Yaşar Metin Aksoy

Yaşar Metin Aksoy

Yazar
8.3/10
12 Kişi
·
21
Okunma
·
0
Beğeni
·
47
Gösterim
Başkasının vurduğu adamın kellesini de sakın almayın, kan çıkar bak. Kimse kimseye acımaz. Para işi söz konusu olunca İslam askeri bile birbirini kırar.
"Elhamdürillahirabbilalemin..."
"Lillah salak, lillah" diye düzeltti Süleyman. "Bir öğrenemedin."
288 syf.
Sipahi, bir ilk roman imiş. Yazarı Yaşar Metin Aksoy, okçuluk konusunda ülkemizin önde gelen isimlerinden birisi olarak, ilk defa bir roman çalışması yapmış. Açıkçası, çok da iyi yapmış…

Osmanlı tarihinin en önemli figürlerinden birisi olan Timarlı Sipahilerin hayatlarına dair çok başarılı bir roman çıkmış ortaya. Celali isyanlarının arka fonda kullanıldığı roman, Varvarlı Ali Paşa isyanını merkezde tutarak Süleyman Bey adlı bir sipahinin hayatını anlatıyor. Yazarın okçuluğa ve muhtemelen biniciliğe de hakim olması romana ayrı bir hava katmış.

Çoğunlukla Tokat, Amasya havalisinde geçen romanı çok beğendiğimi ifade etmeliyim. Tasvirler gayet iyi, özellikle de aksiyon tarafı çok iyi resmedilmiş. Savaş sahneleri, çatışmalar, cenkler, ölümler, kalımlar… Hepsi de çok başarılı bir anlatımla konmuş ortaya.

Romanı okurken Reha Çamuroğlu’nun Son Yeniçeri’si geldi sık sık aklıma. Osmanlı ordusunun iki farklı kuvvetine ait iki farklı karakter var, iki romanda.

Yazarın dili oldukça akıcı; roman kendisini okutuyor. Devir çok iyi verilmiş; genel özellikleri, siyasi durum, sosyal tablo, hayat…

Yine oldukça beğendiğim bir başka durum ise ideolojik romancılarda hiç görülmeyen gerçekçilik. İdeolojik romancılar için mesela bir sipahi, beş vakit namazında, evliya kılıklı, bileğine kuvvetli, sadece iman için savaşan, asla yağma yapmayan, baskın yapıp ganimet almayan tiplerdir. Oysa ki burada gerçekçi bir bakış açısıyla verilmiş hadiseler. Öyle ki roman kahramanımız Süleyman Bey de karizmatik ve güçlü yapısıyla, deli delişmen karakteriyle dikkatleri çekiyorsa da pek çok eksiği ve zaafı olan bir kişi.

Velhasıl, Sipahi gayet iyi bir tarihi roman olmuş. Beklentimin hayli üstündeydi.
288 syf.
·Beğendi·9/10
Osmanlı tarihi açısından önemli bir askeri sınıf olan sipahiler gerektiği önemi tarih anlatısında bulamamasına karşın, orduların ana gövdesini oluşturan bu atlı süvari sınıfı birçok savaşın kazanılmasında oldukça etkili olmuşlardır. Sipahi, bir savaşçının yaşamı üzerinden Osmanlı Askeri Tarihinin gölgede kalmış kısımlarını açıklığa kavuşturuyor. 17. Yüzyılda bir Türk Süvarisi nasıl yaşar ne yer ne içer gibi soruların cevabını merak edenlerin merakını gidermekle birlikte, askeri kültür kitapla daha belirgin bir hal alıyor.
288 syf.
·12 günde·9/10
O dönemde yaşana Celali isyanlarını ve Osmanlı Ordusunda yer alan Sipahileri anlatan bir roman. Biraz yüzeysel kalmış diyebilirim. Sipahiler hakkında daha kapsamlı anlatımlar yazılabilirmiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yaşar Metin Aksoy
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 21 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.