1000Kitap Logosu
Resim
Zeki Tan

Zeki Tan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.4
7 Kişi
10
Okunma
4
Beğeni
305
Gösterim
Unvan
Öğretim Görevlisi
Doğum
1964
Yaşamı
1964 yılında Hakkari'de doğdu. İlk ve ortaokulu Hakkâri’de -1979- Liseyi, Ankara inşaat Teknik Lisesi’nde -1982- Fakülteyi, Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde -1988- tamamladı. Bir süre Hakkâri Lisesi ve Ticaret Lisesi’nde “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” öğretmenliği yapar. (1988-1989) Diyanet İşleri Başkanlığınca -1989- Hakkâri ili Çukurca ilçe vaizliğine atandı. Sonra Van ili Edremit ilçesi Müftülüğüne (01.10.1991-22.10.2002) daha sonra da Bitlis ili Adilcevaz İlçesi Müftülüğüne naklen atandı. (05.11.2002- 20.01.2010) Diyanet İşleri Başkanlığının görevlendirmesi ile Almanya’nın Frankfurt ve Münih şehirlerinde bir süre çalıştı. Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri, Tefsir Bilim Dalma Yardıma Doçent (20.01.2010) 06.03.2018 tarihinde de doçent olarak atandı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası sempozyum tebliği ve yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.
191 syf.
·
9/10 puan
Kitabın amacı isminden de anlaşılacağı üzere çok net. Ben bu amaca hizmet eden eserleri çok faydalı buluyorum çünkü Kur'an'ın nasıl bir topluma geldiğini, o toplumun sosyal hayatını, bizzat hayatlarının içinde olan ritüellerini, âdetlerini, zihin yapısını gösteriyor. Yüce kitabımız Kur'an indiği toplumla doğrudan alakalı meselelere değinmiş ''cahiliye adetleri'' zemmedilmiş, tekzip edilmiş ve doğrusu çok net bir şekilde gösterilmiştir. Peki nedir bu cahiliye adetleri? Ayetlerde doğrudan atıf olan bu ''cahiliye adetleri'' doğru bilinmezse verilmek istenen mesaj ne kadar anlaşılacak ve ne kadar içselleştirilecek? Bu bağlamda oldukça faydalı bir eser. Şahsi kanaatim önce bu tarz kitaplar okunmalı, o zamanın toplumu insanın tahayyülünde az çok canlanmalı daha sonra Kur'an ayetleri okunmalı böylece Kur'an'dan alınan verim fazlasıyla artacaktır.
Okuyacaklarıma Ekle
207 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kuran öncesi arapların kurban geleneklerini Kur-an-ı referans alarak detaylı bir şekilde ele almıştır. Yazar akıcı bir dille yazmıştır. Bu kitabi okurken mutlaka notlar da aldıracaktır size. Yeri geldiğinde kitabın altını çizerek okuduğunuzu fark edeceksiniz. Normalde bir kitabı çizmem ama bu kitap bilgi içerikli olunca altını çizip notlar aldım. Kitabın içeriğine biraz daha değinecek olursam müşriklerin zihniyetini ele almış. Onların kurana aykırı geleneklerini Kur-an dahilinde eleştirmiştir. Kuranın daha iyi anlaşılması için kuranın kerimin indiği toplumu bilmek tanımak gerekir. Bu yüzden okunması gerekir bu kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
207 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kur'an-ı Anlamada Cahiliyeyi Bilmek
Cahiliye dönemi (akademisyenler için değil) acaba ne kadar biliniyor? İslam öncesi dönem 'cahiliye dönemi' olarak tanımlamak ne kadar doğru veya niçin o şekilde adlandırılmış? Okuma yazma bilmeyenler mi yoksa özellikle para pul, şan şöhret, güç iktidar peşinde olanların yaptıkları mı cahiliye olarak nitelendiriliyor? Tarih durağan olmadığı için bazı şeyleri tam anlayabilmek için onun kaynağına inmek gerekiyor? Kur'an-ı Anlamada Cahiliyeyi Bilmek adını taşıyan bu kitap Zeki Tan tarafından yazılmış ve 2018 yılında Ark Kitaplar tarafından yayımlanmış. Kitap tek parça olmayıp yazarın da önsözde belirttiği gibi çeşitli yerlerde çıkan yazılarının bir araya toplanmasıyla oluşmuş ve bu yüzden benzer yerler bulunabiliyor. İslamiyet ve Kur'an ile ilgili bazı durumların tam anlaşılabilmesi için o dönemin de bilinmesinde fayda var. Çünkü bazı ayetlerin o günlere, onun öncesi ve sonrasına da hitap ettiği oluyor. İslam tarihi içinde Arapların dilini, kültürünü, ekonomik ve siyasi durumlarının da bilinmesi gerekiyor ki bazı ayetler tam anlaşılabilsin. O yüzden cahiliye dönemi, İslamiyet sonrası Arap tarihi ve kültürünün de irdelenmesinde fayda var. Kitap bu duruma ilişkin çeşitli örneklerle bazı konuları açıklamaya çalışıyor. Kurban ve onun İslamiyet öncesi Arap toplumundaki yeri ve önemi hakkında da bilgi veriyor. Lakin Kur'an açısından tam olarak kurban nerededir. Bunun cevabını bölümü bitirirken bağlayamamış (toplama yazılar olduğu için burada belki ilave yapılabilirdi.). Cahiliye tabir edilen dönemde, Arapların kestikleri kurbanların adanış biçimlerini Kur'an reddederken, yazar, Kur'an'da kurban konusunu tam olarak verememiş gözüküyor. Buna sebep olarak da kitabın parça yazılardan oluşması diye düşünüyorum. Bu kitaptan hareketle Arap toplumumun yaşadığı dönem daha net irdelenebilirse, bazı kavramlar daha net anlaşılabilir diye düşünüyorum. Zeki Tan da bu yolu açmış. Düşünmek, tartmak ve araştırmak için. Sade bir kapak tasarımını beğendim; ayrıca kaynakların kitabın en arkasında toplu bir şekilde verilmesi de güzel. Bir de dizin kısmı eklenebilseydi çok daha iyi olurdu. Tavsiye ederim. Ezcümle: Bu kitabı 12 - 14 Temmuz 2020 tarihleri arasında okudum. İnceleme yazısı ise 25 Kasım 2020 tarihinde 1000Kitap sitesine eklendi.
Okuyacaklarıma Ekle
182 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Iğdır üniversitesi ilâhiyat fakültesi'nde bu kitabın yazarı olan Doç. Dr. Zeki Tan'ın öğrencisiydim. Kendisi çok kıymetlidir. Bilgisiyle konuşmasıyla dersiyle zihnimde özel bir yeri vardır. Bu kitabı hocamdan imzalı aldım. :) Kesinlikle okuyun. Çünkü Kuran-i kerimde geçen kıssalar ve kıssalarla ilgili genel bilgiler ancak bu kadar anlaşılır anlatılabilirdi. Kurani kerimde kıssalar çokça geçer. Ve bu kıssaların amacı kitaptan da anladığım üzere " kıyamete kadar insanların en temel ihtiyacı olan dini-ahlaki rehberlik etmek üzere önümüzde duran birer kilometre taşlarıdır. " " Doğrusu onların kıssalarında kavrayış sahiplerinin alacağı bir hayli ibret vardır. (Yusuf, 12/111)" Okuyun derim. Çok şey katacaktır. Kıssaların asıl önemini bilmiyoruz. Ve bu kitap cok güzel bir sekilde değinmiş. Okumanız dileğiyle..