Zeynep Saygı

Zeynep Saygı

Çevirmen
10.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
İnsan Olun Biraz
İnsan Olun Biraz Sıradan Kişiler İçin Peri Masalı'ı inceledi.
@Vndtt·11 Eyl 2020·Okumadı
Belki de dünya edebiyatının en büyüklerinden olacaktı Boris Vian. Ama Mezarlarınıza Tüküreceğim isimli kitabının filme uyarlanmasının ardından gittiği galasında geçirdiği kalp krizi sonucu erken yaşta hayatını kaybetti. Topu topu 5 roman yazmış olan yazar sadece bu romanları ile değil, yazma ihtimali olan romanlar sayesinde de büyük bir yazardır. Matematik konusunda oldukça başarılı olan yazar, belki de bu yüzden iyi bir müzisyendir de. Müzik eleştirmenliği ve trompetçilik yapan Boris Vian, şarkı sözleri de yazmıştır. Şarkıcılık, çevirmenlik ve aktörlük de yapmıştır. Daha ne yapsın! Sanırım Vian’ın bir dahi olduğunu peşinen kabullenmek gerek. Vian uzun yıllar sansürlenmiş bir yazardır, ülkemize kitaplarıyla ayak basması ise çok daha uzun yıllar almıştır.


İşte bu dahi adam- beş yaşında okumayı öğrenmiştir- eşinin hastalığı üzerine onu eğlendirmek için bir masal yazmaya karar verir, bir peri masalı. Prens Joseph şeker aramak için yola çıkar ve bu yolculuğunda ona Barthelemy ve kendisi bir at olan ama bunun farkında olmayan Küheylan da eşlik eder. Elflerle, trollerle, deniz kızlarıyla, ejderhalarla, Çinlilerle, perilerle, böceklerle karşılaştıkları gerçeküstü bir seyahat olur bu. Bazen yürüyerek, bazen Küheylandan yardım alarak, hatta bazen hem karada hem denizde gidebilen, kendi yaptıkları gemileriyle tamamlala yollarını. Tüm masallar gibi bu masalda da zaman kavramı çok garip işler. 2 sene kapalı kaldıkları bir yerden, acıkmaya başalyınca ayrılma fikrine gark olurlar, ki bu son sekiz gün içinde olur. 15 santim yol gittikleri de olur. Göz açıp kapayana kadar 100 kilometre gittikleri de. Şeker uğruna çekilen bu çilede başalrına gelmeyen kalmaz. Bir pislikböceğinin yuvasına yaptıkları kazara bir saldırı sonucunda, dans eden bir çatı penceresini izlemek zorunda kalırlar, pislikböceğinin aşağılanmalaır arasında. Küheylan’ın dişi bir trolle zevk dolu dakikalar geçirdiği de olur, geminin kaptanı olup, denizci argosuyla küfürler ve emirler yağdırdığı da. Hatta bir define bile bulurlar içi altınlar, kastanyetler ve iki kilo şekerle dolu olan. Ama yetinmezler. Onlar özgür insanlardır, ya da atlar. Her neyse. Yeni maceralara atılmak üzere dinlenirler sadece, zaferlerinin ardından.
Boris Vian’ın okuduğum en eğlenceli eseridir Peri Masalı. Yeri değildir belki ama bu yazıyı Vian’ın bir sözüyle bitirmek istedim:


Yalnızlık dininiz
Örneğin; bir trenden istediğiniz yerde ininiz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.