Yasemin Saraç Oymak

Yasemin Saraç Oymak

Çevirmen
9.3/10
46 Kişi
·
101
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
524 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Kitabın ben lisedeyken yazılmamış olması çok üzücü. Çoğu kişi gibi ben de bir hayalim olmadan, sadece puanıma göre, kendimce iş bulma garantimin olduğu bir bölüm seçtim. Okullarda fizik, kimya, biyoloji o kadar göz korkutucu ve anlamsız anlatılıyor ki insanlar gerçekten olan ilgisini de kaybediyor. Keşke liseye başlayanlara ders kitapları yerine bu tarz kitaplar okutulsa.
Lise hayatım boyunca fizik hep beynimi yakan, iğrenç formüllerle dolu bir ders oldu. Ama yazarın kitapları, insanı fiziğe hayran bırakıyor. Fiziğin biyoloji ve kimyayla iç içe ilerleyişini, o nefret ettiğim formüllerin günlük hayatı nasıl yönlendirdiğini o kadar basit ve anlaşılır anlatıyor ki insanı fen bilimlerine hayran bırakıp öğrenmeye teşvik ediyor . Şahsen kitabı okurken yaptığım ufak çaplı araştırmalarla edindiğim bilgi 16 yıllık eğitim hayatımda öğrendiğimi geride bıraktı. ( Kendi isteğinle, kendi çabalarınla öğrendiğin bilginin kesinlikle çok farklı bir hazzı oluyor.)
Sırf kitaplığımda olduğu için okumaya başladığım ama sonra elimden bırakmak istemediğim bir kitaptı. Kitabı okurken bazen karamsar bazen umutlu çoğu zaman bilgiye aç hissediyorsunuz kendinizi. Keşke 50-60 yıl sonra dünyaya gelseydim diyorsunuz. Sonra vazgeçiyorsunuz, sonra tekrar keşke diyorsunuz :)
Çevremdeki herkese okutmak istiyorum bu kitabı ama kitap konusunda çok cimriyim. Kitaplarımı başkalarıyla paylaşırken içim gidiyor. Yine de çevremdekiler de okusun diye bir tane daha sipariş verip millete zorla okutmayı düşünüyorum.
454 syf.
·Puan vermedi
Bir kitap, bir insanın geleceğini değiştirebilir mi, evet. Çünkü bu kitap yıllardır istediğim mesleği değiştirmeme sebep oldu. Bu zamana kadar tıp istiyordum. Üniversite sınavıma aylar kala aniden yıllardır hayalini kurduğum meslekten vazgeçip "mühendislik istiyorum" deme sebebim bu kitaptır.

TEDX konuşmaları dinlemeyi çok severim. Yine bir gün Youtube da TEDX dinlerken altta Emin Çapa 'nın bir konuşmasını gördüm. İsmi çok dikkatimi çekmişti:Türk hamamlarında suyun kaldırma kuvveti neden yok?" Daha sonra bu tarz videoları daha çok izlemeye ve bunun üzerinde düşünmeye başladım. Geleceğin Fiziğine de Emin Çapa' nın videosunda öneri olarak gördükten sonra başladım ve iyi ki de başlamışım.

Ufkumuz ne kadar darmış,teknoloji bu kadar gelişirken biz neredeymişiz, nasıl tüm buluşlardan bir habermişiz... İşte bunlar üzerinde düşünerek günlerimi harcadım. Dünyanın hep böyle sürmeyeceğini, geleceğin şu andan çok farklı olacağını ve bunu şimdiden göremeyen milletlerin gelecekte refah içinde olamayacağına kanaat getirdim. Ve tüm bunların sonucunda karar verdim: "Gelecek mühendisliktedir, ülkemi geliştirmek için mühendis olmalıyım."
Tabiki bunlar benim görüşlerim. Kesinlikle diğer meslekleri kötülemek gibi bir niyetim yok.

Kitabın dünyaya bakış açınızda az çok değişiklik yapacağına inanıyorum. Önünüzde böyle bir gelecek rehberi varken kaçırmadan okuyun derim.

Kısa bir not: Kitaptaki gelecek tahminleri boş tahminler veya uydurmaca değildir. Şu an temeli atılmış teknolojinin geliştikçe neye dönüşeceği, nerede ve nasıl kullanılacağını anlatılmaktadır. Üstelik bunlar tek kişinin görüşünden ibaret değil. Bir çok saygın bilim insanının incelemeleri de kitaba dahildir.

Keyifli okumalar dilerim :))
454 syf.
Geleceğin Fiziği kitabı isminin yarattığı çağrışımlarla ütopik bir içeriğe sahip olacakmış gibi bir izlenim verebiliyor, fakat daha çok günümüzde süregelen bilimsel araştırmaların varacağı noktaları göz önüne seren bir çizgiye sahip.
Bunu yazarın kendisi de kitabın başlarında belirtiyor.
O nedenle hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bir içerik çıkmıyor karşınıza, bir Jules Verne'in 1960 Paris'ini veya Ay'a yolculuğu yüksek doğruluk paylarıyla kaleme almış olması gibi bugünden duyduğunuzda, "Yok artık!" dedirtecek şeyler çıkmıyor.
Bunu Kaku da belirtiyor ve gelecek vizyonuna sahip roman ve filmlerdeki fikirlerden kendi satırlarında yararlanıyor.
Bu durum -her ne kadar yazar, bilim insanlarını toplum içinde üst bir yere oturttuğunu ima ediyor olsa da- romancıların, hikaye yazarlarının ve senaristlerin hayal güçlerinin önemini de göstermiş oluyor.

İçerik yönüyle daha çok dünya bilimi nelerle meşgul oluyor ve bu araştırmalar nereye varabilir, sorularının yanıtlarını buluyorsunuz.
Bunun yanında yazarın dünyadaki eğilimlerin ne yöne doğru olduğu ve nereye varabileceği hakkında da altı çizilecek sonuç çıkarmaları mevcut.
454 syf.
·9/10
Bilim kurgu okumayı sevmeyenler için ideal bir kitap.Her ne kadar geleceği anlatsa da mantık çerçevesinde anlatıyor ve muhtemelen denilenlerin de bir çoğu gerçekleşecek.Kitaba mutlaka yaşarsak 2030 2070 ve 2100 yıllarında da bakılmalı.ve karşılaştırılmalI.Gerçekten heyecan uyandırabilecek şeyler bekleniyor.
454 syf.
·Puan vermedi
New York Timesın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.
453 syf.
·60 günde·Beğendi·10/10
Özellikle yeni icatları , yeni teknolojileri ve bilimin gelecekte ne yönlere gelişme ihtimali olduğunu merak edenler için ciddi derecede başarılı bir kitap ama bence kitabı diğer muadillerinden ayıran şey Michio Kaku'nun diğer yazarlar gibi ütopik olan konuları değil de prototipi üretilmiş yahut teorisi üzerinde ciddi yol katedilmiş konuları , ürünleri ve sistemleri ele alması kitabı gayet başarılı yapıyor.
454 syf.
·Puan vermedi
Kâhince yazılmış bir kitap. Bilimin öngörü ve hayal gücü ile harmanlanmış hali diyebilirim. önümüzdeki yüz yılın fizik alanında ne gibi gelişmelere gebe olduğu bunun sosyo-kültürel hayatımıza etkileri sarih ve doyurucu bir uslupla aktarılmış. Mutlaka okunmalı, sıradan bir insanın rahatlıkla kavrayacagi dili ve ufuk acıcı içeriği ile tekrar tekrar okunmayı hak eden bir kitap. Haz dolu , hayallere uzanan ölümsüzĺükten, gezegenler arası yolculuklara, yapay zekadan nanoteknoloji ve manyetizma cağına uzanan büyülü bir yolculuk. Okumadan önce kayıp dusmeyeceginiz bir yerde durdugunuza ve ayaklarınızın yere sağlam bastığına emin olun
454 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okuyucak arkadaşlara tavsiyem; başlamadan önce y.tube'den Sayın Emin Çapa'nın Tedx'deki iki konuşmasını dinlemesidir. Kitaba gelicek olursak dinleyip okudukdan sonra çok basit bir şekilde söyliceğim çizginiz, çıtanız artıcak. Kitabın bir yerinde yazdığı gibi.. "Bizler doğal yollardan ölen son nesil olucağız." Bilime merakı olan olmayan kesinlikle okumalı. Müthiş bir şekilde kaleme alınmış herşey. En basit insan bile rahat anlayabilir. Yani ben bile anladıysam herkes anlar :)
%4 (17/524)
·Beğendi·10/10
Emin Çapa'nın TedX konuşmasında önerdiği bir kitap olduğu için alıp okumak istedim.
Vizyon açıcı bir kitap olacağı düşüncesiyle okumaya başladım ve 2011 yılı basımı olmasından mütevellit kitapta öngördüğü şeylerin günümüzde görülmesi kitaba olan inançtan da ziyade yazarın tecrübesi itibariyle dikkate alınması gerektiğini gösterdi.

Kitap ayrıca New York Times'ın en çok satanlar listesinde de uzun süre kalmış.
454 syf.
·31 günde·Beğendi·9/10
Batılı bilim insanlarının ufkunun ne kadar açık olduğunu kanıtlamış olan bir kitap gerçekten etkileyici, çevirisi de oldukça düzgün bir dille yapılmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yasemin Saraç Oymak

Yazar istatistikleri

  • 101 okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 249 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.