1000Kitap Logosu
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu

Yavuz Bahadıroğlu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
6,4bin Kişi
24,1bin
Okunma
1.587
Beğeni
35,3bin
Gösterim
Tam adı
Niyazi Birinci
Unvan
Yazar
Doğum
Pazar, Rize, Türkiye, 1945
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 22 Ocak 2021
Yaşamı
Yavuz Bahadıroğlu; yazar, tarihçi, gazeteci, radyo programcısıdır. Gerçek adı Niyazi Birinci'dir. Evli ve üç çocuk babasıdır. 1971′de İstanbul'da gazeteciliğe başladı. Muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikaye yayınlandı. Aynı dönemde bir gazetede Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle iki köşe yazısı yazdı. Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı "Sunguroğlu" ve ardından yazdığı "Buhara Yanıyor" romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı'nın çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır, bunlardan biri "Biz Osmanlıyız". Yavuz Bahadıroğlu; roman, çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda binlerce konferans verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı, iki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayınlandı. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden yazarın cenazesi Eyüp Sultan Camisi'ndeki hazireye defnedildi.

İncelemeler

Ömer
Resmi Tarih Yalanları'ı inceledi.
224 syf.
·
Puan vermedi
Mustafa Armağan, Mehmet Şevket Eygi, Kadir Mısırlıoğlu, Necip Fazıl Kısakürek, Rıza Nur bu gibi adamların yazdığı kitaplar ve söylediği sözler malesef ki tarihe geçiyor ve 100 sene sonra Türkiyede gerçek tarih gibi okutulacak. Bu isimler ünvanları ne olursa olsun güdümlü ve yandaş tarih yazan ve doğrusunu biz yazıyoruz diyerek insanları kandırmaya çalışan kişilerdir. Ağızları ve kalemleri çok iyi iş yapıyor özellikle Mustafa Armağan tam bir Twitter tarihçisi, olayları çarpıtarak, yalan yanlış şeyler söyleyerek, resmi hiç bir kaynak göstermeden şundan duydum şundan gördüm diyerek tarih yazılmaz. Bir konunun birden fazla kaynağı olacak ki gerçek olduğuna şüphe olmasın uydurulan resmi belgeler ile olmaz bu işler. Bir de tarih yazmasa insan hatırlar kimden duydunuz benim dedemi istiklal mahkemesinde asmışlar diye yada dedeme şunu yapmışlar diye hepsi yalan unutmayın bir yalan ne kadar büyük olursa inananı o kadar çok olur. Bende bir tarihçi olarak diyorum ki tarih asla tek bir kaynaktan öğrenilmez olaylarının devlet arşivleri, dönemin hatıratları ve yazılı metinlerinin hepsini okuyup analiz etmeniz lazım ki hangisi yalan hangisi doğru ortaya çıksın. Kitle psikolojisinde bir sav vardır bir şeyin gerçek olması önemli değil dir önemli olan gerçek gibi algılanması dır.
Resmi Tarih Yalanları
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
şevval
Merhaba Söğüt'ü inceledi.
446 syf.
·
4 günde
·
2/10 puan
Yarışma için okuduğum bu kitap, ne bir tarih kitabı ne de güzel yazılmış edebi bir roman. Kitap okuma yarışması olmasaydı büyük ihtimalle bu kitabı hiç okumazdım. Yazar tarih kitabı yazdığını zannederek masalsı bir roman yazmış. Kitap Ertuğrul'un çocukluğundan başlayıp Bursa'da Söğüt'e yerleşmesine kadar anlatıyor. Çoğu yerde anlatıcı değişiyor ve konudan konuya atlıyor. Ayrıca kadınları bu kadar yerden yere vurması hiç hoş değildi. Kitabı okurken "her şey" in ayrı yazılmaması çoğu yerde gözlerimi kanattı.
Merhaba Söğüt
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
51
tamer
IV. Murad 1'ı inceledi.
301 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Yavuz Bahadıroğlu - 4. Murad 1. Kitap
Vakanüvislerden alıntıların yapıldığı, abartıların olmadığı bir eserdi. Tarihte 4. Murad hakkında bilgi veren kaynaklar çok güçlü olduğu ve ağırlık antrenmanlarını yaptığı şeklindeydi. Hezarfen Ahmet Çelebi, Lagari Hasan Çelebi hakkında bir şeye rast gelmedim. Umarım ikinci kitapta onlardan da bir parça bulurum. Yavuz Bahadıroğlu'nun satır aralarında bulduğum yol ile Asitane sokaklarını arşınladım sanki... Ve şunu da belirtmek istiyorum ki sonuçta bu bir tarihi kurgu olsa da gerçeklerden beslenen bir kitap. Gereksiz unsurları görmediğim için hazzımın boyutu daha da yüceldi. Tarihimizde çok güzel şeyler var. Orada kitapların arasında bizi bekliyorlar... Tavsiye ederim.
IV. Murad 1
7.9/10
· 239 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12