1000Kitap Logosu
Zeynep Selvili Çarmıklı

Zeynep Selvili Çarmıklı

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.2
1.711 Kişi
6,2bin
Okunma
202
Beğeni
5,4bin
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
İzmir, Türkiye, 1987
Yaşamı
Zeynep Selvili 1987 yılında İzmir'de doğdu. 2005 yılında İzmir Saint Joseph Fransız Lisesinden mezun oldu. Psikoloji bilimine olan ilgisi lise döneminde Princeton ve Georgetown Üniversitelerinde Psikoloji ve Yaratıcı Yazarlık dersleri alarak geçirdiği zamanlarda başladı. 2009 yılında Miami Üniversitesini Sinema ve Psikoloji çift ana bilim dalıyla bitirdikten sonra aynı sene New York Üniversitesinin Uygulamalı Psikoloji bölümüne yüksek lisans için kabul oldu. 2012 yılının Mayıs ayında New York Üniversitesinden Psikolojik Danışmanlık ve Sağlık uzmanlığıyla mezun oldu. Amerikada bulunduğu süre içerisinde Albert Ellis Enstitüsünde Bilişsel ve Davranışçı Terapi ile Anskiyete ve Depresyon Tedavisi ve Davranışsal Aktivasyon; New York Aile Saglığı Enstitüsünde Problem Çözme Tedavisi, Travma Sonrası Terapi, Aile Terapisi, Çocuk ve Ergenlerle Intihar ve Uygulamalı Pozitif Psikoloji başta gelmek üzere çeşitli eğitimler aldı. Aynı zamanda MMPI (Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri), 16 PF Kişilik Envanteri, ve Strong İlgi Envanteri olmak üzere kariyer gelişimi, kariyer seçimi danışmanlığı ve kisişel eğitim için dünyada en çok başvurulan psikolojik testlerin eğitimlerini aldı. İki sene boyunca New York'un önde gelen sağlık kuruluşlarından olan Institute for Family Health'de Bilişsel ve Davranışçı terapi yaklaşımıyla, özellikle uzmanlık alanı olan, depresyon ve anksiyete bozukluklarıyla mücadele eden, yeterli maddi imkanları olmayan ve/veya sigortasız olan ergen ve yetişkinlere süpervizyon altında psikoterapi uyguladı. Psikoterapinin yanı sıra yeterli imkanları olmayan bireylere işsizlik kurumlarının psikoedukasyon hizmeti veren sosyal sorumluluk projelerinde de gönüllü olarak çalıştı. Haziran 2012 itibariyle Türkiye'ye dönüş yapmış ve PsikoNet bünyesinde çalışmaya başlayan Zeynep Selvili, 2012-2014 yılları arasında Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu ve PsikoNet ekibi ile birlikte Türkiye’nin internet üzerinden yapılmış ilk psikolojik içerikli programı olan İyi Hissetmek Tv’de canlı yayına başladı. “İyi Hissetmek kendinize borcunuzdur” sloganıyla yola çıkan programda Zeynep Selvili ve Psikiyatrist Dr. Alp Karaosmanoğlu, her hafta izleyicilere ruhsal sağlık konusunda merak ettikleri, kendilerini geliştirmek istedikleri konularla ilgili en çağdaş ve kanıta dayalı bilgileri internet üzerinden ücretsiz olarak ekrana getirdi. İyi Hissetmek Tv izleyicileri aynı zamanda ruh sağlığı konusunda merak ettikleri soruları PsikoNet ekibine sorup, yanıt ve bilgi alabildiler. PsikoNet ekibinin hala devam ettiği programı ve Zeynep Selvili’nin de bulunduğu eski programları YouTube adresinden izlemek mümkün. Zeynep Selvili, 2012 yılında Bilişsel Davranışçı Terapi Sertifikasyon Eğitimini, 2013 yılında ise Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon Eğitimini Türkiye'de tamamlamıştır. Zeynep Selvili, PsikoNet bünyesinde hem klinik hem de teorik eğitimlerine devam etmektedir.
İnsan Adayı
Pembe Fili Düşünme'yi inceledi.
208 syf.
·
3 günde
·
1/10 puan
Bam bam bam!
Kişisel gelişim kitaplarına oldum olası önyargı ile yaklaşmışımdır. Keşke bu kitaba da önyargılı yaklaşsaydım, hatta hiç yaklaşmasaydım. Yaşamım boyunca pembe bir fil aklıma bile gelmemişken, tabiri caizse eşeğin aklına karpuz kabuğu düştü. Kitabı okuduktan sonra gözümün önünden ayrılmayan minik kanatlı pembe filler dolaşmaya başladı. Lan sen filsin, ne o öyle uçmalar, telefonumun üzerinden atlamalar, bardağımdaki suyu hortumlarıyla birbirlerine püskürtmeler falan. Nasıl kurtulacağım bunlardan bilemiyorum. Keşke bunun yerine Şeyma Subaşı'nın kitabını alıp okusaydım belki bir şeyler katardı. Katmasa bile fillerle uğraşmak zorunda kalmazdım. Kitap, hayatımızdaki olumsuzluklardan kaçmadan, bu acılar ne zaman bitecek diye düşünmeden yaşamayı ve kabullenmeyi öğretiyor. Ya da öğretmeyi amaçlıyor diyeyim. Yazarımız da bir panik atak geçirmiş ve bu rahatsızlıkla yaşamayı öğrenmiş miş de muş muş. Bu panik atak hikayesi, aslına bakarsanız okur ile arasında bir bağ kurmak için kurgulanmış gibi geldi bana. Belki de doğrudur, bilemiyorum. Ama ablacım sen git Miami'lerde gez, dolaş, üniversiteyi New York'larda oku. Alp'lerde ders çalış. Canın sıkılınca ülkene gel, olmadı geri git. Sonra kendi yaşam standartlarınla 'ben panik atağı şöyle yendim, böyle yendim, söylediklerimi yaparsanız siz de yenebilirsiniz' de. Laaan bırak!
Pembe Fili Düşünme
Okuyacaklarıma Ekle
3
28
Vio
Pembe Fili Düşünme'yi inceledi.
208 syf.
Pembe Fili Düşünme
Yorumları okuyunca çok şaşırdım. Ablama psikiyatristi önermişti ve ablam da çok güzel olduğunu söyleyince okuyayım dedim. Aslında gerçekten bazı yerlerde klişe kişisel gelişim kitaplarındaki gibi yazarın boş yaptığını düşündüm ama onun dışında bana oldukça yardımı dokundu. Ayrıca basit ve hikayeleştirilmiş anlatımı okumayı eğlenceli kılıyordu. Aradaki güzel alıntılar da cabası. Beğenmeyenler büyük ihtimal kitapta kendi dertlerine çare bulamadığı için işe yaramaz olduğunu düşündü. Yani bence öyle, yanlışım varsa affola. Dediğim gibi bazı yerler bana çok boş geldi, gereksiz motive etme çabası gibi, onun dışında gayet güzeldi.
Pembe Fili Düşünme
Okuyacaklarıma Ekle
1
11
Rûşendil
Pembe Fili Düşünme'yi inceledi.
208 syf.
Keşke 15-16 yaşlarımda okusaydım dediğim bir kitap. Gayet açık, anlaşılır ve basit bir üslüp kullanılmış. bu sebepten kitapta geçen bazı psikolojik gerçeklerin her yaştan insanın okuyup anlayabileceği bir seviyeye indirilmesi iyi bir fikir olmuş. Kitabın içinden alıntıladığım şu kısım tüm kitabı özetler nitelikte; " Bende ne sorun var?" "Neden bu kadar acı çekiyorum?" "Niye sürekli olumsuz düşünüyorum? " "Neden her şeyi kafama bu kadar takıyorum?" Bu davranışın psikolojideki adı "ruminasyon"dur. Ruminasyon, bir nevi zihinsel geviş getirmektir. Nasıl ki bazı otçul hayvanlar, besinleri tekrar tekrar çiğnerler, biz insanlar da mutsuzluğumuzun,acı çekmemizin, endişelenmemizin nedenleri, olası anlamları ve sonuçları üzerine tekrar tekrar düşünür, durumu enine boyuna analiz ederiz. Ruminasyonun altında yatan, "Eğer nedenini anlayabilirsem, çözebilirim. Çözebilirsem de bu duygulardan, bu düşüncelerden kurtulabilirim" inancıdır. Ruminasyon, dışarıdan masum görünebilen bir stratejidir; bizlere bir çözüm üretme yolunda olduğumuz yanılgısını verir. Fakat ruminasyon ancak ve ancak daha fazla üzüntüye, strese ve acıya sebep olur. Zira bir şey hakkında düşünmek onu bize daha sık hatırlatır. Eğer bu konu size hitap ediyorsa muhakkak okuyun derim. Yoksa çok da bi gereği olduğunu düşünmüyorum. Zira okuduktan sonra acaba ben de mi bu zamana kadar böyleydim, aynen böyle şeyler mi düşünüyordum hissine kapılıp bir paradoksun içine girebilirsiniz. Fikrimce her insan bir nebze de olsa bu fikir karmaşasına meyillidir. Dikkat etmekte yarar var. İncelememi buraya kadar okuduğunuz için siz değerli gerçek 1000k okurlarına teşekkürlerimi sunar, iyi kitaplar dilerim. :)
Pembe Fili Düşünme
Okuyacaklarıma Ekle
1
76