Zeynel Abidin Polat

Zeynel Abidin Polat

Yazar
9.3/10
13 Kişi
·
21
Okunma
·
2
Beğeni
·
131
Gösterim
Adı:
Zeynel Abidin Polat
...Çünkü Atsız Hoca'nın dinsiz olmadığını biliyoruz. Ama Atsız Hoca, bütün o kabiliyetlerinin yanında bir şeyi vardı. Öfkelendiği zaman öfkesini tutamazdı. Yani o kadar kızmış ki bir şeye, Felsefe Roma'nın, din Arab'ın deyivermiş. Kim bilir hangi ihanetleri aklına geldi.
Sevgi Kafalı
Bu adam 40'lı yıllarda yeni doğan çocuğuna gıda almak için kütüphanesinde ki kitapların bazılarını satan adam. Namı müstearla kitap yazan adam... Hayatı boyunca Atsız ile hep uğraşmışlar.
Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya
Bana Almıla adını taktı hala eski Türkçüler bana Almıla diye hitap ederler. Hoca'nın böyle bir huyu varmış. Sevdiklerine isim takarmış, Mustafa Kafalı'ya Yamtar derdi.
Sevgi Kafalı
Evin 100/95'ini kütüphane kaplardı. Hatta kapı girişinde de bir tabela vardı. Descartes'in; "Ey buraya girenler bütün ümitleri terk ediniz."
Gündoğdu Saruhanoğlu
Atsız için şu cümle çok önemliydi. "Türk genci gerektiğinde davası uğruna babasını da harcar." Bu söz Atsız'ın gözünde ve düşüncesinde çok iyi bir davranış, fakat Halide Nusret Zorlutuna'da, hanımdır nihayet, o da kendisine göre haklıydı, diye düşünüyorum: "Babasını harcayan bir adama birincilik vermem." diyor. İşte benim yüzümden birbirleriyle ters düşmüşler o gün.
Hasan Sami Bolak
Evdeki Atsız Bey son derece sevecen bir insandı. Şakacı, muzip, hicvi seven... Mesela, o belli bir dönem askeri tıbbiyede okumuş. Eskiden hamilelerin çocuk gelişimini izlemek için pergel gibi bir olay vardı. Evde odan varmış. Demişler k; "Hocam o nedir?" Hoca da diyor ki; "Durun madem sordunuz ben dolikosefal misiniz, brafisefal misiniz bir bakayım, kafatasınızı ölçeyim Türk müsünüz değil misiniz?" diyor. Turan-Irkçılık hikayesinin çoğu o pergelden çıkmıştır. Yani şakayı algılayamayanların ortaya attığı olaydır.
Gündoğdu Saruhanoğlu
272 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kendisini Türk milliyetçiliği fikrine hasretmiş kimselerin, rûberû olarak kendisinden ya da kitaplarından beslendiği bir kutuptur Nihal Atsız Bey. Bu kitapta Nihal Atsız'ın rahle-i tedrisatından geçen ve yine Türk fikir hayatının Türkoloji, tarih gibi alanlarının önemli isimlerinin Hoca'nın yanında geçirdikleri zamanların kişilerle beraber mezara gitmememeleri adına Zeynel Abidin Polat Bey, yaşayan büyük Türkçülerle röportaj yöntemiyle çeşitli sorular yönelterek bu kitabı vücuda getirmiştir. Özellikle her zaman bir tartışma konusu olan "Atsız Bey'in dini neydi?" gibi popüler bir konu bütün konuşmacılara yöneltilmiş ve bu sorunun cevabı alınmıştır. Üzerinde derin önyargılar olan ve hep bir soru işareti yumağıyla düşünülen Atsız Bey'in öğrencileriyle geçirdiği zamanlar, onun Hocalığı, seciyesi, 44 hadisesinde yaşananlar çeşitli kişilerden tarafından Atsız Bey temasıyla anlatılmış ve sorulan sorulara cevap verilmiştir. Atsız Bey hakkında fikir edinmek isteyen ve o vefat edene kadar onun dizinin dibinden ayrılmayan öğrencilerinin ağzından onu tanımak sanırım daha sağlıklı olacaktır. Türkiye'nin Türkoloji alanında en öndeki isimleri olan Ahmet Bican Ercilasun, Dursun Yıldırım, Osman Fikri Sertkaya'nın sorulara verdikleri cevaplarda bugün hep bildiğimiz klasik bilgilerin ötesinde onunla yaşanılan hâtıralar ve bugün yeni öğrendiğimiz bilgiler bizi tatmin eder bir şekilde verilmiştir. Türkçülük tarihinin belki de en müstesna kişisi olan Atsız Bey'in üzerinde oluşan bulutların dağılması açısından bu kitabın okunması faideli olur diyebilirim. Okuyana muhakkak bir şeyler katacaktır. İyi okumalar dilerim efendim...

Yazarın biyografisi

Adı:
Zeynel Abidin Polat

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.