Yiğit Kartal

Yiğit Kartal

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
"1957 yılında biz Harvard Üniversitesi'ndeydik. Bir burs kazanmıştık. Çok iyi olanaklarla üniversiteye gidiyorduk. Ama o yıl erken seçim ilan edildi. Ben bir gazeteci olarak olayları daha yakından izlemek amacıyla Türkiye'ye döndüm. Siyasete girmek hiç aklımdan geçmiyordu. İsmet Paşa girmemi istemiş. Sayın Metin Toker de bu kararda katkısının olduğunu söyler. Kendimi aday buldum. İşte giriş, o giriş..."
Yiğit Kartal
Sayfa 28 - Güçlü Yayınları
192 syf.
·2 günde
Türk siyaset tarihine damga vuran isimlerden biri, Bülent Ecevit. CHP ile başlayan siyasi hayatı DSP ile süren, bakanlık ve başbakanlık da yapan bir lider. Siyasi hayatının haricinde gazeteci, şair ve çevirmen olarak da tanınan biri. Yetmişli yıllarda takılan "Karaoğlan" lakabını benimseyen, mavi gömleği, parkası, kasketi ile "Demokratik Sol" hareketinin öncüsü.

Doğruları, yanlışları, günahları, sevapları ile Bülent Ecevit'in yaşam öyküsünü kısaca anlatan kitap; Robert Koleji bitirdikten sonra gazeteci olarak başlayan iş hayatını, Rahşan Hanım ile nasıl tanışıp evlendiğini, maddi zorluklarını, gazetecilikten milletvekilliğine geçişini, 27 Mayıs'ı ve devamındaki süreçte bakanlığını, "Ortanın Solu" hareketi ve CHP genel başkanlığına seçilmesini, Kıbrıs Barış Harekatı ve sonrasını, 12 Eylül döneminde ve sonrasında yaşadıklarını, siyasi yasakların kaldırılması ile siyasete geri dönüşünü, doksanların sonunda Apo'nun yakalanması ve son defa başbakanlık koltuğuna oturmasını, Ahmet Necdet Sezer ile yaşanan ve ülkeyi ekonomik krize sürükleyen anayasa kitapçığı fırlatılması, akabinde de birçok ismin DSP'den ayrılmasını anlatıyor.

Türk siyaset tarihinin yakın çağına damgasını vurmuş bir ismi daha yakından tanımak isteyenlerin okuyabileceği bir eser.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.