Yüksel Göktuğ

Yüksel Göktuğ

Çevirmen
8.1/10
247 Kişi
·
Okunma
·
2
Beğeni
·
223
Gösterim
Adı:
Yüksel Göktuğ
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
670 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Toplumun basit olarak göreceği, fakir diyebileceği türden bir öğrenci. O ise insanlığı sıradan ve olağan üstü diyebileceğin şekilde ikiye ayırır. kitaptaki karakterlerin psikolojisi okuyanı adeta kitabın içine çekiyor.Okuduğunuz için mutlu olacağınız kitaplardan.kitaptaki bütün karakterler dolu ve okuyanı içine çekiyor.Edebi yönden kalitesi tartışılmayacak derecede iyi, anlatım yönünden kuvvetli, akıcı ilerleyen ve konusu bakımından sürükleyici bir eser. Adalet anlayışınızı Sorgulayıp kimi zaman kendinizi kahramanın kimi zaman yazarın yerine koyup olayların seyrine yön vermeye çalışacağınız anlar oluyor. Kısacası vakit kaybetmeden okuyun derim.

SON SÖZ
Bu bir adamın kendi kendini buluşunun, yenileyişinin, yeniden dünyaya gelişinin hikayesidir. Onun önünde, şu ana kadar hiç bilmediği yeni bir gerçekle tanışmasının öyküsü başlıyor. Bu yeni bir öykünün konusu olabilir. Ama bu anlattığımız öykü artık burada bitmiştir.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ağdalı cümlelerden uzak, uzun ve yorucu tasvirlerden hiç etkilenmemiş, sade dili, akıcı üslubuyla, sıkmadan, yormadan kendini okutabilen ender klasiklerden biri.

Kitapta ilk şaşırdığım nokta Rus Askeri düzenindeki disiplinsizlik oldu. Kitabın başlangıcını şaşırmadan okuyamadım. Biraz, Osmanlı-Rus Savaşlarının, birazda Puşkin'in duygularının etkisiyle Türklerin de varlığı satır aralarında hissediliyor.

Eser savaş-aşk ekseninde ilerlese de, aşkın etkisi duygusal olarak çok yansımıyor kitaba. İyilikle kötülüğün iç içe geçtiği dünyada; kimin dost, kimin düşman olduğuna bakmadan, yeri geldiğinde, çaresizlik halinde; dostundan destek alamazken, düşmanla ittifak kurarak hedefe ulaşmak günümüz koşullarında normalleşti. Fakat eserin yazıldığı dönemde böyle bir durum söz konusu değil. Onurla onursuzluğun, dürüstlükle yalancılığın birbirine karıştığı ve karşılıklı anlayışın hâkim olduğu güzel bir eser.

Pugaçev ve Andreyeviç'in arasındaki garip dostluk ve karşılıklı anlayış; Andreyeviç ve Şvabrin arasındaki karakter farkı ve rekabet okumaya değer.
192 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Eser 18.yy'da Çarlık Rusya'sinda yaşayan Soylu ve zengin bir aile çocuğu olan Pyotr Andreyic isimli genç bir subayın babasının özel isteği ile " sözüm ona daha iyi bir asker olma beklentisi ile" Rusya'nin kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgesinde ki belogorskaya kalesine görevlendirilmesi ve orda yaveri Savelyic ile birlikte yaşadıkları olayların bir insanın hayatını nasıl " iyilik bulaşıcıdır" sözünün ispatı niteliğinde değiştirdiğini kaleme alıyor. Pyotr Andreyic' in Belogorskaya kalesindeki görevine alıştığı esnada kale komutanı yüzbaşı Ivan Kuzmic Mironov' un 18 yaşındaki güzel kızı Marya Ivanovna'ya aşık olması ve o dönemde Rusya'da isyancı kazaklar tarafından başlatılan büyük bir isyan dalgasının başlaması, isyan sonucu Belogorskaya kalesinin asilerin eline geçmesi ve yüzbaşı ve eşinin katledilmesi sonrası kimsesiz kalan İvanovna ve ona aşık ve Çarlık rejimine sadık merhamet ve disiplin sahibi subayın sonu mutlulukla biten hikayesini konu ediniyor. Tabi İsyan sürecinde asilerin başı olan karakter Pugaçev ve Asteğmen Pyotr Andrey Andrey arasında ilerde Andrey' in başına iş açacak nitelikte ama özünü kolay kolay kimsenin bilmediği bir ilişkiler sarmalı da yaşanmaktadır. Tabi püf noktası bence şudur.Andrey karşılık beklemeden yaptığı bir iyiliğin karşılığını yıllar sonra Belogorskaya kalesinin asilerin eline geçmesi ve sonrasında kimseye acimayacagi düşünülen katil zanlısı Pugaçev'in ona ve sevgilisine hayatlarını bağışlaması ile almıştır, çünkü o görev yerine giderken kim olduğunu bilmeden karşılaştığı bu Pugaçev' denen şahsa zorda olduğunu görünce yardım etmişti, Pugaçev'de her şeye rağmen her insanın içinde iyi bir taraf olduğunu ispatlarcasina kale baskını ve sonrasında esasında düşmanı olan bu genç ve kararlı Rus subayına iyilikler etmiştir.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Rus edebiyatının ilklerinden sayılan, Puşkin aşkın savaşın olduğu bir hikaye sunmuş. Adı Yüz başının kızı ama odak bundan çok uzak. Uzun uzadıya savaş anlatılıyor. Yepyeni tabirlerle karşı karşıyayız. Önceki zamanın savaşlarının iç yüzü bir nevi. Bizi ilgilendiren kısmı var mıydı? Bilmiyorum. Yine de kısa iyi bir hikayeyi. Aleksandr Puşkin
184 syf.
·Beğendi·9/10
Toplumsal çok fazla mesaj içeren bu kitabı severek okudum. Hiç beklemediğin insanlara yaptığın iyilik beklenmedik zamanlarda sana nasıl geri döndüğünü anlattıkları o bölümler çok güzel . Puşkin zekasını çok güzel ortaya koyup yazmış bu kitabı.
184 syf.
·Beğendi·9/10
Mükemmel ve akıcı kitap ve sonu harika bitti..
Pişman olmazsınız okurkan sanki o ânı yaşıyor gibisiniz..okurken aşkı,mücadeleyi,itaat etmeyi ve en önemlisi cesur olmayi öğreneceksiniz..
206 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Puşkin'in tarihsel romanı Yüzbaşının Kızı. Kitapta 2. Katerina döneminde isyan başlatmış olan Pugaçov İsyanı anlatılıyor. Aslında Pugaçov başkarakter değil. Ama kitabın en önemli karakterlerinden ve benim de dikkatimi en çok çeken karakter. Pugaçov, Rusya'nın Osmanlı'yla savaşta olmasını ve Çar 3. Petro'nun kuşkulu bir biçimde ortadan kaybolmasını fırsat bilerek kendini 3. Petro diye tanıtır. Asıl amacı Rusya'nın zorla ele geçirdiği Kazak topraklarını kurtarmaktır. Başkarakter olan Pyort Andreyiç ise Pugaçov ile askere giderken yolda oluşan bir sorun nedeniyle tanışır. Pugaçov, Andreyiç'in yol klavuzu olur. Andreyiç de ona bir tavşan tüylü gocuk armağan eder. Pugaçov, Andreyiç' e yardım ederken aslında saklanmakla meşguldür. Bu yüzden kendini sıradan bir köylü olarak tanıtır. Bu olayın daha sonra Andreyiç'e büyük katkısı olur. Pugaçov, onun olduğu kaleyi almaya geldiğinde herkesi asar ama Andreyiç'i serbest bırakır. Hatta onunla dost olur. Andreyiç Rus askeri olarak kalmaya devam edeceğini söylese bile. Andreyiç'in sevgilisi olan Yüzbaşının kızı Marya hain Şvarbin ile zorla evlenmek üzereyken Pugaçov, Andreyiç için bunu engeller. Kitabın şu bölümünde olayla ilgili olarak Andreyiç şöyle der : " ... diğer yandan da birçok garip rastlantının inanılmaz bir şekilde beni bağladığı ve kaderimi elinde tutan şu adamı, insanlık dışı saldırılarını ve cinayetlerini düşünüyordum. Onun düşüncesizce yaptığı insanlık dışı saldırılarını ve cinayetlerini, kana susamış, acımasız görünüşünü, korkunç yaradılışını hatırladıkça, şimdi benimle sevgilimi kurtarmak üzere yola koyulması çok garibime gidiyordu." Marya kurtulduktan bir süre sonra Andereyiç 'in Pugaçov ile olan dostluğunu Çarlık duyar ve mahkemede Andreyiç suçlu bulunur. Suçlu bulunmasının sebebi ise Marya'nın adını vererek onun mahkemelerde sürünmesini engellemek istemesidir. Ancak Marya durmaz ve Çariçeyle görüşür, Andreyiç'i kurtarır. Pugaçov ise asılırken Andreyiç' e selam verir. Bu olayın gerçek olduğunu belirtmek için kitabın başında Andreyiç'in torunlarının izniyle yazıldığı söylenmiştir.
Metin dışında Pugaçov'u ele alacak olursak onun Kazaklar'ın kahramanı Ruslar'ın da düşmanı olduğu bir gerçektir. Bu olaylar sırasında Osmanlı'nın Rusya ile savaşta olduğunu ve Kırım'ı kaybettiğini de söylemek gerekir. Ruslar'ın tehlikeli bir isyanla baş başayken Osmanlı'nın bu isyanı fırsata çevirememiş olması da düşündürücüdür.
Görüldüğü gibi bir karakterin kime göre kahraman kime göre düşman olduğu değişkenlere göre belirlenir. Bir toplumun okuyup gurur duyduğu bir roman belki de başka bir toplumun üzüntüsüdür. Ama şu bir gerçek ki Yüzbaşının Kızı klasik bir kitaptır ve okunması gerekir. Olayları anlayabilmek, yorumlayabilmek ve ders çıkarabilmek için.
Yüzbaşının Kızı
184 syf.
·Puan vermedi
Rus edebiyatini merak edenler okumaya buradan başlayabilir ama küçük bir not;seyir halindeyken okumamdan kaynaklımı bilmiyorum olay örgüsü beni pek sarmamıştı yarım kalmasın diye kendimi okumaya zorladığım bir romandı.
184 syf.
·Beğendi·7/10
Yine bir aşk hikayesi ! 18. yy. Çarlık Rusya'sını ustaca tasvirler ve ayrıntılarla aktaran içerisinde aşk üçlemesi barındıran dünya klasiği.
Akılda kalan ise Çar'a sadakatle hizmet etmiş Andrey petroviç Grinyov'un oğlu pyotr andreyiç'e nasihati; elbiseni yeniyken, şerefini gençken koru.
184 syf.
·Beğendi·10/10
Kitaptaki tüm talihsizlikler silsilesi Pyotr ve yüzbaşının kızı Marya'nın kaderini oluşturuyor. Uzun zamandır hiçbir kitap beni böyle sürüklememişti.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yüksel Göktuğ

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.