Yeşim Ersoy Demir

Yeşim Ersoy Demir

Çevirmen
8.4/10
12 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Adı:
Yeşim Ersoy Demir
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·Puan vermedi
Yanılmıyorsam kafkanın günlük notlarından elde edilmiş bir kitap, kafka yı tanıma rehberi... bazı bölümleri bazı sözleri can alıcıydı eğer bir süreğenlik arıyorsanız devam eden bağlantılar falan filan bu kitap hiç de size göre değil ama olaylara bakış açısı ruh hali kısaca kafka yı tanımak istiyorsanız okunası ... kısa bir kitap zaten iki günde hemencecik bitirirsiniz.
128 syf.
·Beğendi·10/10
"Her insan kendi içinde bir oda taşır."diyor Canım Kafka...
"Bunu,işitme duyusuyla bile ispatlayabiliriz."diye de ekliyor..Kendinden bahsederken üçüncü tekil şahıs diyecek kadar kendini ötekileştiren bir başka deha- yazar-filozof var mıdır?! bilemiyorum.Mavi Oktav Defterleri, Kafka'yı daha yakından tanımak isteyenler için bir klavuz niteliğindedir diyebilirim.
Eser,Kafka'nın anlık ruh hallerinden,tamamlanmamış öykülerinden,kısa günlük kayıtlarından ve aforizmalarından oluşuyor. Sayfa sayısına aldanıp "hemen biter,tatmin edici olmaz"diye düşünmeyin! Yaklaşık bir haftamı salt okuyarak, acaba burada ne demek istedi diye Kafkavâri düşünmeye çalışarak geçirdim..Kısa kısa notlar alarak,içime sindire sindire ilerledim.
Biraz da eserin hikâyesinden bahsetmek istiyorum.Kafka,yaşamının son yıllarında günlük tutmayı bırakır.Yalnızca dörder sayfalık defterler kullanmaya başlar.Kafka yazdıklarına hiç güvenmez ve ölmeden önce yakın dostu Max Brod'a garip bir vasiyette bulunur. Vasiyeti şöyledir; "Ne yazmışsam, ne söylemişsem kimse için söylemedim,her şeyi kendim için yazdım ve söyledim.Ben yoksam onlarda yok olmalı! Hepsini yakmanın istiyorum Max."
Fakat yakın dostu Max Brod bu vasiyeti yerine getirmez ve tüm eserlerini yayınlatır.
Hikâyesini öğrendikten sonra içimi bir telaş sardı.. Ya yakın dostu Max Brod'a yakılmasını vasiyet ettiği eserlerinden biri olan dörder yapraklık oktav defterlerinden oluşan bu eser günümüze ulaşamasaydı. Gerçekten bu edebiyat,felsefe ve psikoloji açısından çok büyük bir kayıp olacaktı. Dolayısıyla vasiyetini yerine getirmedi diye yakın arkadaşını suçlayan romantiklerden farklı düşünüyorum ve iyi ki de yakmamış,yayınlamış diyorum..#tekrarokuyorum #okudumbitti #minervaokuyor #biryerlibiryabanci #kafka#mavioktavdefterleri#kafkavari #deha #onerikitap #kitapkurdu #kimneokudu#meltekitabizm
128 syf.
Günlüklerinde yer almayan notlar, aforizmalar, hikaye taslakları -tamamlanmamış- toplam sekiz oktavlık defter adı altında verilmiş. Kafkayı yakından tanıyoruz. Hikaye taslakları olduğundan keyif alamadım ama anlatılardan, notlardan baya keyif aldım. Hatta yaratılıştan-İlk günah, cennet, insan- söz ettiği kısımlar, çok farklı bir bakış açısıyla ele alınmış,etkilendim gerçekten. Tekrar tekrar bakacağım kısım burası. Alıntı yapacaktım ama çok uzun alıntı olur diye yapmadım. Bir de inceleme yapmam genelde ya da daha doğrusu inceleme yapılan kitaplara inceleme yapmam ama bu bahsettiğim kısımlar için inceleme bırakıyorum buraya. Sizlere sürpriz olsun diyorum. İyi okumalar...