Zübeyir Kındıra

Zübeyir Kındıra

Yazar
8.8/10
8 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
798
Gösterim
Adı:
Zübeyir Kındıra
Tam adı:
Zübeyir Kındıra
Unvan:
Gazeteci
Doğum:
1964
Öz.''Bizim soruşturmamız, öyle Askeri savcılığın yaptığı soruşturmaya benzemez. Öyle kısa sürmez. Bizim dosyamız kabarık, gemimiz büyük. Soruşturmamız, sorgulamamız uzun sürer.'' dedi.
Denizci Albay Çiçek ''Dikkat edin Sayın Savcı, geminiz Titanik'e benzemesin, onun gibi batmasın!'' diye karşılık verdi.
Öz ise ''Bizim gemimiz devlet gemisi, batmaz. Devlet ne zaman batarsa bizim gemimiz ancak o zaman batar.'' diye yanıt verdi.
Zekeriya Öz'ün gemisi battı.
Güven, barış, adalet, hakkaniyet, merhamet, sorumluluk gibi değerlerin bulunmadığı ortamlarda ve ailelerde büyüyen bu çocuklar; şiddetin, tecavüzün, cinayetin bir yanında yer alıyorlar. Ya faili ya da mağduru olarak şiddetin bir parçası oluyorlar.
326 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Zamanında Polis Akademisi'nden atılan yazarın Emniyet Teşkilatı içindeki Fethullahçı yapılanma ile ilgili olarak detaylı bilgiler verdiği bir araştırma eseri. Özellikle Polis Koleji ve Polis Akademisi'nde bu yapılanmaya sahip öğrenci ve komiserlerin diğer öğrencilere yaptıkları, sonrasında mesleğe çıkınca bu yapılanmaya üye olanların iyi yerlerde çalışması ve hızla yükselmesi gibi durumlar detaylıca anlatılıyor. Aynı zamanda bu konu hakkında zamanında açılan soruşturmalar ve bu soruşturmaların akıbetleri de bu kitapta yer alıyor. Cevdet Saral ve Hanefi Avcı'ya da yer verilen bu kitapta aranılan pek çok bilgiye ulaşılabilir. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
244 syf.
·6/10
Kitaptaki terör örgütüyle ilgili bilgilerin büyük kısmının doğru olduğunu düşünüyorum. Özellikle de Alamutun Fedaileri kitabından sonra bu kitabı okumak örgütü daha iyi analiz etmemi sağladı. Yazar iyi bir araştırmacı-gazeteci belli ki. Fakat yazarın kendi yorumları olan kısımlara zerre kadar katılmıyorum. Daha sonra birkaç TV programındaki konuşmalarını da dinledim. Tüm dindar kesimi küçük gören, mevcut iktidarı da hep olumsuz eleştirilerle yermeye çalışan bir yaklaşımı var. (İkna odalarının mucidi Türkan Saylan'ı kitabında övmüş ve halkın yüzde altmışı aptaldır konuşmasında bulunan ve gülerek destekleyen Uğur Dündar'a da kapak yazısını yazdırmış. Farklı bir yaklaşım çıkamazdı.) Elbette iktidarın da hataları vardır ama 'Hiç mi doğrusu yok?' sorusunun kafasında oluşmasına bir an dahi müsade etmeyen güruhtan bu beklenir. Kitap örgütü tanımak ve analiz etmek için okunabilir. Yorum kısmı vicdanınıza kalmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zübeyir Kındıra
Tam adı:
Zübeyir Kındıra
Unvan:
Gazeteci
Doğum:
1964

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.