Yavuz Karakaş

Yavuz Karakaş

Tasarımcı
7.3/10
10 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
455 syf.
·19 günde·6/10
Yükselen Tatar isyanlarıyla egemenliğinden dahi şüpheye düşülen Rus Çarlığı'nda Michel Strogoff isimli bir vatanperver Moskova'dan İrkustk'a; çarlığın geleceği açısından ziyadesiyle mühim bir mektubu götürme görevini üstlenmiştir. Sonrası efendim, bu uçsuz bucaksız coğrafyadaki yolculukta hem düşmanla hem de doğa şartlarıyla mücadele sürecine girilir ve okuyucuya serüvenli - soluk soluğa okunulacak bir roman sunulur. Zaten, Jules Verne'i de Jules Verne yapan bu özellikteki romanlarıdır - düşünüldüğü gibi bilim - kurgu öğeleri değildir.
Muhtelif romanlarında Güney Amerika'da, Afrika'da, Okyanusya'da yaşanılan maceralarını okuduğumuz Jules Verne'in bu romanlarında sömürgeci milletlerden - İspanyollardan, İngilizlerden ne bileyim Fransızlardan dem vurmaması şikayet edilecek bir durum değil elbette; ne var ki bu romanında Tatarlara bu kadar çamur atılması sonucu, yazar hakkında akılda istenilmeyen fikirler beliriyor. Şimdi efendim, bu Tatar boyunun yağmacı ve işkenceci bir boy olduğu romanda bir noktadan sonra kabul edildi diyelim, fakat sık sık "Tatarlar'dan nefret ediyorum" cümlesinin kullanılması eleştirilmelidir, bu bütünüyle ırkçılıktır.
Ne diyeyim, gerilimli, serüvenli, sürükleyici bir romandır.
İyi okumalar...
Bu eser için çocuk kitabı, 60 sayfalık kitap, ilk okuduğum kitaplardan şeklinde değerlendirmeler yapılmış. Kitabı okumayı henüz bitirmemişken dayanamayıp ön değerlendirmemi içeren bir inceleme yazmak istedim. Verne eserleri çocuk kitabı olmadığı halde edebi dili, anlatım şekli ve ele aldığı konular nedeniyle her daim özet metinler haline getirilerek çocuklara hitap eden başarılı kitaplar oluşturulmuştur. Oysaki bu eser 700 sayfalik, sağlam edebi bir dile sahip. Ayrıca ALFA yayınlarının özenli çevirisi ve neredeyse hiçe yaklaşan yazım hataları nında diğer yayınevlerine örnek olması gerekir. Kitap, yazarın Buzlar Sfenksi eserindeki gibi bir yol macerası hikayesi. Bu yönüyle Yüzüklerin Efendisi üçlemesine de benziyor, ancak fantastik öğeler yerini gerçekçi bir hikayeye birakiyor. Bu klasik eseri bir gün mutlaka okuyun derim. Alfa yayınlarını seçerseniz okuma keyfiniz dahada artacaktır. İyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.