• 376 syf.
  ·8 günde·Beğendi·9/10·
  Heba/Hasan Ali Toptaş
  Heba;delinmiş bir uykunun ve onu bulanların hikâyesi...
  Artık bilenler bilir yazara olan hayranlığımı ve ben hem kitaplarını bir an önce okumak, demlenmek istiyorum hemde bitmesin istiyorum. Sanki kitapları bitecek ve ben onunla yaptığım sohbetin sonuna geleceğim korkusu. Velhasıl kelam anlatması zor, yaşanması gereken durumlar.

  Kitap konusu ve ismiyle tam bir uyum içerisinde. Heba edilen, hemde bir hiç uğruna heba edilen hayatların, yaşamların öyküsü...
  Uslup, akıcılık, kelimelerin duruluğu muhteşem, muhteşemmm...
  Bir rüya ile başlayan ve belli aralıklarla ruya ve gerçekle devam eden kurgusu, acaba neresi ruya neresi gerçek diye sorgulayacağınız bir kurguya sahip. Belki de hangisinin gerçek olmasını istiyorsak onu hayal etmemiz istediği için böyle yazıldı.

  Kitap arkeslik anılarını anlatıldığı bir konu fakat bayanlara bile sıkıcı gelen bu konu öyle bir ele alınmış ki sıkılmak ne mümkün. Olup bitenlere sadece bu kadarı da yaşanıyor mu dedirtiyor inanın.

  Kitap beni aldı ve hayalini kurduğum, sessiz, sakin huzur dolu bir kasabaya götürdü. Ben, kitaplarım ve huzur dolu bir kasaba.
  Şehir hayatından bunalan ve huzuru arayan Ziya'nın huzura kaçış öyküsü heba.
  İyi bir yüreğin, iyilikten başka bir düşüncesi olmayan adamın uğradığı haksızlıkların, can yakan öyküsü heba...

  Tek kelimeyle muhteşem bir kitap, hayatınızın bir yerinde durun ve okumalarınız arasına Hasan Ali Toptaş'ı sıkıştırın ve bu zevki sizde yaşayın.
  Kitaptan bir cümleyi şuraya bırakıyorum;
  "İyi görünmek için gerekli olan en önemli malzeme kötülük müdür bilemiyorum ama, şu yeryüzünde kötüler bazen iyilerden daha iyi görünebiliyorlar..."
  Kitapla ve sevgiyle kalın...