Yıldız Köntek

Yıldız Köntek

Çevirmen
8.6/10
12 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
464 syf.
Bilinmeyen bir kadının mektubu..
kitabını her halde okumayan yoktur. Orada işlenen konunun daha ayrıntılı vede daha uzun soluklu türü " Acımak " kitabına işlenmiş okudukça insanı içine çeken stefan zweig kalemine hayran olan herkesin mutlaka bu eserinide okumasını tavsiye ederim.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Zweig’in en güzel ve en etkileyici eseri olarak görüyorum.
Vicdan kavramını derinlemesine ele alındığı bir eser.
İlk başlarda arkadaşça başlayan ilişkinin giderek karmaşık bir hal aldığı bu eser de ; Bir yandan koltuk değneklerine mahkum olan genç bir kadın. Aşık olduğu adama karşı derin bir sevgi ve aşık olduğu adamın onu terk ettiği düşündüğü icin intihar eden bir kız. Diğer tarafta da sırf kız sakat diye sevemeyeceğini düşünenen ama asıl sakatlığın kafasında olan ve kalbi merhametle dolu olan bir subayın pişmanlığını ...Olaylar ve duygular başarılı bir şekilde ele alınmıştır.
464 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Merhamet etmek, Dünya'da hiçbir zaman ve hiçbir yerde görülmemiştir ki maraz doğurmasın. "Acımak" isimli kitabında yazarımız merhamet etmeyi, doğurduğu marazı ve bunun kişide meydana getirdiği ruhi muhteviyatı başarıyla işlemiş.
Kitabı okurken şahsım adına kendimden parçalar bulduğumu söyleyebilirim. Merhamet konusunda şöyle bir savım var: İnsanlar bu konuda 3'e ayrılır. Merhamet edenler, alakası olmayanlar ve merhamet edilenler. Merhamet ettiğiniz zaman bunu belli eder ve kurtulamazsanız bu sizin için bir sancı olur çıkar karşınıza tıpkı başkahramanımız teğmen Hofmiller gibi. Merhamet edilen kişi bunu yanlış yorumlarsa veyahut yorumlamasa dahi marhamet eden kişiye karşı kendini her zaman boynu bükük ve acınası hisseder tıpkı kitabımızdaki diğer başrol Edith gibi. Ve bunun sonucudur ki kitabın bir bölümünde söylendiği gibi hiçbir zaman merhamet edenle edilen arasında bir dostluk oluşmaz. Birde merhametle alakası olmayan bir güruh vardır bahis açmaya bile değmez. Velhasıl hayatta herşeyde bir denge gözetmek gerektiğini düşündüğümden bu konuda da aynı hassasiyet gösterilmelidir.
Son olarak, kitapta engelli bir kişiye gösterilen merhamet ve bunun etrafında gelişen olaylara yer verilmiştir. Kitaptaki engelli karakter Edith'in yaşadıklarından dem vurarak şunu söylemek isterim ki; her engelli bireyi ayırt etmeden, ayıplamadan, toplum içinde gözümüzü dikip bakmadan kabul etmeliyiz. Biz onlara tabiki önem göstererek ama en önemlisi normal bir birey gibi davranmalıyız. Onların duyularının bizden daha hassas olduğunu göz ardı etmeyip bakışlarımızdaki merhameti, sözlerimizde tedirginliği saklamalı ve duygularımızdaki normalliği yansıtmalıyız. Unutmayın hepimizin engelleri var bunun illa göz önünde olması gerekmez.