1000Kitap Logosu
Ziya Nur Aksun
Ziya Nur Aksun
Ziya Nur Aksun

Ziya Nur Aksun

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
119 Kişi
360
Okunma
39
Beğeni
1.266
Gösterim
Unvan
Tarihçi, Yazar
Doğum
Konya, Türkiye, 29 Mayıs 1930
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 6 Eylül 2010
Yaşamı
Yirminci yüzyılın ikinci yarısının önemli âlim ve aydınlarındandır. Osmanlı ve İslam Tarihi sahalarında çalışmış, bir kısmını tamamlayamadığı eserleriyle ele aldığı dönemi okuyucuya bütün teferruatıyla yaşatmıştır. 29 Mayıs 1930’da Konya’da doğar. İlk, orta ve lise öğrenimi Konya’da yaptıktan sonra Ankara’ya giderek 1955 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirir. İlerleyen yıllarda İstanbul’a yerleşir. Dönemin önde gelen aydınlarıyla ortak bir muhit teşkil eder. Eserlerinden evvel sohbetleriyle tanınır. Osmanlı ve İslam tarihi hakkında geniş bilgisiyle, günlük siyasetimizin muhtelif gelişmelerini sağlam bir tarih muhakemesiyle değerlendirmesiyle, Osmanlı-Türk devlet telakkisi hakkındaki efsunkâr tespitleriyle, çevresinde toplanan her zümreden münevverleri ve gençleri etkiler. Dündar Taşer ve Erol Güngör ile memleket meseleleri ve millî düşünce etrafında yaptığı sohbetleri, Dündar Taşer’in vefatını müteakip derler ve 1974 yılında Z. N. rumuzu ile fikir hayatımıza kazandırır. “Dündar Taşer’in Büyük Türkiyesi” adıyla yayınlanan bu eser Türk okuyucusunun büyük alakasını celp eder ve kısa zamanda altı baskısı yapılır. İslam Tarihi hakkında Filibeli Ahmet Hilmi’nin eserini ele alarak ve genişleterek yazdığı eser bugün halen aşılamamıştır. Diriliş dergisinde Z.N. rumuzuyla yazılmış makaleler neşreder. 1965’lerden 1976 yılına kadar 7000 cilde yakın Osmanlı tarihi kaynaklarını tetkik eden Ziya Nur büyük bir Osmanlı Tarihi yazmak istemektedir fakat talih müsaade etmez. 1976 yılında geçirdiği felç neticesinde konuşma ve yazma melekelerini kaybeder. Sözü geçen Osmanlı Tarihi yayınevimiz tarafından son haliyle neşredilmiştir. Ziya Nur Bey, tarihçiliğinin yanı sıra çağdaş Avrupa düşünce ve siyasetini yakından takip eden, güzel sanatlarda, bilhassa ressamlıkta kabiliyetli, şiir ve musikimize hayran bir mütefekkirdir. Evinde muhafaza ettiği yağlıboya tabloları bir sergi açacak evsafta ve çokluktadır. Ziya Nur Aksun 6 Eylül 2010 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir.
Özkan saglık
Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi'ni inceledi.
208 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Dundar TASER 27 Mayıs ihtimaline asker kimliği ile katılmış sonrasına milli birlik komitesi ile ters düşen 14 lukler grubu ile sürgün edilmiştir. TASER yüksek tarih bilinci ve şuuru ile sözde batı hayranı entelijansiyayi sert bir şekilde eleştirmiş, Türk gençliğini imanlı bir milli şuura davet etmiştir. Güçlü ve kudretli bir Türkiye nin sözde batı medeniyetinde olmadığını önümüzde örnek olarak 600 yıllık bir medeniyet olan tarihi mirasımız Osmanlı ananelerinden ve geleneklerinden geçtiğini ifade etmiştir.
Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Hilal Yıldız
İslam Tarihi'yi inceledi.
845 syf.
·
185 günde
·
8/10 puan
Kitap oldukça uzun ve herkesin bakıp okuyacağı bir kitap değil. Kitap İslamiyet'in doğuşundan başlayıp yazarın yaşadığı devre kadar olan sorunları ele almış. Tarih bilgisi veriyor elbette ancak asıl amacı muallakta kalmış ve diğer dinler tarafından taraflıca eleştirilmiş kısımların doğrularını gün yüzüne çıkartmak. Bölümlere ayrılmış bir kitap, bölümlerde öncelikle yabancı tarihçilerin o konuyu eleştirdiği paragrafları veriyor sonrasında da bu iddiaları çürütüyor. Yazarın bilgi vermede eksik kaldığı yerlerde, kitabı düzenleyen Ziya Nur "Ek" kısımları eklemiş. Yani tarih bilgisi yönünden de eksik kalmamış oluyorsunuz. Bi anda oturup okunacak bir kitap değil haliyle, ben her gün üç beş sayfa okuyarak bitirdim. Böyle daha kolay oluyor. İslam'la alakalı geniş bir malumat edinmek istiyorsanız okumalısınız.
İslam Tarihi
8.5/10
· 33 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Engin BOZKURT
İslam Tarihi'yi inceledi.
920 syf.
·
Puan vermedi
Ilk sayfasından son sayfasına muazzam bir eser. Bu eser şayet okullarda tarih derslerinde okutulsa, milli bilinç ve şuur oluşumu ile genç dimağların tarihi anlama kabiliyetlerini büyük ölçüde artıracağı muhakkak. Bu kıymetli eserin varlığından bizleri haberdar eden kıymetli hocam Yusuf KAPLAN'a teşekkürü bir borç bilirim.
İslam Tarihi
8.5/10
· 33 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8