Yasemin Balkancı

Yasemin Balkancı

Çevirmen
7.8/10
19 Kişi
·
51
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Yasemin Balkancı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
221 syf.
·Puan vermedi
Kitap Sri Lanka'da gerçekleşen bir tsunami faciası sonrası annesini, babasını, eşini ve iki çocuğunu kaybeden bir annenin ruhsal bunalımını, onlar olmadan geçirdiği 7 yılı, yaşadığı çöküntüyü ele almış. Kitaba çok güzel giriş yapmış otel odasında onun gözleriyle görüp dalgaların üzerinize geldiğini hissediyorsunuz. Ama sonrasında hep bunalımlı günler, anılar, gözde canlanan hatıralar. İnanılmaz sıkıldım.Kitap daha farklı gelişebilirdi. Dalganın yıkımına daha fazla yer verilebilirdi.Kitabın ana olayı dalga fakat sadece giriş kısmında bu olaydan bahsedilmiş.Yıkım sonrası çevre betimlemesi daha geniş olabilirdi. Ya da başka bir dalga gelebilirdi o bölgeden çıkış bu kadar kolay olmayabilirdi.Bunlar yerine bir annenin bunalımlı 7 yılı çok detaylı anlatılmış. Hep bir aksiyon bekledim bir sıçrama yada.Ama olmadı. En azından bir çocuğun kurtulma olayı bile kitaba bir canlılık katabilirdi.Fakat yazar bu şekilde tercih etmiş.İyi okumalar.
221 syf.
·5/10
Kitap sri lanka sahiline vuran tsunami de bir ailenin Yok oluşunu ve o aileden tek sağ kalan annenin yaşadıklarını içinde bulunduğu durumu sıkıntılarını anlatıyor. Kitap psikoloji severler için tavsiye edebileceğim kitap. Ama bana gerçekten sıkıcı geldi. Yalın bir dil kullanılması ve aşırı duygusallığa girilmemesi sevdiğim taraftarıydı fakat geçmişe yönelik çok fazla anı anlatılması kitabı benim açımdan sıkıcı yaptı. Eğer psikolojik analiz yapmayı sevmiyorsanız bu kitap size göre değil :)
221 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Vauuuw. O neydi öyle. Nasıl içine alıp sürükledi beni. Üstelik bu kadar kederle yüklü olmasına rağmen. Anlatımda ki detaylar olağanüstü.
Tsunaminin fiziki yıkıcı etkisinin yanında insan ruhunada neler yaptığını kitabı okuyunca anlayabiliyorsunuz.
Bir "dalga"nın bir kadının yaşantısını nasıl rahatlıkla alt üst edebileceğini görünce dehşete kapılıyorsunuz. Yazarın bu ruhsal yıkıntının altından kalkışını soluksuz izledim. Detaylar sayesinde pek çok anısını bende yaşadım. Onun acısı karşında çok sarsıldım. Doğal felaketlerde nice kayıplar vermiş insanların nelerle yüzleştikleri konusunda daha iyi empati yapabildim. Mükemmel bir otobiyografik günce.
221 syf.
·7 günde·8/10
Babasını yeni kaybeden biri olarak söylüyorum Sonali Dareliyagala harika yazmış. Ölümün o akıl almaz halini bir saniyede sevdiklerimizi elimizden alan hayat sonrasında yaşa diyor tek başına dünyaya geldiğin gibi hergun giden kişilerin hatıraları ve ansızın karşınıza çıkan esyalariyla yaşamak çok zor.
221 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Kitap, 26 Aralık 2004 tarihinde Sri Lanka da can alan tsunamiyi yaşayan bir ailenin sular altında kalmasını ve sadece Sonali'nin hayatta kalmasını, bundan sonraki süreçte yaşadıklarını anlatıyor. Ölen çocuklarının, eşinin, anne babasının ardından mucizevi bir şekilde hayatta kalmayı başaran Sonali gittiği her yerde ailesini görüyor onların sanki hala hayattaymış gibi sesleri kulaklarına doluyor.
Kesinlikle okunması gereken sürükleyici ve elinizden düşürmeyeceğiniz bir kitap.
221 syf.
·1 günde·8/10
Kitap gerçekten de benim içimi burkmuş yaşanan feci kaza ve hayatının sona erişini anlattığı dil beni duygulandırmıştı. Her ne kadar 1. bölümü biraz sıkıcı gibi olsa da 2. bölümde kitabın içerisine girmiş,okuduğum her kelimeyi hislerime kazıtmıştı bana.
221 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Sonali ve Steve evli iki çocuk sahibi bir çifttir. Çocuklar ve ailesiyle tatil için gittikleri okyanus kıyısındaki otelde tatillerinin son günü oluşan tsunamiden kaçmaya çalışırken bindikleri cipin sular altında kalması sonucu Sonali eşini çocuklarını ve anne babasını kaybeder. Kendiside güçlükle kurtulur.
Günlerce kendi iç dünyasına kapanır ailesinin öldüğünü kabullenmez ,aradan geçen zaman içersinde ailesini düşünmek istemesede bir şekilde hatırlar ve olaydan dört yıl sonra dış dünyaya çıkar
Bakalım aradan geçen bu kadar yılda Sonali yaşadıklarını unutup hiç bir şey olmamış gibi yaşamaya mı başlayacak
Yoksa ailesinin anılarıyla yaşamaya devam mı edecek

Gerçek bir hayat hikayesi okudum ailesini ve anne babasını oluşan tsunami sonucu kaybeden Sonalinin gerçek hayat hikayesi hissettikleri sizide yaralayacak
160 syf.
·7/10
Yine isminin çekiciliğine aldanıp, bitirene kadar ölüp ölüp dirildiğim bir kitap oldu büyük kadınların aşk mektupları. Soylu aileler tarafından büyütülmüş kız çocuklarının eşlerine veyahut sevgililerine yazmış oldukları mektuplardan oluşuyor.. Bizim ayıla bayıla okuduğumuz Uğultulu Tepeler'in yazarı Emily Bronte'den tutun da şanlı tarihimizdeki Hürrem Sultan a kadar olan isimlere uzanan mektuplar merdiveni denebilir.. İşin şaşırtan tarafı mektupların sahibi kadınlarımız hastalık sonrası hayatlarını kaybetmişler..
221 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Annesini babasını eşini ve çocuklarını tsunamide kaybeden ve mucizevi bi sekilde hayatta kalmayı başaran bir kadın..
Bunu kabullenemeyisi yaşadıklarıyla yüzleşememesi eski mutlu günleri özlemesi onun için oldukça zordu.
Kitabi elime ilk aldığım andan itibaren büyük bir istekle okudum.

Tavsiye edilir...
264 syf.
·5 günde·5/10
Arka kapak yazısını okuyup büyük bir heyecanla aldığım kitabın bana yaşattığı hayal kırıklığını hala üzerimden atabilmiş değilim...

Esasında kendime söz vermiştim. Bu tip iddialı isimlere sahip, bestseller veya büyük büyük şeyler vaat eden kitapları asla almayacağıma dair.. Merakıma yenik düştüm maalesef...

İlk defa bir kitap hakkında bu derece olumsuz bir kanaate sahibim ve ilk defa bir kitabın 120 küsürüncü sayfalarında okumaktan sıkılıp, sayfa atlamanın kralını yaparak son 10 sayfasını okudum. Tahmin edersiniz ki hiç bir şey kaçırmamışım. Hani bazı (tamam hepsi) Türk dizileri vardır. 100 bölüm izlemezsin 101. bölümde bir bakarsın o güne kadar ne olmuş şıp diye anlar, yadırgamazsın. İşte tam o kıvamda bir kitapmış "Dünyanın en tuhaf oyunu"

Sözüm ona bir gizem, sır perdesi ve büyük bir merak üzerine oturtulmaya çalışılmış. Belki niyet iyi ama sanki vur deyince öldürülmüş gibi geldi bana. Bir defa 16 karakter nedir yahu? Bir an geldi ki acaba elime kağıt kalem alsam da bir şablon mu çıkarsam diye düşünmedim değil :) Sherlock Holmes veya Agatha Christie özentisi desem o da değil.. Nevi şahsına münhasır bir roman olmuş adı üzerindeki bu kitap :)

Bloğumu okuyan varsa-ki umarım vardır-öznel yargılarımın sizi çok fazla etkilemesine izin vermeyin dilerseniz. Sam amcanın mirasçılarından biri olup oyuna katılmak isterseniz keyifli okumalar dilerim :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Yasemin Balkancı

Yazar istatistikleri

  • 51 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.