Yei Theodora Ozaki

Yei Theodora Ozaki

Yazar
6.9/10
59 Kişi
·
149
Okunma
·
4
Beğeni
·
123
Gösterim
Adı:
Yei Theodora Ozaki
Unvan:
Japonca kısa öykü ve masal çevirmeni
Doğum:
1871
Ölüm:
28 Aralık 1932
Dünyada hiçbir mutluluk sonsuza dek sürmüyor ! Gökteki ay bile mükemmel şeklini daima koruyamıyor , çiçekler bile açıp sonra soluyor.
Yaşlı ve yalnız bir kadının evinin arka odasında, eski yorgan veya turşu kavanozlarından başka ne olabilirmiş ki?
Kötüler, içlerinde en ufak bir iyilik kırıntısı bulamayacağımız kadar kötü. İyiler, kötülüğü besleye besleye bitecek denli iyi.
168 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İçinde 11 tane masal bulunan, yine uyumadan önce ninni niteliğinde kısa sürede okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Çin mitolojisi bazı masallarda etkisini hissettiriyordu. Masalların çoğunu beğendim. İçindeki masallar, konuları ve puanlamam şöyle:

1. Lord Pirinç Çuvalı: Ejderhayı düşmanından kurtarıp Lord Pirinç Çuvalı unvanını alan bir adamı anlatıyor. Puanım 9/10.

2. Kesik Dilli Serçe Kuşu: Kocasının beslediği serçenin dilini kesen ama yaşadıkları yüzünden pişman olan kadının hikayesi anlatılıyor. Japon evleri hakkında güzel bir bilgi veriyor. Puanım 9/10.

3. Genç Balıkçı Urashima Taro'nun Öyküsü: Hayatını kurtardığı kaplumbağa ile hayatı değişen genç balıkçıyı anlatıyor. İlk masaldaki denizin dibindeki krallıktan tekrar bahsediliyor. Puanım 10/10.

4. Çiftçi ile Porsuk: Karısını öldüren porsuktan tavşanın yardımı ile intikam alan adamın hikayesi anlatılıyor. Puanım 8/10.

5. Güneyi Gösteren Araba, Shinansha: Japon masalları içinde Çin mitolojisi işleyen güzel bir masal. Puanım 10/10.

6. Altın Çocuk Kintaro'nun Maceraları: Güçlü kuvvetli bir çocuk olan Kintaro'nun samuray olup ülkeyi kurtarması anlatılıyor. Puanım 9/10.

7. Prenses Hase'nin Öyküsü: Annnesi ölen ve üvey annesinin fesatlıkları ile uğraşan prensesi anlatıyor. Eski külkedisi masalları tadında bir masal. Puanım 9/10.

8. Ölmek İstemeyen Adamın Öyküsü: Ölümsüzlüğü arayan adamın, bilge kişiden aldığı dersi anlatıyor. Puanım 10/10.

9. Bambu Kesici ile Ay Çocuk: Çocukları olmayan ailenin, Ay'dan sürgün edilip Dünya'ya gelen bir kız çocuğunu sahiplenmesi ile yaşadıkları anlatılıyor. Puanım 10/10.

10. Matsuyama'nın Aynası: Annesinin ölürken verdiği ayna sayesinde annesini gördüğünü zanneden küçük, masum kızın hikayesi anlatılıyor. Puanım 9/10.

11. Adachigahara'nın Cüce Cini: İnsan yiyen cüce cinlerin anlatıldığı, çok beğendiğim bir masal olmuş. Giriş kısmındaki çizim yine efsane. Ayrıca biraz da korkunç. Puanım 10/10.
168 syf.
·6 günde·6/10
“Şans, hile, cüce cinler ve tılsımlı mücevherler, canavarlar ve kahramanlar, denizin dibindeki krallıklar, Güneş’e ve Ay’a uzanan sütunlar… Japon Masalları, geçmiş ortak yaşayıştan bugüne kalan efsaneler değil de, hâlâ masalsı ve kısmen de ayrıksı bir hayatı yaşamaya eğilimli Japonların geçmişine birer referans metin niteliğinde.”
.
.
Japonya, dünya medeniyetleri arasında belki de en farklılık gösteren kültüre sahip ülke. İnançları ve ibadetleriyle, birbirinden farklı dini törenleri ve festivalleriyle, ekonomisi, teknolojisi ve hızlı yaşamıyla, bir çok insana uzak olan yemekleriyle bu kültür, yeni tanışanlara bambaşka bir dünya sunuyor. Değişen popülarite, yakın zamanda bir çok insanı Avrupa ve Amerika kıtasının aksine Uzak Doğu ülkelerine yöneltti. Uzun saatler süren ve bir hayli masraflı olan bu yolculuklar herkese hitap etmese de, Japon yaşamını ve geçmişini yakından tanımak isteyenler için kitaplar iyi bir kaynak oluyor. Çok yoğun olduğum dönemlerde okumaya ara vermemek için içeriği kısa öykülerden oluşan kitapları seçiyorum ve mümkün oldukça yanımda bulunduruyorum. Böylelikle toplu taşımada veya vakit bulduğumda rahatça çıkarıp okuyabiliyorum. Japon Masalları tam da böyle bir kitap. Okuduğum sıralar kafamı çok güzel dağıttı diyebilirim. Kitap, adını masallardan alsa da genellikle hayvanlar üzerinden ders çıkarılabilecek fabl tarzda öykülerden oluşuyor. Bu arada “masal” demişken, pek çocuklara yönelik olmadığını da söylemek gerekir. Fakat yetişkinler için konuşmam gerekirse bu gibi masalsı öykülerin, özlemini duyduğunuz çocukluğunuza ve hala yaşatmakta olduğunuz içinizdeki çocuğa iyi geleceğinden eminim.
237 syf.
·17 günde·9/10
Arka kapakta yazan yazı çok dikkatimi çekmişti: "Güneşin doğduğu ülke" Japonya'dan mistik masallar...
Sıkıldığınız zaman başvurabileceğiniz 22 güzel masal barındırıyor kitabımız. Kitabın kapağındaki Sakura çiçekleri, içinden çıkan ayraçtaki Japon asker kralı sizi gerçekten büyülüyor.
Masallarda çokça kral, kraliçe, prens, prenses karakterleri yer alsa da sıradan insanlar da var. Japon masalları olunca ejderhalar da eksik değil tabi ki. Deniz tanrısı, ateş tanrısı, su tanrısı gibi tanrı figürleri var ve karakterler bu tanrılar ile iletişime geçebiliyor. Bolca şeytan figürleri, cinler, periler, yaratıklar, canavarlar, konuşan hayvanlar yer alıyor. Her masalın sonunda da ana karakter kazanıyor tabi ki, adı üstünde masal. Kıssadan hisse verir gibi de, kötü, kıskanç komşular sürekli olarak kaybediyor.
Çocuğu olmayan yaşlı çiftlere tanrı çocuk gönderiyor, fakir insanların hazine bulması sağlanıyor. Yani anlayacağınız iyilik dolu bir kitap olmuş.
Keyifle okumalar dilerim.
240 syf.
·55 günde·Beğendi·6/10
Uzak doğu özellikle de Japon kültürü, gelenekleri, edebiyatı, düşünce yapısı ve yaşam biçimine çok meraklı biriyim. Filmlerini, dizilerini, animelerini, kitaplarını, müziklerini ve internette bulduğum bilgi kaynakları izlemeye, dinlemeye ve okumaya çalışırım fırsat buldukça.

Bu kitabı gördüğüm zaman filmlerinde ve özellikle animelerinde duyduğum ama hiç bir bilgim olmayan mitleri, efsaneleri ve masalları hakkında hem bir şeyler öğrenebilmek istiyordum hem de sonu güzel biten masallara, güzel hikayelere de ruhun ihtiyacı var öyle değil mi ;)

Kitapta yirmi bir tane Japon Masalı ve en sonda da Eski Bir Çin Masalı ile birlikte toplam 22 masal bulunuyor. Bazıları kısa bazıları uzun ama hemen hemen hepsinde yeşilçam filmlerinden çıkmışcasına kötüler belasını buluyor cüneyt arkın misali kahramanlar kazanıyor hikayaler mutlu sonla bitiyor :)

Tabi bazı masalların sonu kötü bitmese de hüzün de var ayrılıkta, ama barındırdığı güçlü duygu ve anlatım insanı etkiliyor. "Bambu Oduncusu ve Ay Çocuk" işte böyle bir masaldı. Diğer masallara nazaran daha güçlüydü ve yeri ayrı oldu benim için.

Kahraman savaşçılar, bilge ve adaletli imparatorlar, imparatoriçeler, güzel prensesler, iyi huylu nazik aileler, sinsi komşular, kötü yürekli insanlar; yani bir masalda olması gereken tüm karakterler ile birlikte masalların olmazsa olmazı fantastik öğeler ve varlıklar da bu masallarda yerini alıyor. Masalların çoğunda da bunlardan bolca var: konuşan hayvanlar, korkunç yaratıklar, cadılar, ifritler, şeytan krallar, ve daha nice güce hükmeden krallar. Ama dikkatimi çeken şey üvey annelerin hepsi kötü karakterliydi :)

Masallar ait oldukları ülkelerin tarihinden ve kültürlerinden beslenerek gelenekleri ve yaşam biçimlerinden de bir çok detayda bulabileceğiniz ağızdan ağıza, kuşaktan kuşağa aktarılan halk öyküleridir. Masalda eğiticilik esastır, insanlara ders verilir. Herkes masalın sonunda verilen dersten kendisine düşen payı alır. Masallarda kötülükler eleştirilerek okurun ve dinleyenin bu kötüler gibi olmaması istenir. İyiler ve iyilikler de yüceltilir ki okur veya dinleyici iyi olsun ve iyilik yapsın. Kitapta beğendiğim masallarda harfiyen bu özelliklere uyan, ete-kemiğe bürünmüş karakterlere sahip güçlü hikayaleri olanlardı.

Hiçbir fantastik öğe ve doğaüstü güç bulundurmamasına rağmen "Matsuyama Aynası" çok güzel bir masaldı bence. "Ölmek İstemeyen Adamın Hikayesi", "Bambu Oduncusu ve Ay Çocuk", "Prens Yamato Take'nin Hikayesi", "Yaşlı Adam Yanağındaki Urdan Nasıl Kurtuldu?" masalları kitapta en beğendiğim masallar oldu.

"Kurnaz Maymun ve Yabandomuzu" ve "Adachigahara İfriti" gibi masallarda bana çok yavan geldi. Belki Japon kültüründe benim bilmediğim bazı şeylere ithaf ediyor olabilir emin değilim ama bunlar gibi bir kaç masalı sırf okumak için okudum diyebilirim. Ama genel anlamda okuması zevkli masallardı :)

Ama önerim bir roman gibi baştan başlayıp sonuna kadar tek solukta okumayın, benim yaptığım gibi başka kitaplarınızı okurken arada açın bir iki masal okuyun kapatın. Böyle daha fazla zevk alırsınız yoksa tek solukta okumaya kalkarsanız ileriki sayfalarda sıkılırsınız benden söylemesi ;) İyi Okumalar...
240 syf.
·Puan vermedi
#japonmasalları #yeitheodoraozaki Japonya’nın dilden dile anlatılan masalları derlenmiş, harika bir kolaj yapılmış. İfritler, cinler, periler daha neler neler... Maya kitabın diger iki masal serisi de var elimde; hint ve rus masalları. Keyifle okuyacagıma eminim. Kitabın kapagı cok hosuma gitti bu arada
.
.
#bookstagram #book #books #kitap #kitapkurdu #kitaplık #kitapsözleri #kitapsever #kitapsevgisi #kitapaskı #read #reading #neokuyorum #neokumalı #neokudum #okudumbitti #okudumokuyun #oku #sendeoku #hygge #hyggestyle
168 syf.
·2 günde·6/10
Klasik masallardan sıkılanlara öneririm desem de japonlar da insanmış:) Klişe sadece mutlu sonlarda onun dışında; karakter ve olay örgüsü bakımından oldukça orijinal ve geniş bir hayal gücü barındırıyor! Çerezlik okunabilir...
168 syf.
·Puan vermedi
İran masalları kadar güzel bulmadım. Çoğu hikaye çok basit yapıdaydı. Çıkarılacak dersler de ya yoktu ya da çok basitti. Porsuklu hikaye biraz eğlenceliydi, bir de ölümsüzlüğü sorgulayan hikaye fena sayılmazdı. Genelde sihirler büyüler ejderhalar vardı.
168 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Askerdeki en yakın arkadaşımdan almıştım bu kitabı. Yeri geldi, benim dolabım dar olduğu için kitaplarımı onun dolabında sakladım. Yeri geldi, onun kitaplarından tırtıkladım biraz. Askerde kitap okuyan bir arkadaş bulmak çok zor :) O yüzden bu kitap bende biraz ayrı bir yere sahip oldu.

Japon masallarının dünyadaki diğer masallardan öyle çok da farklı bir yanı yok. Bazı yerlerde cidden korkutucu ve fazla gerçekçi olabiliyor ama sonuçta bunlar hem mit, hem de çocuklara eğlence amaçlı anlatılan hikayeler. Tıpkı bizim Dede Korkut hikayelerimiz gibi. O yüzden oldukça ilginç şeyler görebiliyoruz. Ve okudukça kültürlerin ne kadar birbirlerinden esinlendiklerini, aslında ne kadar da aynı şeyler düşündüğümüzü, ne kadar aynı şeyler anlattığımızı, dünyanın ortak mirasını görüyoruz bu ve bunun gibi kitaplarda.

Kitap oldukça eğlenceliydi ve hızlıca bitti. Bazı masallar içinden ciddi dersler çıkarılabilecek öyküler, bazıları da sanki sadece güzel bir hikaye anlatmak için yazılmış gibi. Masalların başlarındaki çizimlere de bayıldım. Bulursanız siz de bir göz atın derim. Farklı mitolojilere bakmak ufuk açıcı oluyor. Keyifli okumalar...
328 syf.
Kitapta daha çok kültürel öge beklediğimi söylemelim. Masallar Japonlara özgü olmaktan çok bildiğimiz masalların başka versiyonuydu. Sonunda iyiler mutlu bir ömür sürdüler...
168 syf.
·3 günde·9/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)
Puanım 4.5/5.

"Sentaro gibi ölümden delicesine korkan insanların aksine buradaki insanların hepsi ölümü arzu edilecek sevinçle karşılanacak bir olay gibi düşünüyorlarmış."

İçinde 11 tane birbirinden güzel masal bulunan harika bir kitap olmuş. Masalları okurken kendimi gerçekten tekrar çocuk gibi hissettim. Hikayeler sizi merak ettiriyor ama sonunda da önemli bir mesaj veriyor. Kısa kısa her masal neyden bahsediyor anlatmaya çalışacağım ve her birini ayrıca puanlayacağım.

1.Lord Pirinç Çuvalı: Güçlü bir savaşçı ve maceracı olan bir adamın Ejderha Kralı'nı dev gibi bir çıyandan kurtarması ve bu olay sonucunda da Lord Pirinç Çuvalı olarak anılmasını anlatıyor. 3.5/5

2.Kesik Dilli Serçe Kuşu: Kocasının çok sevdiği fakat kendisinin bir türlü sevemediği serçenin dilini kesen bir kadın var. Bu olay kadının başına çok kötü şeyler açıyor ve hikayede onurlu ve erdemli olmanın önemi anlatılıyor. 3/5

3.Genç Balıkçı Urashima Taro'nun Öyküsü: Urashima adlı bir balıkçı çocuklar tarafından zarar gören bir kaplumbağayı kurtarır. Fakat kaplumbağa sıradan bir kaplumbağa değildir ve adamın bu cömert davranışı karşısında onu ödüllendirir. Fakat Urashima kendi kasabasına döndüğünde hiçbir şey eskisi gibi olmaz. 4/5

4.Çiftçi ile Porsuk: Karısı bir porsuk tarafından öldürülen bir adam tavşan tarafından yardım alır ve karısının intikamını almayı başarır. Tavşan ile mutlu bir şekilde yaşamaya devam eder. 2/5

5.Güneyi Gösteren Araba, Shinansha: Aslında daha çok Çin mitolojisi ve kültürüyle alakalı olan ve ejderha barından ilginç bir hikaye. 2.5/5

6. Altın Çocuk Kintaro'nun Maceraları: Diğer masallara göre biraz daha uzun olan, oldukça eğlenceli bir hikaye. Çocukluğundan beri güçlü olan Kintaro'nun maceralarını ve onun nasıl en güçlü samuray olduğunu anlatan bir hikaye. Aile değerlerine verilmesi gereken önemi de vurguluyor. 3.5/5

7. Prenses Hase'nin Öyküsü: Külkedisi tadında bir masal. Kibar ve erdemli olan annesi ölen Hase'nin üvey annesi gaddar ve acımasızdır. Fakat ne kadar kötülük yaparsa yapsın hepsi ters teper. Bunlara rağmen Hase hiçbir zaman iyilikten şaşmaz. İyiliğe karşı kötülüğün savaşının işlendiği eğlenceli bir masal. 4/5

8. Ölmek İstemeyen Adamın Öyküsü: 3. hikayeye benzerlik gösteren ve çok beğendiğim bir masal. Yaşı ilerledikçe ölümden korkan ve ölümsüzlük arayışına çıkan bir adamı anlatıyor. Ölümsüzlüğü bulduğunda ise ölümü isteyen kararsız bir adam var ortada. Bilge birisi sayesinde yola koyuluyor ve böylece masalda insanların er ya da geç öleceğini, ölümü güzel bir şekilde, bu dünyada bolca iyilik yapmış bir şekilde karşılamalarını öğütlüyor. 4.5/5

9. Bambu Kesici ile Ay Çocuk: Kitapta benim en çok sevdiğim hikaye oldu. Kintaro'nun hikayesi bu da oldukça uzun bir masal. Bir türlü çocuğu olmayan bambu kesici bir gün mucizevi bir şekilde bir kız çocuğu bulup onu evlatlık edinir. Fakat bu çocuk aydan gelmiştir ve normal bir insan değildir. Prenses Ay Işığı'nın başından geçenleri anlatan çok zevkli bir masal. 5/5

10. Matsuyama'nın Aynası: Hasta olan annesinden bir ayna alan küçük ve masum bir kızın öyküsü anlatılıyor. Üzerine çok düşünülcek bir şey olmayan basit ve okuması kolay bir masal. 2.5/5

11. Adachigahara'nın Cüce Cini: Adachigahara adlı vadide bulundukları söylenen efsanevi cüce cinleri anlatan bir masal. Yaşlı bir kadının evinde konaklamak isteyen bir rahibin bu cinlerden birisiyle karşılaşmasını anlatan güzel bir masal. 4/5

Yazarın biyografisi

Adı:
Yei Theodora Ozaki
Unvan:
Japonca kısa öykü ve masal çevirmeni
Doğum:
1871
Ölüm:
28 Aralık 1932

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 149 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 107 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.