Yedikıta Dergisi

Yedikıta Dergisi

Dergi
9.7/10
59 Kişi
·
218
Okunma
·
41
Beğeni
·
292
Gösterim
"Rahatu'l - hulkum" nedir, bilir misiniz? Boğazın rahatı, boğazı rahatlatan manasına gelir. Osmanlı Türkçesinde kullanılan bu kelime bizde galatlaşarak "lokum"a dönüşmüş. Fakat Sırbistan'da lokuma hala "Rahatlokum" denir.
Yedikıta Dergisi
Sayfa 50 - İlker Süleyman Doğan - Darü'l - Cihad Belgrad.
...[B]ugün Gürcüstan sınırları içinde kalıyor. 220 köyden oluşan bölgeye ilk olarak Kıpçak Türkleri hakim oldular. Müslümanlar tarafından Hazreti Osman (r.a) devrinde fethedilen Ahıska, Osmanlı devletine kadar bir çok Türk devletinin idaresinde kaldı.
Yavuz Sultan Selim Han'ın Çaldıran Seferi sırasında Osmanlı ordusuna yardım eden Ahıska beyleri, 1578'de Osmanlı idaresine girdiler. Çıldır eyaletinin merkezi yapılan Ahıska; Poskof, Çıldır, Ardahan, Şavşat, İmirhav, Artvin, Ardanuç, Tavusker (Şenkaya), Oltu gibi Türkiye sınırları içerisindeki yerler ile Gürcüstan'da kalan Aspinza, Ahılkelek, Bogdanovka, Adıgün ve Acarıstan Özerk Cumhuriyeti bölgelerinden oluşuyordu. Evliya Çelebi, Seyahetname'sinde Ahıska'dan: "Taş kale, bin yüz ev, pek çok cami, hamam, medrese ve han bulunmaktadır." diye bahseder.
Milattan önce 2.yüzyılda Arapların "Bekr bin Vail" kabilesi, İran hükümdarlarından Birinci Mihridad tarafından o bölgeye yerleştirilmiş olduğu için oraya "Diyar-ı Bekir" denildiğini...
Yedikıta Dergisi
Sayfa 52 - Mustafa Dedeler - Tarih Ambarı
Ahıska bir gül idi gitti
Bir ehl-i dil idi gitti
Söyleyin Sultan Mahmud'a
İstanbul'un kilidi gitti...

Şaire bu dörtlüğü söyleten Ahıska, Ardahan-Posof'ta, sınırlarımızdan yarım saat uzakta bir Osmanlı şehridir. Fethi, ta Hz. Osman (r.a) devrine kadar gidiyor. Osmanlılar devrinde 250 yıl Çıldır eyaletine merkezlik yapmış...
Kitap odur ki bir ismi ola. Halkın "Mevlid" deyu anıverdiği bu güzelliğin adı "Vesiletu'n - Necat"tır. Vesiletu'n - Necat, "kurtuluş vesilesi" demektir. 732 beytten mürekkeptir. Mesnevi türünde irad edilmiştir.
Yedikıta Dergisi
Sayfa 42 - Ahmed Pak - Vesiletu'n - Necat Yazılır Mevlid Diye Okunur.
Galat adının, bu civarda çokça bulunan ahırlardan dolayı "süt" anlamına gelen "galaktus"tan geldiği ifade edilir. İtalyanca "merdivenli yol" demek olan "calata"dan da geldiği söylenir. Lakin kelimenin menşei tam olarak netleştirilmemiştir.
Bizanslılar, bu bölgeye" Pera" derlerdi. Pera "karşı" demek...
Berceste
ترك راحت ايت كه ، راحت آنده در
Terk-i rahat et ki, rahat andadır.

Rahatı terk et ki, rahatlık bulasın.
Keçecizâde İzzet Molla
28 Mayıs 1889 tarihinde Amerika'nın maruz kaldığı ve devrin gazetelerinde "yüzyılın en büyük felaketi" olarak vasıflandırılan "Johnstown Sel Afeti"nin ardından İkinci Abdülhamid Han bölgeye yardım gönderir. Çok ciddi hasara sebep olan afete bir çok ülkeden yardım gelirken, dış dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden Sultan İkinci Abdülhamid Han, Amerika'ya ilk yardımı yapan ve ulaştıran devlet başkanı olmuştur.
دنيا ايجون اولماز دل داناده كدر
Dünya için olmaz dil-i dânâda keder
(Dünya için âlimin-ârifin gönlünde keder olmaz.)
Koca Râgıp Paşa
80 syf.
·5 günde·10/10
Yine bir Osmanlı rüzgarı esti geçti Dergi boyunca. Osmanlıda çocuk olmak nasılmış, bunu hissettirdi bize adım adım.. En güzel bölümü ise 'Osmanlı'nın Ehli Sünnet Hassâsiyeti' başlıklı yazı idi..
80 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
10 yılı aşkın bir süredir yayın hayatına devam eden, 'Doğru bilgi, doğru kaynaktan alınır' düsturuyla hareket eden, yakın tarihimizin gerçeklerini ve ecdadımızın kalbe ve ruha dokunur yanlarını göz önünde bulundurmaya çalışan Tarih ve Kültür dergisi... Bana tarihimizi sevdirdiğini söyleyebilirim. Tarih merakı olan herkese tavsiye ediyorum..
80 syf.
·Beğendi·10/10
Tarih ve kültür konusunda büyük bir boşluğu dolduran çok kapsamlı bir dergi. Özellikle seçtiği konularla insanı kendine hayran bırakıyor. İçerisinde yer alan makalelerin hepsini sahasında uzman kişiler ele almış. Bütün sayılarini almak isteyeceksiniz.. özellikle tarihe merakı olanlar için hazine değerinde diyebilirim...
80 syf.
·Beğendi·8/10
Dergimiz gene oldukça iyi. Özellikle Türklük üzerinde durulması çok hoş olmuş. Bunun yanında ekleyeceğim bazı noktalar olacak.
Mesela Avusturya – Viyana’da sergilenen ve Dünyanın en büyük 2. Osmanlı müzesini tanıtmaları gibi.
Ya da Osmanlı için Cihan Devleti denilmesi ve Cihana 7 yardımı de tema olarak işlenmiş. Bunlar önemli.
Ahıska Türkleri için ayrılan bölüm de beni mest etti diyebilirim. Bu sefer sanki yayın yönetmeni, ‘Milliyetçilik böyle olur’ anlayışını çok iyi yansıtmış. Yaşadıkları, yaşananlar, şuan bulundukları yerler. Her şey oldukça iyi yansıtılmış ve ben bir tarihçi olarak isimlerini bile duymadığıma utanacak kadar okudum. Gereksiz hiçbir bilgi yok. Tamamen öğretici ve sıkmayan bilgiler ışığında oldukça öğretici bir yazıydı ve etkisinde kaldım diyebilirim.
Vesiletü’n-Necat. Yani bilinen adıyla Mevlit ve nereden nasıl geldiği. Biraz da bu aya bağlı bir hadise olsa da bağlantısı oldukça iyi olmuş.
Bu ay ki dergimiz de gene dopdoluydu. Ne ara okudum ne ara bitirdim anlayamadım ama bu dergiyi iyice okuyorum. Çünkü çoğu zaman kısa kısa değinilip geçilen şeyler burada bir şekilde ve detaylıca karşımıza çıkıyor.
80 syf.
·Beğendi·10/10
Normalde okuduğum dergileri eklemezdim ama onları da eklemeye karar verdim ve şahsi fikrim okunan 'Dergi' olursa bunları da okunmuş kitap değil de ayrı bir kategoride değerlendirmektir.
Dergi için rahatlıkla söyleyebilirim ki ben daha 2009 yılında çocukken ilk çıktığı zamanlarda -mavi kapaklı dönemi- okurdum. Çocuktum gerçi ama şimdi geriye dönüp bakıyorum da Tarih'e giriş dönemimdir o çocukluğum. 7. ve 8. sınıfta girdiğim SBS dediğimiz bi sınav vardı, ta orada 2 yıl boyunca Sosyal Bilgiler kısmını tam doğruyla geçtiğim, üniversite sınavında da birkaç yanlış yaptığım bir dönemdi.
Alıntıda da paylaştığım üzere Türk Tarihinde Unutulan Keşifler kısmıyla başlıyoruz. Derginin büyük bir kısmı da İzmir Tarihi üzerine yoğunlaşıyor. İzmir için unutulanları gün yüzüne çıkartmak, ayrıntılı ve anlaşılır bir dille anlatmak her yiğidin harcı değildir. Hele tarihi belge ve resimlere dayanarak anlatmak bence oldukça sağlam bilgi gerektirir ve Tarih konusunda Yedikıta ve Çamlıca Basım Yayın grubuna güvenim tamdır.
Bir Çerkes Dayı muhabbeti var ki hem içiniz acıyor hem de mutlu olabiliyorsunuz. Nasıl mı? Dayının surlarda açılan gedikten naralar atarak girip saldırıya geçmesi ve bir süre sonra etrafa bakınca kendinden başkasını görmemesi bana şuan ki dilde oldukça 'Trol' geldi. Burası beni gülümsetirken bir süre sonra şehadet şerbetinden içmesi de içimi burktu.
Keza cennet kokusu denilen UD burada kendine yer edinmiş. Açıkçası oldukça etkilenerek benim de araştırdığımı eklemek isterim.
Hemen akabinde Anadoluyu Yöneten Şehirler başlığını görüyoruz.
Bir röportaj ve Rumlarla alakalı bir makale ile tarih kısmımıza son veriyor ardından da cevapları olan öğretici tarih testlerimizle kitabımızı noktalıyoruz.
Unutmadan ! Dergimiz hiçbir beklentiye girmeden her yayının sonuna bir ödüllü bulmaca ve ödül olarak da Tarih Kitabı gönderiyor. Başı ve sonu güzel bir dergi olduğunu görmeniz açısından detaylandırarak yazmaya çalıştım da gene yazmadıklarım var. Her açıdan faydalı bu eserimizi tarih seven tüm abi, ablalarıma tavsiye ederim..
80 syf.
·6 günde·10/10
Tarih elbet birçok savaşa şahitlik etmiştir Ama bu savaş diğerlerinden biraz farklı çünkü bu savaş insanoğlunun EMU yani Avusturalya'da bir deve kuşu cinsine açtığı bir savaştır. Sizce bu savaşı ağır silahlarla donanımlı insanıoğlumu kazanmıştır yoksa çevikliği ile Zavallı kuşlar mı? Çok enteresandır ki bu savaşı Emular kazanmıştır ve devlet medyada alay konusu olmuştur bu savaşı kazanan kuşlarımızın ödülü ise ülkenin ambleminde kangurularla beraber yer almak olmuş.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Bir insanın ömrü her şeyi tecrübe etmeye yetmez ve bir asırlık tecrübe de yine bir insan için kâfi değildir. Dolayısıyla arif olanlar her şeyi kendi nefsinde tecrübe etmeye kalkışmaz, yaşanmışlıklardan ibret ve nasihat alırlar. Geçmiş ve gelecek hallerine vakıf ve belki ezel ve ebed sırlarına arif olmaya, insanda tabiî bir meyil olduğundan, bütün insanlığın tarih ilmine olan manevi ihtiyacı aşikardır."
Ahmet Cevdet Paşa
Yedikıta 10. Yılı için bu güzel sözlerle başlamış ve bu manevi ihtiyacı gidermek için yıllardır büyük bir gayret ile insanlığa hizmet etmiş ve etmeye devam eden nadir tarih ve kültür dergisi.
80 syf.
·6 günde·10/10
Padişâh-ı âlem olmak bir kuru kavga imiş
Bir veliye bende olmak cümleden a'la imiş.
(Yavuz Sultan Selim)bu sayıda ecdadımız, medarı iftiharımız olan Padişahlarımızın ilime ve alime ne derece önem verdiklerinden, onlardan manevi yardım aldıklarından, onlara manevi bağlarından bahsediyor.
2. bir konu Güney Afrika'da Osmanlı istihbaratından bahsediyor.
3. ve ilginç bir konu ise zulümleri ile mağruf Moğolların torunlarından Tuğluk Timur'un müslüman oluşu. Başlık;Ölüden doğan diri!
80 syf.
·10/10
Plevne' nin benzeri ve Çanakkale' nin devamı olarak vasıflandırılmış olan "Kûtü'l-Amâre" ile İngilizlere karşı savaşarak, İngiliz tarihindeki en büyük yenilgiyi ve Çanakkale'den sonra ikinci en büyük Osmanlı zaferini tarihimize katmış bulunduğumuz savaşı muhtasar olarak okuyabileceğiniz en iyi metni barındıran bu dergiyi okumanızı tavsiye ederim.
80 syf.
·Beğendi·8/10
Her ay takip ettiğim onlarca dergi arasında bu da var. Birisi eklemiş ben de bari alıntı yapayım dedim. Derginin kapağı çok hoşuma gitti. Kocaman teneke ve okunur bir şekilde "Yavan Süt Tozu" Amerika Birleşik Devletleri Halkı Tarafından Türk Milletine Bir Hediye" yazıyor ve derginin üst başlığı olarak da "Yardımdan Kıskaca Giden Yol" yazıyor.

Eğer dergilerle haşir neşirseniz bu dergiyi de seversiniz. Tabi, dergi okurluğu da ayrı bir çaba gerektiren ve ayrı bir sevme alanıdır. Uzun zamandır koleksiyon amaçlı dergileri topladığım için her ay başlarını dört gözle beklerim. Dergiler içinde bazen çok sevdiğim hoşlandığım konular çıkar bazen de çok yavan oldukları da oluyor ama kitabın yanında ayrı bir yeri var.

Alıntı yaptığım iki makale okuru tam kesmeyebilir ama yeni bir kapı açması anlamında, daha ayrıntılı okumayı başlatması anlamında bir kapı açabilir. En basiti yakın zamanda ortaya çıkan "şeker fabrikaları kapatılacak" lafları. Bu bile aynı zihniyetin yani "sömürülme" zihniyetinin değişmediğinin göstergesidir. Elin çiftçisi para kazanacak bizimkiler taş yiyecek.

Dergi "Marshall Planı'nı" kapak yapmış ama sadece o konu da yok. Alın, okuyun, paylaşın. İyi okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yedikıta Dergisi

Yazar istatistikleri

  • 41 okur beğendi.
  • 218 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 105 okur okuyacak.