Yannis Kordatos

Yannis Kordatos

Yazar
6.8/10
6 Kişi
·
32
Okunma
·
1
Beğeni
·
316
Gösterim
Adı:
Yannis Kordatos
Unvan:
Yunan Tarihçi, Yazar
Türkler geçtikleri yerlerde bulunan manastır ve kiliselere dokunmuyorlardı.Tekfurlara ve rahiplere ilişmiyor, mallarına mülklerine el koymuyorlardı. Tek şartları kalelerin anahtarlarının teslimi ve tabiiyetti.
Kilise halkın tanıdığı tek aydın kesim olduğundan o tarihlerde rahipler arasındaki çatışmalar tüm kitlelere yayılıyor ve halkı gruplara bölüyordu.
Bulgaristan Metropoliti Mihail imparator Komnenos'a mektubunda:

" Dinimizden olmayanların idaresinde, bugune kadar aynı dinden olduğumuz Italyanlardan gördüğümüz zararın bir zerresini dahi görmedik. Önümüzdeki büyük tehlikeyi fark ederek Italyanların yerine Türklerin egemenliğini tercih etmeniz gerektiğini belirtmek isterim"
...O tarihlerde din maskesi altında verilen sınıf savaşları Bizans'ı yıktı.
....Katı Ortodoks inanca, Bizans ve Latin yöne-
timlerinin aşırı baskıları yol açmıştı. Bizans ve Latinlerin feodal baskıları da din kisvesinin arkasına gizlenmişti. Türk feodal düzeninde ağalar, beyler ve paşaların baskıları Bizans ve Latinlerin baskıcı düzeni karşısında çok hafif kalıyordu.
Balkanlar'ın köylü kitleleri efendi değiştirince karlı çıktilar.Yine de, Türkler'in hakimiyeti bir duraklamaya yol açti ve özellikle Slavlar, Avrupa' daki gelişmeyi yüz, yüz elli yıl arkadan izleyebildiler.
96 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Bizans'ın son günlerinin zeminini hazırlayan sosyolojik, askeri, ekonomik durumları başlıklar halinde alıp incelemiş. Okuyucunun anlayacağı şekilde dipnotlarla çok sade bir şekilde anlatmış. Diğer yandan Osmanlı'nın İstanbul'u kuşattığı ve sonunda fethettiği zaman dilimini biraz hikaye biraz da araştırma yazısı şeklinde kaleme almış. Yazarın yunanlı olması okuyucu ilk başta tereddüte düşürebilir ama ben kitabın tarafsız bir şekilde sadece -bilinen- gerçekleri yazıldığını düşünüyorum. Başta yazılan Bizans'ın sosyolojik, askeri ve ekonomik durumunun bir benzeri şu an günümüz Türkiye'sinde de yaşanıyor. Bu kitaptan biraz da ders çıkarmamız lazım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yannis Kordatos
Unvan:
Yunan Tarihçi, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.