Yıldız Moran

Yıldız Moran

Çevirmen
10.0/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
61
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
488 syf.
·45 günde·Beğendi·10/10
Claude Cahen, Ortaçağ Türk Tarihi konusunda en önemli bilim adamlarından birisidir. Özellikle Osmanlılardan Önce Anadolu'da Türkler adıyla ilim dünyasına kazandırdığı bu muhteşem eser pek çok yönüyle büyük kıymete haizdir.
İlk olarak eser, Osmanlı Devleti'ni hatta Türkiye Cumhuriyeti'nin en temellerini anlamak için muazzam bir rota çiziyor. Türklerin Anadolu'ya gelmelerinden önceki vaziyetleri, Anadolu'ya gelişleri, Anadolu'da devletler kurmaları ve akabindeki Moğol istilası olaylarını oldukça anlaşılır bir şekilde ele alıyor.
İkinci olarak Anadolu'nun Türkler tarafından fethi ve Türk vatanı haline gelmesi süreci hakkında son derece tatmin edici bilgiler ihtiva etmektedir.
Sonuç olarak Türklerin Anadolu'daki serüvenlerinin başlangıcını merak edenler için en önemli eserlerden biri.
464 syf.
·Puan vermedi
Akademik bir dille ele alınmış olan bu eser normalde kitap okuyanların sıkılacağı bir anlatıma sahip ancak tarihe ilgisi olan okurların fazlasıyla heves ile okuyacağı bir eser kesinlikle tarihi anlamda istifade edilecek nitekikte. Kitabın odak noktası Selçuklu devleti diyebilirim ki yazar yabancı olmasına rağmen Selçuklu tarihini o kadar detaylı bir şekilde ele almış ki kitabın yazım aşamasında derin bir araştırma yattığını hemen fark ettiriyor. Türklerin orta asyadan göç edip Anadoluya gelmelerine Malazgirt savaşından diğer bütün bizans mücadelerine moğolların istilalarına kadar geniş bir anlatıma sahip

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.