Yılmaz Yenidinç

Yılmaz Yenidinç

Yazar
9.1/10
7 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
249
Gösterim
Adı:
Yılmaz Yenidinç
Unvan:
Türk Eğitimci, Yazar
Doğum:
Karabüki, Türkiye, 1970
İlk, orta ve lise öğrenimini burada bitirdikten sonra Gazi Üniversitesinde yüksek öğrenimini tamamlayıp öğretmen oldu. 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığının açtığı sınavda başarılı olup 'Uzman' vasfını aldı. 'Okumak, öğrenmek ve öğretmek benim için bir tutku' diyen yazar, 1999 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nü tamamladı. Lisans diploması aldı. Halen aynı üniversitede açıktan İlahiyat tahsili yapmaktadır. Yılmaz Yenidinç evli ve iki çocuk babasıdır.
Bir zaman şeytan, Hazret-i İsâ aleyhisselâma itiraz edip demiş ki:
"Madem ecel[ölüm vakti] ve herşey kader-i İlâhî iledir; sen kendini bu yüksek yerden at, bak nasıl öleceksin."

Hazret-i İsâ aleyhisselâm demiş ki:

اِنَّ لِلّٰهِ اَنْ يَخْتَبِرَ عَبْدَهُ وَلَيْسَ لِلْعَبْدِ اَنْ يَخْتَبِرَ رَبَّهُ

Yani, "Cenâb-ı Hak abdini tecrübe eder ve der ki: 'Sen böyle yapsan sana böyle yaparım. Göreyim seni, yapabilir misin?' diye tecrübe eder.
Fakat abdin[kulun] hakkı yok ve haddi değil ki, Cenâb-ı Hakkı tecrübe etsin ve desin: 'Ben böyle işlesem Sen böyle işler misin?' diye tecrübevâri[imtihan edercesine] bir surette Cenâb-ı Hakkın rububiyetine karşı imtihan tarzı, sû-i edeptir,[edepsizliktir] ubudiyete[kulluk] münâfidir."[zıt, aykırı]

Madem hakikat budur; insan kendi vazifesini yapıp Cenâb-ı Hakkın vazifesine karışmamalı.-Lem'alar
- Herşeyin başı niyettir. Halis ve dupduru niyet...
- Niyet toprağı altın, altını toprak eder.
- Bütün amellerin sevabı niyetin istikametine bağlıdır.
- Niyet, amelin katsayısıdır.
- Halis niyet Cennetin anahtarıdır.


*... niyette öyle bir hâsiyet[özellik] vardır ki, seyyiatı[günahlar] hasenata[sevaplara] ve hasenatı seyyiata tahvil[dönüştürmek] eder.

Demek, niyet bir ruhtur. O ruhun ruhu da ihlâstır. Öyleyse, necat,[kutuluş] halâs, ancak ihlâs iledir. İşte bu hâsiyete[özellik] binaendir ki, az bir zamanda çok ameller husule[meydana gelme] gelir.
Buna binaendir ki, az bir ömürde Cennet, bütün lezaiz[lezzetler] ve mehâsiniyle[güzellikler] kazanılır.
Ve niyet ile insan daimî bir şâkir[şükreden] olur, şükür sevabını kazanır.

*Mesnevî-i Nuriye
Bir zaman, Hazret-i Gavs-ı Âzam Şeyh Geylânî'nin terbiyesinde, nazdar ve ihtiyare bir hanımın birtek evlâdı bulunuyormuş. O muhterem ihtiyare, gitmiş oğlunun hücresine, bakıyor ki, oğlu bir parça kuru ve siyah ekmek yiyor. O riyazattan zaafiyetiyle, validesinin şefkatini celb etmiş. Ona acımış. Sonra Hazret-i Gavs'ın yanına şekvâ için gitmiş. Bakmış ki, Hazret-i Gavs, kızartılmış bir tavuk yiyor. Nazdarlığından demiş:

"Yâ Üstad! Benim oğlum açlıktan ölüyor; sen tavuk yersin!"

Hazret-i Gavs tavuğa demiş: "Kum biiznillâh!"1 O pişmiş tavuğun kemikleri toplanıp tavuk olarak yemek kabından dışarı atıldığını, mutemet ve mevsuk çok zatlardan, Hazret-i Gavs gibi kerâmât-ı harikaya mazhariyeti dünyaca meşhur bir zâtın bir kerameti olarak, mânevî tevatürle nakledilmiş. Hazret-i Gavs demiş: "Ne vakit senin oğlun da bu dereceye gelirse, o zaman o da tavuk yesin."
İşte, Hazret-i Gavs'ın bu emrinin mânâsı şudur ki: Ne vakit senin oğlun da ruhu cesedine, kalbi nefsine, aklı midesine hâkim olsa ve lezzeti şükür için istese, o vakit leziz şeyleri yiyebilir.


-Lem'alar
... hortumlu sivrisinek dünyaya geldiği dakikada hanesinden çıkar, durmayarak insanın yüzüne hücum eder, uzun asâsıyla vurur, âb-ı hayat fışkırtır,[hayat suyu, kan] içer.
Hücumdan kaçmakta, erkân-ı harp[savaş komutanı] gibi maharet[hüner] gösterir.
ACABA BU KÜÇÜK, TECRÜBESİZ, YENİ DÜNYAYA GELEN MAHLÛKA BU SAN'ATI VE BU FENN-İ HARBİ [savaş sanatı] VE SU ÇIKARMAK SAN'ATINI KİM ÖĞRETMİŞ? VE NEREDE ÖĞRENMİŞ?

-Lem'alar
Ben gerçeği söyledim demek onu gıybet olmaktan çıkarmaz! Zaten doğruyu söylediğin için gıybet oluyor. Yalan söylesen ayrıca iftira olur!
Hem şefkat hâlistir,[katıksız] mukabele[karşılık] istemiyor, sâfi[duru] ve ivazsızdır.[karşılıksızdır] Hattâ en âdi[basit] mertebede olan hayvânâtın yavrularına karşı fedakârâne, ivazsız şefkatleri buna delildir.

Halbuki aşk ücret ister ve mukabele[karşılık] talep eder. Aşkın ağlamaları bir nevi taleptir, bir ücret istemektir.

Mektubat
Seyyid Şerif Cürcanî "Şerhu'l-Mevâkıf" ta demiş ki:
"Sebeb-i muhabbet[sevginin sebebi], ya lezzet veya menfaat, ya müşâkelet[cinsi yakınlık] (yani meyl-i cinsiyet), ya kemâldir. Çünkü kemâl mahbub-u lizâtihîdir."[zatı itibariyle sevilen]
Yani, ne şeyi seversen, ya lezzet için seversin, ya menfaat için, ya evlâda meyil gibi bir müşâkele-i cinsiye[tür veya soyla ilgili yakınlık] için, ya kemâl olduğu için seversin.
Eğer kemâl ise, başka bir sebep, bir garaz[gaye] lâzım değil; o bizzat sevilir. Meselâ, eski zamanda sahib-i kemâlât[üstün özellik ve fazilet sahibi] insanları herkes sever; onlara karşı hiçbir alâka olmadığı halde istihsankârâne[güzel bulup beğenilerek] muhabbet edilir.


Sözler
392 syf.
·19 günde·Beğendi·8/10
Selamun aleyküm...
Kitabın bu sitede olmayışı, kitabın hiç okunmadığını veya bilinmediğini gösteriyor sanırım.
Eğer, Risale-i Nur okuyan biriyseniz, bu kitap baştan aşağı Risale-i Nurlardan alıntılar dan oluşuyor. Fakat bir farkla; yazar konular üzerine Risale-i Nurlarda geçen bahisleri toplamış. Meselâ: Niyet, Şeytan, Melek, Cennet ve Cehennem gibi daha bir çok konularda başlık açmış o başlıklar altında Risale-i Nurlarda geçen görüşleri toplamış.
Benim beklentim yaptığı bu alıntılara kendi yorumunu katar açıklama yapar diye almıştım ama yapmamış.
Eğer Risale-i Nurda üzerinde takıldığınız bir konu varsa koca küllliyatı karıştırmaktansa burada ki başlıklardan daha kolay bulabilirsiniz.
Allahın selamı üzerinize olsun...
160 syf.
·10/10
Çocuklar için çok güzel resimli eğitici bir kitap
.Kitaplara Sevgi
.Görgü Kuralları
.Sevginin Dilini
.Affetmenin Erdemini baz alan ve söylenmesi gereken cümleler renkli puntonla yazılmış tüm çocuklar okumalı :)
344 syf.
·Puan vermedi
Okulumuzda yapılacak olan okuduğunu anlama yarışması için seçilen bir kitabımızdı. İçinden sorular hazırlamak amacıyla okumaya başladığım bu kitabı çok beğendim. Peygamberlerimizin hayatı çocuklara uygun bir dille anlatılmış. Bayıla bayıla okudum. 10-12 yaşa uygun bir kitap. Hem peygamberlerimizi öğretmek hem de okuma alışkanlığı kazandırmak için etkili olacaktır. Tavsiye ediyorum anneler babalar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Yılmaz Yenidinç
Unvan:
Türk Eğitimci, Yazar
Doğum:
Karabüki, Türkiye, 1970
İlk, orta ve lise öğrenimini burada bitirdikten sonra Gazi Üniversitesinde yüksek öğrenimini tamamlayıp öğretmen oldu. 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığının açtığı sınavda başarılı olup 'Uzman' vasfını aldı. 'Okumak, öğrenmek ve öğretmek benim için bir tutku' diyen yazar, 1999 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nü tamamladı. Lisans diploması aldı. Halen aynı üniversitede açıktan İlahiyat tahsili yapmaktadır. Yılmaz Yenidinç evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.