Yasemin Çağatay

Yasemin Çağatay

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
69
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·Beğendi·8/10
Hiç hisleri olmayan bir meleğe kartopuna dokunmayı tarif etmek ne kadar zorsa, yaşamı anlamaya çalışan ölüm döşeğindeki küçük bir kıza "yaşam ve ötesini" anlatabilmenin de bir o kadar zor olduğunu gözler önüne seren enfes roman. Jostein Gaarder muazzam kurgusu ve hayatı sorgulatan aforizmalarıyla kısacık hikayesinde okuyucuyu hem gülümsetip hem gırtlağında bir yumruyla bırakabiliyor. Keşke bitmese denilen hikayelerden.
136 syf.
Bendeki çeviriden de olabilir,dili sade ve akıcıydı.Beynimin bazı noktalarında hafiften su kaynatmasına neden olmuştur.Bazı sorularıma farklı bir bakış açısı sunmuştur.
SPOİLER!
.
.
.
Cecilie'nin ölümünü kabullenip başlamış olmama rağmen kitabın sonlarına doğru gözlerim dolu dolu oldu.Çok enderdir bir kitabın gözlerimi yaşarttığı bunu başarmıştır.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Küçük bir kızın, yatağında ölümü beklerken bir melekle olan konuşmaları ve yaşamı, dünyayı, uzayı, bilinmeyenleri sorgulamaları üzerine, kendi kısa ama etkileri uzun bir kitap. Jostein Gaarder, felsefik cümleleriyle dünya ve ötesini sorgulamaya itiyor. Melek, insanı anlamaya çalışıyor, insan da meleği. Basit anlatımlar altında yatan derin anlamlar. Her yaşa hitap eden, aslında sonunu bildiğimiz ama bitmesin dediğimiz bir öykü. Tıpkı yaşam gibi. Bazen tanrının sağ elinde yaşayan bir insan olsak da, yine de aynadaki muamma olmaktan öteye gidemiyoruz. Ve Cecilie ekliyor günlüğüne, " Bütün yıldızlar günün birinde düşer. Fakat bir yıldız, cennetteki büyük ateş topunun sadece küçük bir kıvılcımıdır.. "
136 syf.
·27 günde·10/10
Hasta yatağındaki bir kız çocuğu (Cecilie) ile bir melek (Ariel) arasında geçen diyaloglardan oluşan hüzünlü bir hikaye. Gaarder (her zamanki gibi) bolca felsefe yaparak küçük bir kız çocuğunun gözünden hayatı anlamlandırmayı yine başarmış. Belki ölüm döşeğindeki bir kız çocuğu ve bir melek kitabın ana karakterleri olduğu için, bolca dini, mistik konulara da atıflar var kitap boyunca. Gaarder sevenler için keyifli bir kitap olacaktır.
136 syf.
·Puan vermedi
Ölüm döşeğindeki küçük Cecilie ile melek Ariel’in yaratılış, varoluş, gerçeklik ve Tanrı gibi kavramlarla ilgili derin sohbetleri (aslında konu ilginç, kurgu da öyle ama bakış açısı fazlaca hristiyan hatta sanki başka bir açı yokmuş gibi, yazarın diğer kitaplarını daha çok sevmiştim) #josteingaarder #aynadakimuamma

Yazarın biyografisi

Adı:
Yasemin Çağatay

Yazar istatistikleri

  • 69 okur okudu.
  • 52 okur okuyacak.