Yrb. Karl Dönitz

Yrb. Karl Dönitz

Yazar
7.6/10
5 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
548
Gösterim
Herkes savaşı hayalinde çok daha zevkli ve heyecanlı bir şey olarak yaşatmıştı, ama ışte şimdilik onlar için savaş karanlık bi kömürlükte durmadan küfelere kömür doldurmaktan ibaretti.
Ölülerin cesetleri denize verilecekti.
Denizcilerin inancına göre er kişiye bir metre derinliğinde ki toprak mezardan, bin metre derinliğinde ki tuzlu su mezar olarak yeğdir.
Hayatını vatani için feda edenlere uçsuz bucaksız denizin mavi dalgalarından daha güzel mezar olabilir mi ?
Berlin'den gelen bu telsizde; "Göben ve Breslau'ın hemen Konstantinopol'e gitmeleri gereklidir. Bunu başarmaları çok önemlidir" deniliyordu .
Kah biraz aralanan, kâh koyulaşan sislerin içinde büyük dikkatle dolaşıyorduk. Her an birdenbire sıçramaya hazır bi yırtıcı hayvan gibi tetikteydik.
Çanakkale ağzındaydık. İskele tarafımızda, Gelibolu kıyısında, Seddülbahir kalesinin üzerinde ve sancak tarafımızda , Anadolu kıyısında ,Orhaniye kalesinin üzerinde ay-yıldız bayrak dalgalanıyordu.
Gemilerimizin üzerinde Alman bayrağının dalgalanacağı günler meğer sayılıymış.

Göben'in gönderinde Alman bayrağının dalgalandığını bi daha göremiyecektik çünkü ertesi sabah gemiye Alman bayrağı yerine Türk bayrağı çekildi. Göben'in adı da o günden itibaren Yavuz Sultan Selim olmuştu. Aynı gün Breslau'ın adı da Midilli'ye çevrildi.


14 Ağustos 1914
Türk askerlerinin iyi yetiştirilmiş ve iyi talim gördükleri zaman savaş meydanlarında fevkalede neticeler elde ettikleri herkesin bildiği bi husustu.

Şimdi biz ayrıca denizcilik bakımından da Türklerin eski Osmanlı devrindeki ruhlarını kaybetmemiş olduğunu görüyorduk .
Yakın Tarih severler için mutlaka okunulmasi gereken bi eser. Alman komutanın hatıraları 1.Dünya Savaşı döneminde Donanmamizin durumuna ışık tutuyor.

Ruslara karşı karadenizde verilen insan üstü mücadele ve bu mücadele'de müttefikimiz olan Almanlar !
Goeben ve Breslau bulunan askerin hatıralarından derlenmis bir kitap. Yavuz ve Midilli olmadan önce ve olduktan sonra yaşanan olaylardan bahsetmekte. Biraz sıkıcı olmasına rağmen Alman askerinin gözünden olaylara bakıp kendi açınızdan karşılaştırma yapabilirsiniz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Yrb. Karl Dönitz
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.