Yolcu Dergisi

Yolcu Dergisi

Dergi
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
bir anadan dünyaya gelen yolcu
görünce dünyaya gönül verdin mi?
kimi büyük kimi böcek kimi kul
merak edip hiç birini sordun mu?
bunlar neden nedenini sordun mu?
başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız
ve devam ediyor başkalarının hınçlarıyla
düşmanı gösteriyorlar, ona saldırıyoruz
siz gidin artık
düşman dağıldı dedikleri bir anda
anlaşılıyor
baştan beri yenik düşenlerle
aynı kışlaktaymışız
hırsın kör etti de seni
bir başına kaldığını göremedin.
şimdi kal öylece, kendi burulmuş gerçeğinle
bir başın tutsun gökyüzünü,
bir ayakların toprağı
varlık senden öte oldukça
ne anlamı var yeryüzünü kaplamanın?
başa dön yeniden!
gerçeğin seninle münhasır olmadığını bil
hırsın gözlerinin olmadığını da.
sırra dön, gönlüne dön, aynalara dön
gör bizi, etten kemikten
topraktan ve bir damla sudan.
aynada gördüğünden korkma!
ve başkasının derinliği ile oynama!
şehirlerimizin hepsinin artık birbirinden farkı yok. kopya hayatlar beraberinde kopya şehirleri de inşa ettiler. araç plakalarını bir günlüğüne kapatsalar ya da trafikteki bütün taşıtlar bir saatliğine yollara çıksa anadolu’yu tek bir şehir olarak görmemiz mümkün. bu trajediye neden olan maalesef o düzensiz göçün sonucudur.
hiçbir şeyin arkasını getiremedi. sesi güzeldi devam ettiremedi. kalemi kuvvetliydi, uğraşıp yazmadı. sıkı topçuydu, ardından koşmadı. ölümüne âşıktı, hiç evlenmedi. iyi yaşardı. onu da yarısında bıraktı.
dünyevi-maddi ihtirasların, konumların, çıkarımların kölesi haline gelenlerin, islami alana, bilince, sorumluluğa, mücadeleye herhangi bir biçimde hiçbir katkıları olamaz, olmamıştır. konfor-çıkar alanına mahkûm olanlar, kendilerini bağımsız bir biçimde tahayyül edemezler. sözünü ettiğimiz kişilik ve karakter yabancılaşmaları nedeniyle ihtiraslarının kölesi haline gelenler, kendi tercihleriyle islami özgürlüklerinden vazgeçerler. başarı ve performans uğraşı-mücadelesi de insanları, özellikle de genç kuşakları şeyleştiriyor.
kendi tarzı/geleneği/yöntemi/gündemi ile büyülenen bir toplum/ kültür/hareket ya da siyaset hiçbir şekilde bir sorgulamaya, yüzleşmeye ve özeleştiriye ihtiyaç duymaz, duymamıştır. sorgulama, yüzleşme ve özeleştiri yapmayan bir bünye, yanlışları/yanılsamaları/yenilgileri biriktirmek ve bunları sahiplenmekten başka hiçbir şey yapamaz. kendi narsisizmlerini ve kibirlerini normalleştirenler, özeleştiri yapamazlar.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.