1000Kitap Logosu
William H. McNeill
William H. McNeill
William H. McNeill

William H. McNeill

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
77 Kişi
233
Okunma
45
Beğeni
1.493
Gösterim
Tam adı
William Hardy McNeill
Unvan
Tarihçi
Doğum
Vancouver, Kanada, 31 Ekim 1917
Ölüm
Torrington, ABD, 8 Temmuz 2016
Yaşamı
William Hardy McNeill, (d. 31 Ekim 1917) dünya tarihçisi, akademisyen ve yazar. Teolog ve eğitimci John T. McNeill'in oğlu olan bilim adamı; Vancouver, Britanya Kolumbiyası'nda doğdu. Chicago Üniversitesi'nde uzun yıllar çalıştı. Tarihçi J. R. McNeill'in babasıdır. Çalışmaları Dünyanın en saygın tarihçilerinden biridir ve 2006'da emekli olana kadar lisans eğitimini de gördüğü Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü'nde profesördü. McNeill'in en popüler çalışması "The Rise of the West: A History of the Human Community" (Batı'nın Yükselişi, Bir İnsan İlişkileri Tarihi) adını taşır. Kitap, dünya tarihindeki, insan ilişkilerine kültürel ve etnik farklar açısından yaklaşır ve son 500 yılda Batı uygarlıklarının diğerleri üzerindeki ilişkilerine değinir. Diğer kitabı "A World History" (Dünya Tarihi, çev. Alaaddin Şenel, İmge Yay.) ise, bir ders kitabı olarak yazıldıysa da, gördüğü yüksek ilgi nedeniyle her kesimden okuyucu bulmuştur.
Aykut Türkyılmaz
Dünya Tarihi'yi inceledi.
873 syf.
·
442 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Dünya Tarihi - William H. McNeill
Okuduğum en iyi dünya tarihi kitabı! McNeill o kadar akıcı bir metin oluşturmuş ki, hayran kalmamak elde değil. Akıcılığının yanında kitabı öne çıkaran en önemli özelliği, eşzamanlı olarak dünyanın farklı bölgelerine odaklanabiliyor olması. Örneğin kitabı okurken beş yüz yıllık bir süreçte aynı zaman diliminde Çin'de, Hindistan'da, Avrupa'da, Afrika'da, Amerika'da neler oluyor görebiliyorsunuz. Ayrıca kitap sadece siyasi tarih anlatmıyor. Hem siyasi, hem ekonomik, hem toplumsal, hem de düşünsel gelişmeleri karşılaştırmalı bir şekilde tarihsel süreç içerisinde çok iyi betimliyor. "Ben bir dünya tarihi kitabı okumak istiyorum ama piyasada çok sayıda dünya tarihi kitabı var, bir türlü karar veremiyorum" diyen arkadaşlar varsa, bir tarihçi olarak bu kitabı öneriyorum. Herkese iyi okumalar. Selamlar.
Dünya Tarihi
8.8/10
· 205 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Aziz Musa
Dünya Tarihi'yi inceledi.
887 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
" A little history of the world" kitabın sonra okuduğum en iyi tarihi kitablardan biridir. Yazar ilk uygarlıktan 2ci dünya savaşına kadar olan tarihe kendi bakış açısıyla yanaşmış ve gayet başarılı olmuş. Tarih bilgisi olan ve olmayan her kesin okunması gerek bi kitaptır. En önemlisi artık tarihe bakış açısının deyiştirilmesidir, tarih artık sosyoloji antropoloji gibi bilim dalları ile ortak olmuştur, hepsi çarkın bir dişi gibi çalışmalıdı. Önemli diyil Rus çarlarını, Japon imparatorlarını saymak,bunlar basit bilgilerdi, neden aynı coğrafyada Japonya ve Rusya nasıl bu kadar farklı inkişaf etmişler, makas ne zaman açıldı? Bu gibi bilgileri incelemeye sahib kapasiteye sahib olmaktı. Yazarında söylediyi gibi olaylar zamanında dikey diyil yatay incelenmelidir.
Dünya Tarihi
8.8/10
· 205 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25
Mehmet Can Özçelik
Dünya Tarihi'yi inceledi.
887 syf.
·
72 günde
·
10/10 puan
Küçük şeyler sevindirir ruhumu. Hayal bile edemezdim ben bunu!
Emrah Safa Gürkan hocanın önerdiği kitaplardan biri. Ben de (kendi çapımda) biraz araştırdıktan sonra kitabı okumaya karar verdim. Tarihçi değil de bir okuyucu olarak çok beğendiğimi söylemek istiyorum. Sayfa sayısı sizi korkutmasın. 4 bölümden oluşuyor. Yavaş yavaş okuyabilirsiniz. Kitap kaynakça olarak çok zengin. Emrah hocanın önerdiği diğer kitapları da (aşağıda bu kitapları yazacağım) yazarımız Willam Hardy McNeill'in kaynakça kısımlarında göreceksiniz. Emrah hocanın önerdiği aynı zamanda kitabımızın kaynakçasını oluşturan birkaç isimi aşağıya bırakıyorum: İslam'ın Serüveni (I-II-III) - Hudgson (Phoenix) Sanatın Öyküsü - E. Gombrich (Remzi) Devrim Çağı - E. Hobsbawm (Dost) Sermaye Çağı - E. Hobsbawm (Dost) İmparatorluklar Çağı - E. Hobsbawm (Dost) Emrah hocama teşekkür ediyorum. Saygılarımla keyifli okumalar diliyorum.
Dünya Tarihi
8.8/10
· 205 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
23