Yannis Kordatos

Yannis Kordatos

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
301
Gösterim
Adı:
Yannis Kordatos
Unvan:
Yunan Tarihçi, Yazar
Türkler geçtikleri yerlerde bulunan manastır ve kiliselere dokunmuyorlardı.Tekfurlara ve rahiplere ilişmiyor, mallarına mülklerine el koymuyorlardı. Tek şartları kalelerin anahtarlarının teslimi ve tabiiyetti.
Kilise halkın tanıdığı tek aydın kesim olduğundan o tarihlerde rahipler arasındaki çatışmalar tüm kitlelere yayılıyor ve halkı gruplara bölüyordu.
Bulgaristan Metropoliti Mihail imparator Komnenos'a mektubunda:

" Dinimizden olmayanların idaresinde, bugune kadar aynı dinden olduğumuz Italyanlardan gördüğümüz zararın bir zerresini dahi görmedik. Önümüzdeki büyük tehlikeyi fark ederek Italyanların yerine Türklerin egemenliğini tercih etmeniz gerektiğini belirtmek isterim"
Latin aleyhtarı ve Türklerin idaresini isteyenler ise ezici çoğunluktaki halk kitleleri ve ruhbanlardı...
Kitap Bizans'ın son günlerinin zeminini hazırlayan sosyolojik, askeri, ekonomik durumları başlıklar halinde alıp incelemiş. Okuyucunun anlayacağı şekilde dipnotlarla çok sade bir şekilde anlatmış. Diğer yandan Osmanlı'nın İstanbul'u kuşattığı ve sonunda fethettiği zaman dilimini biraz hikaye biraz da araştırma yazısı şeklinde kaleme almış. Yazarın yunanlı olması okuyucu ilk başta tereddüte düşürebilir ama ben kitabın tarafsız bir şekilde sadece -bilinen- gerçekleri yazıldığını düşünüyorum. Başta yazılan Bizans'ın sosyolojik, askeri ve ekonomik durumunun bir benzeri şu an günümüz Türkiye'sinde de yaşanıyor. Bu kitaptan biraz da ders çıkarmamız lazım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yannis Kordatos
Unvan:
Yunan Tarihçi, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.