Mehmet A., Kar Kokusu'yu inceledi.
09 Mar 00:31 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

_____________________________________________ | DEV SPOİLER!!! |
¦ ¦
| https://youtu.be/b8SpUN1AHqQ |
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Yarı bir otobiyografik romanmış kendileri. Gerçeği, baktığımızda Ahmet Ümit'ten izler de buluyoruz romanda. Romanda geçen olaylar 85-86 yıllarında, Moskova'da, Rusya'ya komünist eğitim almak için gitmiş bir grup solcunun esrarengiz cinayetiyle başlamaktadır. Ahmet Ümit'in yaşamına baktığımızda bu yıllarda Moskova'da Sosyal Bilimlerde siyaset eğitimi aldığını biliyoruz. Belki de romandaki gibi bir komünist eğitim için TKP tarafından gönderilmişti. Bilemeyiz, değil mi?

Ahmet Ümit'in ilk romanlarında hep bir solcu, devrimci, komünizm konuları vardır. (Sis ve Gece hariç) Bu kitabına kadar olan kitaplarında hep bu terimleri övücü yazılar, -öykü ve romanlar- yazmıştır Ümit. E kendisinin bu fikirde olduğunu da bildiğimize göre yargılamak saçma olur. Ama bazen ipin ucunu kaçırdığı da oluyor. Aşırı bir yanlılık ve taraflılık seziliyor. Aman be... Adam istediğini yazar. Bana ne? Hoşuma gitmiyorsa okumasaydım. Bu kadar basit. Ama yazarı merak ettiğim için de okuyorum. Kitaplarını bitirinceye kadar da devam ederim. Umarım daha sonraki eserlerinde bu aşırı tek taraflılık ve bir görüşü yüceltip karşısındaki görüşü tamamen yermek yerine biraz daha mantıklı yazar. Nitekim bunu yapan onlarca yazar var. Karşıt görüşü de anlatıp kendi görüşünü yansıtmak suretiyle roman yazanlar. Ama şimdiye kadarki Ümit eserlerinde bu yok. Her neyse canım.

Betimlemeler ve yazım dili daha önceki kitaplarına göre çok başarılı. Yavaş yavaş kendini yazım dili olarak geliştirmiş olduğu belli oluyor. Ama olayları şimdilik çok basit. Polisiye romanlarda muhteşem bir zeka ve iç içe geçmiş oyun içinde oyun senaryoları yanında zayıf kalıyor. Ama öyle görünüyor ki kendini geliştirecek ve sonraki romanlarında daha sağlam kurgularla karşılaşacağız. Umarım yanıltmaz beni..

Ayrıca son olarak da şunu söyleyebilirim ki nacizane tavsiyem bu kitabın Sis ve Gece'den önce okunmasıdır. Ya da tam tersi de olur. Sadece birbiriyle bağlantılı karakterler var. Her neyse canım. Zaten bu kitaba inceleme yazmak niyetim yoktu. Sadece baştaki spoilerı vermek için yazdım bütün bunları. Okuduysanız ve değerli vaktinizi çaldıysam özür dilerim. Kitabı okuyabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Rukiye Arıcan, bir alıntı ekledi.
28 Şub 18:12 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Demek ki bulantı bu: göz kamaştırıcı bu apaçıklık. Üzerinde kafa patlattım. Yazılar yazdım. Şimdi biliyorum. Varım (dünya da var) ve dünyanın var olduğunu biliyorum. Hepsi bu. Benim için önemli değil. Benim için hiçbir şeyin öneminin olmaması çok acayip, korkuyorum bundan.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 167 - Can Yayınları)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Sayfa 167 - Can Yayınları)
Tuba Paçacı, Kıroleterya Diktatoryası'ı inceledi.
21 Şub 23:33 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitap için inceleme girmeyecektim aslında ama belki şaşıp yanılıp okumak isteyen olur, buralara bakıp benim gibi boş görüp şansa bırakmasın diye bir iki kelam etmek istiyorum.

Kitabı ucuzkitapal.com'dan 2 liraya satın aldım fiyatı bu denli düştüğüne göre stok tüketmeye çalışıyorlar diye düşürüp beklentimi düşürsem de öncesinde isminden dolayı istemeden epey yükselmişti, belki değeri bilinememiştir diye.

Gerçekten mükemmel bir tanıtımı var kitabın, esprili bir dil ve başarılı bir hiciv bekliyorsunuz.
"Kıro Diktatör" aslında kitabın konusu bir nevi, günümüz iktidarına ve iktidar "yalaka"larına cinsellik üzerinden yöneltilmiş sövgü ve eleştiriler.

İktidar yanlısı biri olmamakla beraber, bu denli sert bir üslubu yersiz buldum, bu arada kitap kısa yazılar ve manimsi şeylerden oluşuyor, bu da beni hayal kırıklığına uğratan bilmemkaçıncı nedendi. 45-50.ci sayfalardan sonra seviye epeyce yükselse de öfkeli üslup bir türlü sakinleşmek bilmedi.

Hedef görmemeye çalışarak okuduğumda eleştirileri haklı ve yerinde buldum, güzel konulara güzel yaklaşımlar yapılmıştı.

5 puanı aslında sadece alıntılarını paylaştığım 1-2 yazı ve paylaşmadığım başka birkaç yazı için verdim. Bunun dışında sokak ağzıyla yapılmış bir laf dalaşı gibiydi kitap benim için.

Kitap hakkında düşünüp yazdıkça puanımı düşürecek gibi oluyorum, o yüzden incelemeye 5 yazdım ama her an değiştirebilirmişim gibi düşünün lütfen.

Keyifli okumalarınız olsun. :)

Küçük Prens kitabı hakkında her küçük prens kitabı incelememe yazılar yazdım. Küçük prens kitabının muadil kitaplarını sevmiyorum. En güzel hikayesi denmesine gerek yok zaten tüm hikayesi güzel.

nihal baysal, Bir Adam Girdi Şehre Koşarak'ı inceledi.
 06 Oca 21:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sonunda Tarık Tufan'la tanıştım (: Instagram ve Twitter'da dolaşırken cümlelerine rastlıyordum ve benim için okunacaklar listesindeydi. Bende tanışmayı bu kitabı ile yapmaya karar verdim.

Kitap 118 sayfa. Yazar ilk sözde "Yakama yapışın cümleleri yazdım." demiş. İnsanın artık dayanamadığı, yazmazsam çıldıracağım dediği anları iyi bilirim. "Bir cümle insanın yakasına yapışır mı demeyin, yapışır." 

Yazılanlar planlı bir kurgudan çok bazen o anın getirdiği, bazen de bir konunun birikmişliğinin getirdiği duygu ile yazılmış. Kısa kısa ama cümlelerinin güzelliğine vurulduğum yazılar var bu kitapta. Bazı bölümler keşke daha derinlemesine yazılsaydı dedim. Tanışma için iyi bir kitap oldu. Daha güzel kitaplar, cümleler gelecek vaadini hissettim. 

Benim gibi ilk kez Tarık Tufan okuyacaklar için tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar (: 

Şevval, Kendinizi Yenileyin'i inceledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle bunu her kitapta yapmam fakat bloğuma bu sefer çektiğim fotoğrafların, çizdiğim resimlerin değil; bu kitabın detaylı bir incelemesini yazdım. Çünkü gerçekten farklı, insanın bazı şeylerin farkına varmasını sağlayan bir kitap. Bu yüzden detaylı bir inceleme ve kitabın içinden alıntılar, fotoğraflar eklediğim yazıma şu linkten bakıp kitap hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
http://www.sevvalsavli.com/...-steve-chandler.html

Kitaba burada yazacağım daha kısa bir inceleme ise şöyle olacak:
Bu kitap siyah beyaz bir serinin parçası. Elimde olanları okudum fakat bu seride okumadığım birkaç kitap daha var ve Kendinizi Yenileyin'de onlardan biriydi. Kişisel gelişim kitapları ne kadar sevilir bilmem ama ben çok fazla haz duymasam da bu tür kitapların insanda bir farkındalık yarattığını düşündüğümden arada bir tür olarak böyle kitaplar okuyor ve bu seriyi -bu kitabı- sizlere de tavsiye ediyorum.

Bu kitapta 'ruh' kavramı çok güzel bir şekilde ele alınmış. Pek çok bildiğimiz ve bilmediğimiz insanların hayatlarından örnekler verilerek altını çizdiğim ve burada da paylaştığım alıntıların basit birer söz değil gerçekten hayatımızın birer noktası olduğunu yazar işi gereği de çok güzel bir dille anlatmış.

Kurban ve sahip ruhlu insanlara ve bu insanların özelliklerine değiniyor ve insana sordurtuyor. Ben hangisiyim? Bunun farkına varıyor, bazı şeyleri görmeye başlıyorsunuz. Tam bu noktada da iyileşmeye başlıyorsunuz aslında. Değişmeye başlıyorsunuz. Bunların hepsini bu kitap yapıyor. Serinin 8 kitabını okudum fakat diğer yedisi için böyle şeyler düşünmedim, bu kitap farklı ve okunmayı hak ediyor.

Mutluluğa, iyi niyete, doğru şeyler düşünmemize aksi halde yanlış düşüncelerimizin hayatımızı olumsuz yönde etkileyeceğine, insan denen mahlukun ömür boyu rahat etmek için yaratılmadığına ve mücadeleye, aktif olmaya gerek duyduğuna bu nedenle çalışmaktan, sorunlardan kaçmamamız ve korkmamamız, onlarla yüzleşmemiz gerektiğine değiniyor. Gerek bilimsel ispatlarla, gerek tanınmış kişilerin hayatlarındaki dönüm noktalarından verdiği örneklerle anlattıklarını kafamıza iyice kazıyor.

Tüm bunları anlatırken kurban ve sahip ruhlu insanlar üzerinden ilerleyerek size kitabın sonlarına doğru gerçekten hangisi olduğunuzu fark ettiriyor ve bir şeyler yapmaya başlamanızda büyük bir etken oluyor.

204 sayfaya sadece teknik, sırayla yazılmış yazılar değil; kendinize ben kimim dedirtecek kıvamda, insanı etkileyecek derecede güzel satırlar işlenmiş. Ne kadar inandırıcı olur bilmem ama sessiz bir ortamda kendimi kaptırıp okuduğum bir sayfasında yazanlardan dolayı tüylerimin diken diken olduğu bilgisini de sizlerle paylaşmak isterim. Okumanızı şiddetle tavsiye derim. Fakat okumak için değil, hissederek, anlayarak, isteyerek okursanız etkili olur diye düşünüyorum. Hele ki bu kitabı okumuş biri olarak...

İsmail | ..., Çi'yi inceledi.
 16 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Fi'nin devamı olan Çi kitabı ilkinden daha başarılı. Başarılı dediysem kitap on numara olarak değil tabii. Psikolojik bir kitap olan Çi, serinin ikinci kitabı, sonuncusu ise Pi. İlk kitaptaki ana karakterler; Can Manay, Duru, Deniz gibi isimlerin yaşadıkları fırtınalı hayatlarından sonra bir durgunluğa geçiş olarak değerlendirebiliriz bu kitabı.

Eserden biraz bahsedecek olursam, ana karakter olan Can Manay İstanbul'da psikolog mesleğini sürdürür. Tabii kendisi epey ünlü biridir. Müşterileri, genellikle zengin ve şöhret sahibi insanlar olur. Programlar da düzenler mesleğinin üzerinden. Çocukluğu ise birtakım baskı ve sıkıntılarla geçen Can'ın, roman ilerledikçe geçmişiyle şimdiki ortamının nasıl çarpıştığını görüyoruz. Yan komşusu Deniz'in sevgilisi Duru'ya aşık olur. Tabii bu konu Fi'de başlıyor. Spoiler yok, çünkü ilk sayfada yelken açıyor bu yolculuğa. Kitaba genel bakacak olursak hatta Fi ile birlikte düşünecek olursak Can Manay'ın sapıklığı, ihtiraslar, aldatmalar, şan, şöhret, para üzerine olduğunu görüyoruz. Duru'nun güzelliği Can'ı mahvediyor. Can ise tüm çılgınlığıyla Duru'ya sahip olmak istiyor. Aslında millet Can Manay profilini sapıklık olarak değerlendiriyor. Bilmiyorum? Bazen hak verdim bazen kızdım, bazen düşündüm. Çünkü fırıldak Can, Duru'ya hakikaten aşık. Çapkın olarak düşünmedim. En azından Duru sonrası dönemi. Neyse bunları bırakıyorum. Biraz da siz karar verin okuduktan sonra.

Benim esas üzerinde durduğum konu ise psikoloji-insan-din üçlüsü üzerine. Nitekim Fi'de ki şu alıntı bence kitabın vermek istediği mesaj gibi.#25370523 .Bunların kaynağı ise Eti isimli kadın.Ben Eti'nin düşüncelerine bayıldım. Kimileri aslında bu seriyi bir sapıklık bir erotik kavramında değerlendirse bile okuyunca ne kadar basit ne kadar komik olduğunu göreceksiniz. Bence bu kitap güzel kokulu, ama içinde fazla besin değeri olmayan bir çiçek gibi. Almak istediğimizi alıp, koklayıp terketmek lazım. Din demişken yazar galiba Alevi bir insanımız ya da bana öyle geldi. Sakın yanlış anlamayalım, sadece belirttim. Gerçekte güzel konulara değinmiş fakat bazı yerlerde , örneğin Deniz karakteriyle okurların kafasını allak bullak edecek yazılar yazmış.

Not= Kitap dışına çıkıyorum galiba, isteyen okuyabilir. Saygılar.

Mesela halifelik konusunda; Peygamberimiz öldükten sonra halifenin Ebubekir değil de Hz. Ali olacağını ama Hz. Ömer'in baskısıyla Hz. Ebubekir olduğunu, bununla birlikte vefat anında Ömer ve Ebubekir'in uzaklarda olduğunu ifade etmiş. Öncelikle güldüm. Peygamberimiz vefat ettiğinde aşağı yukarı tüm sahabeler Mescid ve çevresinde ikamet etmekteydi. Hz. Ebubekir Peygamberimiz biraz iyileşince Ebubekir izin istedi ve başka bir mahalledeki evine gitti. Ama yazar sanki Çin'deymiş gibi anlatıyor. Yav bunları geçtim. Peygamberimiz öldüğünde Ömer, Ali, Ebubekir neden uzaklarda olamasın? Uzakta olursa O'na sevgisi, aşkı bitmiş mi olur? Bir örnek verirsek mesela Allah gecinden versin bir yakınımız ölse biz de Abd'de olsak ve acı haberi alınca cenazeye 2 gün sonra(definden sonra) yetişsek suçlu mu olacağız? Kaldı ki sahabeler vefat haberi alınca hemencecik Mescide koştu. Hz. Ömer ortalığı birbirine kattı '' Peygamber ölmedi'' dedi ve, Hz. Ebubekir o meşhur ayeti okudu ya: Muhammed ölmüştür, Allah bakidir'' diye, ne kadar salim bir söz. Defin işlemine gelince Hz. Ali defn etmiş Peygamberimizi diyor. Doğru. Ama bir şeyi atlıyor. Çünkü Hz. Ali ehlibeytten. Çünkü yıkama işleminde Peygamberimizin mahrem yerlerini ancak yakınlar(ehlibeyt-erkekler)'ının yıkayabileceği, diğerlerinin bakmasının haram olacağı belirtilmiştir. Kaldı ki Hz. Ali mübarek vücudu bütün bir edep ve haya ile yıkamıştır. Dışarda da bütün sahabeler ağlaşıyorlardı. Yazar burada sanki Peygamberimizin cesedi ile bir de Hz. Ali'nin yalnız kalmış gibi bir havada olduğunu anlatıyor.

Halifelik konusuna gelince Peygamberimiz sağlığında zaten kimin halife olacağını belirtmiştir. Nitekim vefatından önce Peygamberimiz namazı Hz. Ebubekir'e kıldırmıştır. Mağarada beraber kalmışlardır. Yaşları aşağı yukarı aynıydı. Hz. Ali ise gençti. Şimdiki nesil ise ne kadar kinli. Peygamberimiz her zaman uyarmıştır, benim sahabelerime kötü zanda bulunmayın diye. 4 halifenin hepsi kardeş gibiydi. Hepsi birbirine nezakette bulunup değer veriyordu. Biz ümmet olarak hepsini sevmeliyiz. Allah katında değerlerini yine Allah bilir, bize düşmez o edepsizlik. Aralarında küçük münakaşalar elbette olmuştur ama bize düşmez onların nasıl olduklarını anlatmak. Nitekim hepsi Peygamberimizin huzurunda bulundu. Eğer ki biri Allah yolundan ayrılsaydı Peygamberimiz O sahabeyi men ederdi.

En son olarak bazıları bana kızabilir, inceleme sapmış dini havaya geçmiş diye. Böyle yaptıysam kusura bakmayın, içimden geldi yazdım. Hoşçakalın...

O'na yazılar
Kendimden bir parça görüyorum ..
-Ben bütünü görmeye çalışıyorum.. parcalari gösteren parcalanmisliklari yok sayaraktan.. kim parçaladı bu kadar.. ne için.. ve bize ne zamandir gördüğümüz parcalarimizla mutlu olmayi ogrettiler.. anlasilmak dedim hep anlayış dedim haddim olmadan.. bütün olarak anlaşılmak.. anlaşılmak için bütün olmaya çalışmak..
-Yazdım çünkü beni görmeden bu kadar anladın..
-YAZdin ışte.. bu sıcaklığı bilirim, hemen anladim mevsiminden.. titredi içimin yapraklari.. en guzeli de bu degil mi? bir serinlik olmak için kendini yok sayan firtinalar misali.. bir firtina olup kirabilecekken.. bir esinti olmak için cabalamak ve küçüklüğün büyüklüğüyle koparmadan o yapraklari yerinden, dokunmak mevsimine..

Dostum Dostum Güzel Dostum...
Ahmet Kaya Selda Bağcan Öyle Bir Yerdeyim ki
https://www.youtube.com/watch?v=72LlYQzgjO8

Çok sevdiğim dostlarıma yazdığım yazılar nedense reklam, sahte falan düşünülmüş. Dostlarım bana bunları yazayım diye para vermedi, baskı yapmadı, Dostluk bambaşka bir şey. Onu ancak çok çok çok sevdiği bir dostu olan anlayabilir. Yazdım çünkü içimden geldi bu iyiliktir yazdığımı kötü niyetle yorumlamış. Bu kötü bir yürektir. Yazmasam da olurdu diye düşünmedim. Yazmalıydım. O an dedim ya bazı anlar insanlar duygu yüklü olur mutlaka bir şey olmuştur. Belki, ağır bir kayıp yaşadım belki ... bir çok neden olabilir. İnternet dostluğu diye bir şey yok onun adı sadece dostluk. Nerede ne zaman karşılaşılır belli olmaz. Lütfen içinizdeki kini atın artık. Güzel bakın. Reklama şova ihtiyacım yok. Puan peşinde değilim. Bir kez olsun bir insanın gerçek duygularına iyi bir gözle yaklaşın. Ne yazık ki kötü insan çekemeyen fesat insan her yerde. Ama sevgili dostlarım da her yerde benim. Ve bu güzel dostlarımı bu iyi yürekli insanları herkes tanısın istedim. Ne var bunda. Kimisi arkadaşlarını sevdiğini söyler kimisi söylemez. Bunu yargılamak size de düşmez. İyi, akşamlar yüreği kirlenmemiş insanlara...

/Leyla