TİRAJE, bir alıntı ekledi.
Dün 11:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendimden daha yalnız harfler bularak kendimi yazdığım, kendime yazdığım mektupları aynanın yanı başına bırakıyorum. Mektupların karalanan yerlerinden ötürü, en korkak yerinden kırılıyor ayna.
Kendime kırıldığım yerden, kendime döner gibi, korka korka dönmeliyim eve.

Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 73 - DK)Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 73 - DK)

Stephen Hawking
Hayatım boyunca büyük sorularla yüzleşmekten büyük zevk aldım ve onlara bilimsel yanıtlar vermeye çabaladım. Belki de bu yüzden fizik üzerine yazdığım kitaplarla Madonna'nın seks üzerine yazdığı kitaplardan daha çok kitap sattım.

TİRAJE, bir alıntı ekledi.
22 Mar 09:07 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Lise ikideydim, “Ayna olsam sana çok kırılırdım” derdi edebiyat hocam yazdığım kompozisyonlardan sonra. Ben de, ben de sana çok kırılırdım baba. Paramparça kırılırdım. Çok kırıldım sana baba, çok. En çok ben kırıldım.

Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 9 - DK iBooks)Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 9 - DK iBooks)

Sana yazdığım şiirleri,
Unutacak kadar çok içtim bugün.
Fakat seni değil,
O kadar da değil.

*Fhant

mehmet temiz, Claude'un İtirafları'ı inceledi.
 21 Mar 20:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emile Zola 'nın ilk kitabı. Yayınlandığı tarihte büyük tartışmalara sebep olmuş , hatta başta ABD ve İngiltere olmak üzere bazı ülkelerde basılması yasaklanmış bir kitap.

Açıkça söylemek gerekirse ben, bu kitapta yasaklanacak veya böyle şiddetli tartışmalara sebep olacak herhangi bir şey bulamadım. Ama bu durum, benim bugün itibariyle bakışımı ifade etmektedir. Kitabın yayınlandığı yıl olan 1865 yılının toplum yapısının, günümüzden çok çok farklı özellik taşıdığını da unutmamak gerekir. Bundan dolayı esas değerlendirmenin o dönemin sosyal yapısı doğrultusunda yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Kitapta yazar, geçmişinde fahişelik yapmış bir kadını seven, yoksul bir delikanlı olan Claude'ın iç ve dış dünyasında kopan fırtınaları anlatmaktadır. Bunu da okuyucuya, bu saf ve iyi niyetli delikanlının, arkadaşlarına yazdığı mektuplar vasıtasıyla yansıtmaktadır.

Yazar olayları, tüm doğallığıyla muhteşem bir akıcılık ve dramatik bir şekilde bize aktarmakta olup, özellikle de Claude'un iç dünyasını harika bir şekilde tasvir etmektedir. Aslında buradaki konuyu , yazarın gençlik yıllarında yaşadığı olaylardan kaleme aldığı da söylenmektedir.

İster yazarın otobiyografisinden kaynaklansın, ister tamamen farklı olarak yazılmış olsun, kitapta, aşk,yoksulluk,fedakarlık, vefasızlık ve acıma duygularının mükemmel bir şekilde işlendiğine şahit oluyoruz.

Yukarıda da yazdığım gibi yazarın ilk kitabı olma özelliğini de taşıyan bu harika kitabı ben beğenerek okudum ve okunmasını da tavsiye ederim.

Ortaokul zamanları yazdığım ilk akrostiş şiirim :)
*Günün anlam ve önemine ithafen :)

Hepimiz insanız
Evet bunu herkese anlatmalıyız
Rüzgar götürmesin insanlığımızı
Kutuların içine girmeyelim
Esmesin aramızda serin rüzgarlar
Süzülmesin yüzümüzden gözyaşları
İğrenmeyelim kendimizden
Nehir kadar soğuk olmayalım birbirimize
Sevelim hep sımsıkı bağlanalım
Ağzımız hiç susmasın
Neden diye sormayın :)

Sercan Gökmen, Tom Bombadil’in Maceraları'ı inceledi.
 21 Mar 17:23 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Kitap Tolkien'in yazdığı bir kitap değil. Bu bakımdan şu an yazdığım incelemeyi başka biri yazmış olsaydı kitabı satın almazdım. Hobbit gibi bir hikaye bekliyor insan. Ama Tolkien'in alakalı alakasız birçok şiirini ve bu şiirlerle ilgili kitap yazarlarının araştırmalarını içeriyor.

Reverondom'dan bile kötü diyebilirim. En azından Reverondom saçma ve özensiz olsa da bir hikaye barındırıyor ve Talkien tarafından yazılmış. Orjinal dilinde şiirler belki de etkileyici ya da en azından okunmaya değer olabilir. Araştırma açısından değerli olabilir ama Türkçe baskısı tam bir hayal kırıklığı. Son çeyreği atlayarak geçtim. O da Talkien'in hatrına.