yapısı. Lirizm ve felsefe iç içe. Ve öğrendim ki hem filozof hem şairmiş. Ah sevdim seni deli adam! Kitap beni büyüledi. :)
·
Reklam
64 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Çok gereksiz ve özensiz bir toplama olmuş hiç beğenmedim diyebilirim bence doğru adres bu kitap değil blake için. Çok daha iyi kitaplar okunabilir. Sadece aforizmalar için bile lüzumsuz.
Yaşayan Her Şey Kutsaldır
5.6/10 · 45 okunma
37 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Kutsaldır yaşayan her şey çünkü. * * Aforizmalar öyküler incil ve tevrat arasında köprü hikayeler. Bu sözler biz ne anlatıyor? Anlamak isteyen için azıcık sayfasına gizlenmiş bir okyanus. Heyben kadar alır taşırsın denizi. Bu sözler sihirli sözler azıcık şiir birazcık aforizma biraz öykü.
64 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dünyaca ünlü cok harika şair ressam William Blakenin aforizmalarından oluşan bir kitap hemen hemen her konuda çok harika sözleri var William Blake dingin sulardan zehir bekle yalnız kendi düşücelerini yaratmalısın aksi halde diğer insanların yarattığı düzenlerin kölesi olursun en iyi şarap en eskidir en iyi su en yenisi
Yaşayan Her Şey Kutsaldır
5.6/10 · 45 okunma
·
Reklam
54 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dünyaca ünü çok harika şair ressam william blakenın sıradışı iki kitaptan biri olan kehanet kitapları 1 williamın kendi yarattığı mitlerle ahlkanın ve bir şeyin karşısına özgür aşkı koyarak cok sıradışı iki kitap yazmış .mühtişsin William blake William blake Tiriel Dağların içinde kayboldu gece gündüz dolaştı gündüde gecede karanlıktı onun için artıkgüneşi hissediyordu ama parlak ay artık yararszı bir küreden başka birşey değildi tüm dinler birdir tüm halkların dini he birinin aldığı farkli şiirsel dehadan gelir buda heryerde kahanetin ruhu olarak adlandırılır nasıl kişi bilinmeyen topraklarda yolculuk ederek bilinmeyenni bulamazsa edinilmiş bilgyle daha fazlasını elde edemez öyleyse evrensel bir şiir deha vardır kimse kalbiyle düşünemez yazamaz veya konuşamaz fakat gerçeği dile getirmek ister öyleyse tüm felsefi öğretiler bireyin zaaflarına tabi olan şiirsel dehadan gelir Şirsel deha gerçek insandır insanın bedeni ve dış görünüşü şiirsel dehadan gelir benzer şekild her nesnenin biçimi dehasından gelir eskiler bu dehaya melek ruh veya iblis derlerdi insanın algıları algının organlarıyla sınırlı değildir insan duyunun( en kadar güçlü olursa olsun) keşfedebiliceğinden daha fazlasını algılar çok sahip olunduğunda aza aynı şey oluyorsa daha çok çok yanlış bir ruhun çıglığıdır herşeyden daah az olan insanı tatmin etmez şiirsel veya kişlik olmasaydı düşünsel ve deneysel olan çok geçmden herşeyi ussallaştırı karşısında susar kalır ve aynı kısır döngüde döner dururdu insanın arzuları algılarıyla sınırlıdır. kişi algılamadığını arzulayamaz
·
2
11
107 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42