Zeki Velidi Togan

Zeki Velidi Togan

Yazar
9.7/10
42 Kişi
·
117
Okunma
·
82
Beğeni
·
1974
Gösterim
Adı:
Zeki Velidi Togan
Tam adı:
Ahmet Zeki Velidi
Unvan:
Tarihçi, Türkolog
Doğum:
10 Aralık 1890
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 26 Temmuz 1970
Zeki Velidi Togan (Başkurtça: Әхмәтзәки Вәлиди, bazen Validi; 10 Aralık 1890 – 26 Temmuz 1970), Türk tarihçi, Türkolog, Başkurt devrimi ve bağımsızlık hareketi önderi. Asıl adı Ahmet Zeki'dir. Rusya'da iken Validov soyadını kullanmış, Türkiye'ye geldikten sonra Togan soyadını almıştır. "Togan" sözcüğü "doğan" sözcüğünün Kıpçak Türkçesi alanındaki karşılığı, Başkurt Türkçesindeki şeklidir.
Kızıl Rusya ve Kızıl Çin, iki damla su gibidir.İdealleri bakımından birbirinden farksızdırlar.
İnsan iradesinin mukadderatı bakımından her ikisi de aynı şekilde tehlike teşkil eder.
Türklere dost olan Hind Müslüman şairi Sör Muhammed İkbal dahi, "Semerkand toprağından korkuyorum; ki orası bir daha kalkınmasın, bir daha Hülegü'nün taşkınlığına ve Çengiz hengâmelerine sahne olmasın" demiştir.
Kırlangıç kuşu yuvasında bulunuyor, yuvası da türlü renklerde boyanmış bulunuyor. Bu fani dünya kimlerden geri kalmamıştır. Gidenlerden kiminin malı, kiminin sevdiği yarı kalmıştır.
Ey benim milletim, benden sonra eğer milleti bir araya toplamak isterseniz halkın vücutlarını toplamaktansa gönüllerini toplamaya çalışınız. Gönüllerini topladıktan sonra onların vücutları nereye gidebilecek?
628 syf.
·23 günde
Zeki Velidi Togan ' ın hayatını ve başından geçen olayları anlattığı kitap. Eğer yazarı her yönüyle merak etmiyorsanız zor okunuyor, benim ilgilendiğim kısım Türkistan'ı içine alan konulardı o yüzden diğer sayfaları pek okumadım. Yaşadığı zamanın şartlarına göre olayları değerlendiren yazar, kendi öznel fikir ve bakış açısını tarihî olaylara yansıtınca 'yanlış tarih' izlenimi bırakıyor. Türkistan' ı konu alan bölümlerde geçen Türkistan'ın son hükümdarı Emir Âlim Han hakkında yanlış bilgiler veriyor ancak zamanın şartları düşünüldüğünde bu durum göz ardı edilebilir.

Emir Âlim Han hakkında güncel bilgilere Türkistan’da Son Türk Devleti Buhara Emirliği ve Alim Han ve Atayurt’tan Anadolu’ya Buhara Emirliği Türkistan ve Enver Paşa kitapları okunabilir.
68 syf.
·Puan vermedi
Zeki Velidi Togan gibi bir hocanın elinden çıktığı için kısa olsada bilgi dolu bir kitap. Cengiz Han'ı, Moğol Tarihini, Moğolların Türklerle ilişkilerini merak edenler için oldukça faydalı. Tavsiye ederim.
40 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Türklerin çoğunluğa sahip olduğu şimdiki adıyla Orta Asya diye bahsedilen ana yurtlarımızın gerçek anlamının Türkistan olduğu eski yer adlarıyla ve eski yıllıklara bakılarak gerçekte Büyük Türkçü Zeki Velidi Togan tarafından makale haline getirilmiş daha sonra 40 sayfalık şekilde yayınevi tarafından kitap haline getirilmiştir. Türklerin ana yurtlarını yer adları belirterek görmek isteyen bu kitabı okuyabilir. Kendilerine pay biçmek isteyen andavalların ise özellikle okuması lazım ki Türkler nasıl büyük medeniyet sahibiymiş öğrensinler.
68 syf.
Zeki Velidi Togan'ın 1969 yılında Cengiz Han'ı anlattığı notları içeren bir kitap. Toplam 66 sayfadan oluşuyor. Kitapta sırasıyla;

Giriş,
Çengiz İmparatorluğu'nun Kurulmasının Temelleri,
Ticaret Yolları,
İç Asya'da Doğu- Batı İstikametindeki Yolları,
Çengiz ve Evladı Tarihimiz Kaynaklarına Dair,
Çengiz'in Soyu ve Kendisine Yakın Kabileler,
Çengiz'in İlk Mücadeleleri,
Çengiz'in Merkitlerle ve Camuka ile Mücadelesi,
Çengiz'in "Han" Olması,
Çengiz Devleti'nde Yazı,
Çengiz'in Fetihleri

bölümleri mevcuttur. Togan, Cengiz Han'la ilgili malumat verirken çeşitli kaynaklardan örneklere de yer vermiş, şüpheli bulduğu bilgilerin gerekçelerini de kaynaklarıyla açıklamıştır.

Kitapta en çok dikkatimi çeken konular " Çengiz'in Soyu ve Kendisine Yakın Kabileler"den itibaren kitabın sonuna kadar olan kısımlardır. Bu kısımlar Cengiz Han'ın mücadeleleri, devlet yapısı, yazı- konuşma dili, hanlığı döneminde karşılaştığı zorluklar, imparatorluğunu genişlettiği dönemde kabileleri nasıl kendine tabii ettiği ile ilgili bilgiler içermektedir. Son bölümler oldukça hareketli geçmektedir. Kitabı okurken haritalardan yararlanarak Cengiz Han'ın nüfuz ettiği alanları daha iyi anlamaya çalıştım. Bunların dışında kitapta Cengiz Han'ın ordu düzeni, posta teşkilatı, toplumda kadının rolü, İslam ve Müslümanlara bakış açısını ortaya koyan satırlar da bulabilirsiniz. Kitapta silik ve yazım yanlışları olan yerler mevcut. Bu nedenle okurken oldukça zorlandım. Ancak bu durum, eserin değerinden bir şey eksiltmiyor. Okurken başlarda zorlansam da kitap benim için su gibi akıp geçti. Keyifle, merakla okudum. Kitabı alıntılarken e-kitap olmasından mütevellit, kopyala yapıştır yaptım. Yalnız kelimelerin bazı kısımlarını sayfada göründüğünden farklı kopyaladı. Alıntıların düzeltmelerini yazım yanlışlarını ortadan kaldırarak -orijinaline de sadık kalarak- yapmaya çalıştım. Kusurumuz varsa affola diyelim. Okumayı düşünenlere tavsiye eder, keyifle okumalar dilerim.
40 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap sanıldığı üzere, Uygur Türkleri'nin çektiği sıkıntılardan değil, daha çok Türkistan ismini, haritaya aktarıyor. Sonucu muazzam, kaynaklar muazzam. Özellikle bölgenin yakın tarihteki misafirleri Çinliler ve Moğolların kaynaklarından çok güzel ispat ve aktarımlar var. Kesinlikle tavsiyedir...
68 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Cengiz Han ve Moğol İmparatorluğu'nun anlatıldığı kısa, öz,bilgilendirici bir eser. Oldukça akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış. Cengiz Han'ın tarihini merak edenler için okumalarını tavsiye ederim.
1056 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Büyük Türk Ulusu’nun zuhur etmesinden Devlet-i Âliyye’ye değin bütün Türk tarihini rahmetli Zeki Velidi Togan bu eserinde neşretmiştir. Eserde ekseriyetle göze çarpan diğer Türk Tarihi kitaplarında bulunmayan bilgilere rastlayabilirsiniz. Umumi Türk Tarihi (Genel Türk Tarihi)’ne meraklı olan bütün şahıslara bu kitabı önermekteyim.
1056 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap günümüz Türkçesiyle yazılmadığı için dili biraz ağır gelebilir ancak dipnotlardan anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamlarını öğrenebiliyorsunuz. Türk tarihi ile ilgili temel eserlerden biridir.
171 syf.
·10/10
Öncelikle Zeki Velidi Togan'ı saygıyla anıyorum. Kitap yazıldığı yıllara ve edinilen kaynaklara rağmen oldukça sade bir anlatım ile okuru sıkmamakta. Bunda Zeki Bey'in katkısı olduğu aşikâr. Kitap,Oğuz Hân'ın cihan ile yaptığı savaş ve bazı Türk boylarının nasıl ad aldığını, Türk'ün zor durumlarda nasıl çıkar yol bulduğunu anlatıyor. kitap Türk destanlarına ilgisi olan herkesin mutlaka bulundurması gereken bir kitapdır. Esenler.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zeki Velidi Togan
Tam adı:
Ahmet Zeki Velidi
Unvan:
Tarihçi, Türkolog
Doğum:
10 Aralık 1890
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 26 Temmuz 1970
Zeki Velidi Togan (Başkurtça: Әхмәтзәки Вәлиди, bazen Validi; 10 Aralık 1890 – 26 Temmuz 1970), Türk tarihçi, Türkolog, Başkurt devrimi ve bağımsızlık hareketi önderi. Asıl adı Ahmet Zeki'dir. Rusya'da iken Validov soyadını kullanmış, Türkiye'ye geldikten sonra Togan soyadını almıştır. "Togan" sözcüğü "doğan" sözcüğünün Kıpçak Türkçesi alanındaki karşılığı, Başkurt Türkçesindeki şeklidir.

Yazar istatistikleri

  • 82 okur beğendi.
  • 117 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 221 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.