• Soma denilen ilaçla uyuşturulan, genetikleri ile oynanarak istedikleri gibi tüplerde yerleştirilen insanlar. Eski olan her şey yasak kitaplar,bilim,sanat,giysileriniz bile. Uyurken telkinlerle büyütülen çocuklar onlara telkin edilen şeylerle hayatlarını devam ettiriyorlar. Aile kavramı-ilişkide süreklilik yok hatta anne baba düşüncesi onlar için iğrençlik kabul ediliyor. Böyle bir dünyaya yavaş yavaş yaklaşırken bazı şeylerimizin çok benzeşmeye başladığına tanık oluyor insan.
 • Otuzların Kadını, Tomris Uyar’la ilk gerçek tanışma kitabım oldu. Kendisini İkinci Yeni şairlerinden biliyoruz çoğumuz. Hep paylaşılamayan bir kadın olarak kaldı aklımda. Bir çok şairin aşık olduğu kadın. Bildiklerimiz, itiraf edenler. Peki ya itiraf edemeyip aşkını içinde yaşayanlar ? Kim bilir kaç İkinci Yeni şiirinde onun ilham periliğini yaptığı şiirleri okuyoruz bilmeden. Bu denli sevilmiş ve paylaşılmazmış bir kadın olunca benim aklımda bir güzellik abidesi canlanırdı sadece. Edebiyatın magazinsel kısmında kaldı bu yüzden benim için.

  Biraz bölük pörçük. Aralar vererek de olsa kitabı okuyup bitirdiğimde yazara karşı görüşlerim tamamen değişti. Kitap bittikten sonra merak edip fotoğraflarına baktım. Ve düşüncelerini okudum kadını gördüğüm fotoğrafla ancak o zaman birleştirdim. Çok kısa bir kitap olmasına rağmen bir çok konuya değinmiş. Ülkedeki siyasi çalkantılar, kültürel öğeler ve bunların bireye etkileri, toplumun ekonomik durumu ve sosyo-kültürel değişim, göç ve arabesk kültür, kuşak çatışması ve bir noktada uzlaşması, (bunu her yazarda bulamayız. Çok kısa ve basit bir şekilde uzlaşıyı sağladığını gördüm.) aile yapısı ve ilişkileri, cinsiyet ve toplumsal roller, bir bireyin yetişmesi ve bu bağlamda toplumun inşaası gibi bir çok konu üzerinde durmuş. Kuşakları çok iyi gözlemlediği için toplumsal yapıyı da iyi bir şekilde gözler önüne sermiş. Kitapla ve yazarla çok geç tanıştığımı düşünüyorum bu yüzden. Bir kaç yıl önce okumuş olsam, toplumsal cinsiyet dersi sunumlarıma ayrı bir tat katabilirdi.

  Yalnız kitabın girişini sıkıntılı bulduğumu söylemem lazım. Bir türlü giriş yapamamış gibi. Belki de bu yüzden 20 sayfa okuyup bir süre ara verdim. Ama yinede beni kitaba çeken bir şey oldu. İkinci Yeni şairlerinin hatrı mı ? Başta belki. Sonrasında Tomris Uyar’ın her hangi bir şairin eşi olarak anılmasından ziyade kendi başına da anılması gereken önemli bir yazar olduğunu gördüm. Aydın, kültürlü, donanımlı, eleştirel bir kişiliğe sahip. Bunların çok önemli özellikler olduğunu düşünüyorum.

  Kitabında işlediği üç kuşağın kadınlarının portrelerinde, kadının toplumdaki yerini kendi dönemi koşulları içerisinde çok başarılı bir şekilde irdelemiş. Kadını bir anne, bir eş, bir kız, bir anneanne, bir torun olarak ayrı ayrı, kısaca ve net çizgilerle ele almış. Bunu dışında evlilik ve boşanma konusunda da gerçekçi çıkarımları var. Başından bir çok evlilik geçmiş bir kadın olarak, konuya hakim olduğunu hissedebiliyoruz.

  Otuzların Kadını, her ne kadar kimisinin 30 dakikada okuyup bitirebileceği bir kitap olsa da yıllarca akıllardan çıkmayacak bir kitap. Yakın zaman da tekrar dönüp okuyacağım bir kitap benim için. Siz de hala Tomris Uyar’ı edebiyatın magazinsel kısmından tanıyorsanız, o kısmı unutup Gerçek Tomrisle tanışmanızı öneririm. Kitapla kalın :)
 • ..., oğlu yanında bulunduğundan beri Siddhartha ‘nın kendisi düpedüz çocuk insanlardan biri olup çıkmıştı, bir insan için açı çeken, bir insanı seven, bir sevgiden kendisini yitiren, sevgi yüzünden aptalın biri kesilen bir çocuk insan. Kendisi de şimdi, hayli geç olarak ve hayatında ilk kez, bu alabildiğine güçlü ve garip tutkuyu hissediyor, bu tutkudan dolayı acı çekiyor, fena halde acı çekiyordu; ama yine de mutluydu, yeni bir şey gelip katılmıştı yaşamına, yeni bir şeyle yaşamı zenginleşmişti.
 • insanın zihni, insanı kımıldayamayacak kadar nasıl da yorgun kılabiliyor! mutfaktan bi bardak su almak bile zor geliyordu,gıda ihtiyacımı karşılamak için yumurta yapmakta karar kıldıysam bile yataktan çıkıp ocağı yakana kadar, kültablasını ıstıcak miktarda sigara içtiğimden karnım doyuyordu... insanın zihni insanı ne hale getiriyordu! ne çok yorgun kılıyor, be çok üşengeç yapıyordu! biri küfür edip bağırıp çağırsa cevap vermek bile,ağzımı kımıldatmak bile, saatlerce tartışıp kavga etmek cesaretten çok enerji istiyordu! insanın zihni, insanın tüm gücünü emiyordu! yeni bir kıyafet almak için çarşıya inmek yerine o yırtık yamalı pantolonlarla gezebiliyordun. zaten sokağa çıkmak bile şu an kararlaştırsan dahi belki de bi hafta sonra yapabileceğim bi eylem oluyordu. insanın zihni, insanı olduğu yere çiviliyordu! daha çok unutkan oluyordum, daha çok dikkati dağınık biri oluyordum. biri bana bir olay anlatsa, olayın yüzde doksanını anlamıyordum. kafam hep zihnimde bir yerlerde, bir şeylerle meşgul oluyordu, günlük hayatı kaçırıyordum. kafamın içinde yaşarken günlük hayatta ne oluyor, ne bitiyor, hiçbirinden haberdar değildim ve zaten de önemsemiyordum. Hiçbir şeyi önemsememe, umursamama hastalığına yakalanmıştım sanki, kendi hayatım bile değersizdi benim için. Bu noktada Dostoyevski'nin dediği gibi, dünya yıkılsa umrumda değil, kıyametin kopması ve çaysız kalmam arasında beni seçime zorlasalar, çayımdan vazgeçmezdim. Bir insanla yan yana gelmek dahi istemiyordum. Yine Dosto'nun dediği gibi, bütün insanlar için iyiliği ve güzelliği isteyebilirdim ama herhangi bir insanla bir saat bir odada kalmazdım! Tahammül edemiyordum, yalnız kalmak istiyordum hep. Tüm bunları işyerinde olmasam daha iyi anlatırdım, müşteriler yine canımı sıkıyor. AMA diğerlerini takip ediyordum. Salak saçma bir konuda bile saatlerce tartışabilecek, aptal bir takımın, siyasi partinin fanatikliğini yapabilecek, dğzenli bir şekilde yemek yiyip, düzenli bir şeilde spor yapabilecek, en ufacık şeyler için kavga edebilecek, kötülük düşğnebilecek, sabah akşam alışveriş yapıp gezebilecek, para kazanmak için hayatlarını harcayabilecek ve tğm bunları da keyifle yapabilecek kadar düşünce dünyasından mahrum ve enerji doluydular. benden ne çöpçü olurdu, ne iş adamı! çok iyi hikayelerim vardı, yazıya dökmeye üşendiğim. bu dğnya ile ilgimi kaybetmiş gibiydim, ne bileyim, sanki bu dünyadan ve tüm absürd kombinasyonlarından sıkılmıştım. elimi oynatım yoktu. hiçbir şey olmadım ve olmayacağım sanırım; fakat bence toplum bunun nedeni! yoruluyorsunuz, inanın bana, yoruluyorsunuz ve umursayamıyorsunuz artık hiçbir şeyi.
 • Bilmiyorum,
  Gözlerinde bir sıcaklık,
  -derin bir mutluluk
  İçten bir bakış seziliyor
  Bakışların bakışlarıma uzaklardan hükmediyor
  Ey gönül hakim adayı !
  Uzun zamandır tanıyorum gibi
  Birden bire
  Sessizce "seni sevebilirim" fırtınaları
  Esmekte bu beyinde ...
  Kelebeği ateşe mi götürüyorlar ?
  Yoksa ateşi kelebek için mi
  Yandırıyorlar?
   Bunun izahini ver!
  Gün güneşli ama üşüyorum
  Eller titriyor ,
  yürek paramparça
  iki sandalya bu yan
  Yan yana, yana-yana hasret
  Gözlerinde mutluluk
  Gözlerimde hasret
  Akılım üşüyor,
  yürek tahtı fermanında
  Eller titriyor
  Sessizlik ve anlamsız bir dünya
  Her şey hoş !
  Mecnunı, Ferhadı, Kaysi
  Dinledim 
  Sen;
  Leylaya, Şirine veya Rabia'ya
  benzemiyorsun
  Sen bu bakışlarınla
  Yazılacak yeni bir destansın ! 

  (Oktay)
 • Kadın, kıvranıyor ağrıdan. Kısa ve kıvırcık saçlarını karıştırıyor yorgun elleriyle. Şarkılarla yaşıyor üstelik:
  "Bildiği gibi değilmiş buralar, o her şeyi mor severmiş../kalbi kırılmış bir kadın, belki de saçları ondan kısaymış.."
  Kargalar en çirkin şarkılarını mırıldanıyor, gece bir şeyler gizliyor ondan. Sonra kadın nefret ediyor bir kez daha, yeni sabahlardan. "Gidin!" diyor acı bir haykırışla. Fakat duyulmuyor hiçbir şey. Sanki dünyadaki milyonlarca insan, gitmek üzerine oyunlar oynamış, gitmek ile kurgulamış her şeyi. Kadın ise beklemiş, beklemiş ve vazgeçmiş sonunda. Orada öylece kalıp gri ve soluk yaşamı izlemiş. Sokaklardan geçmiş gururla, geçememiş insanlardan. Neyi beklediğini bile bilmemiş belki.. Bu bir masal mı? Hayır.
  Kadın, kıvranıyor ağrıdan. Bileklerindeki son gücü de topluyor. Ağrıyan omuzlarından kuşlar yükseliyor. Sonra ölüyor kuşlar.
  Kadın vebâdan titriyor.
  Yaşamsa son şarkılarını fısıldıyor geceye..
 • Ben İsmet Özel, şair, kırk yaşında.
  Her şey ben yaşarken oldu, bunu bilsin insanlar
  ben yaşarken koptu tufan
  ben yaşarken yeni baştan yaratıldı kainat
  her şeyi gördüm içim rahat
  gök yarıldı, çamura can verildi
  linç edilmem için artık bütün deliller elde
  kazandım nefretini fahişelerin
  lanet ediyor bana bakireler de.
  Sözlerim var köprüleri geçirmez
  kimseyi ateşten korumaz kelimelerim
  kılıçsızım, saygım kalmadı buğday saplarına
  uçtum ama uçuşum
  radarlarla izlendi
  gayret ettim ve sövdüm
  bu da geçti polis kayıtlarına.

  Haytanın biriyim ben, bunu bilsin insanlar
  ruhumun peşindedir zaptiyeler ve maliye
  kara ruhlu der bana görevini aksatmayan kim varsa
  laboratuvarda çalışanlara sorarsanız
  ruhum sahte
  evi Nepal'de kalmış
  Slovakyalı salyangozdur ruhum
  sınıfları doğrudan geçip
  gerçekleri gören gençlerin gözünde.

  Acaba kim bilen doğrusunu? Hatta ben
  kıyı bucak kaçıran ben ruhumu
  sanki ne anlıyorum?
  Ola ki
  şeytana satacak kadar bile bende ondan yok.
  Telaş içinde kendime bir devlet sırrı beğeniyorum
  çünkü bu, ruhum olmasa da saklanacak bir şeydir
  devlet sırrıyla birlikte insanın
  sinematografik bir hayatı olabilir
  o kibar çevrelerden gizli batakhanelere
  yolculuklar, lokantalar, kır gezmeleri
  ve sonunda estetik bir
  idam belki!
  Evet, evet ruhu olmak
  bütün bunları sağlayamaz insana.
  Doğruysa bu yargı
  bu sonuç
  bu çıkarsama
  neden peki her şeyi bulandırıyor
  ertelenen bir konferans
  geç kalkan bir otobüs?
  Milli şefin treni niçin beyaz?
  Ruslar neden yürüyorlar Berlin'e?
  Ne saçma! Ne budalaca!
  Dört İncil'den Yuhanna'yı
  tercih edişim niye?
  Ben oysa
  herkes gibi
  herkesin ortasında
  burada, bu istasyonda, bu siyah
  paltolu casusun eşliğinde
  en okunaklı çehremle bekliyorum
  oyundan çıkmıyorum
  korkuyorum sıram geçer
  biletim yanar diye
  önümde bir yığın açalya
  bir sürü çarkıfelek
  gergin çenekli cesetleriyle
  önümde binlerce çiçek
  korkuyorum sıra sende
  sen de başla ve bitir diyecek.
  Yo, hayır
  yapamaz bunu, yapmasın bana dünya
  söyleyin
  aynada iskeletini
  görmeye kadar varan kaç
  kaç kişi var şunun şurasında?

  Gelin
  bir pazarlık yapalım sizinle ey insanlar!
  Bana kötü
  bana terkettiğiniz düşünceleri verin
  o vazgeçtiğiniz günler, eski yanlışlarınız
  ah, ne aptalmışım dediğiniz zamanlar
  onları verin, yakınmalarınızı
  artık gülmeye değer bulmadığınız şakalar
  ben aştım onları dediğiniz ne varsa
  bunda üzülecek ne var dediğiniz neyse onlar
  boşa çıkmış çabalar, bozuk niyetleriniz
  içinizde kırık dökük, yoksul, yabansı
  verin bana
  verin taammüden işlediğiniz suçları da.
  Bedelinde biliyorum size çek
  yazmam yakışık almaz
  bunca kaybolmuş talan
  parayla ölçülür mü ya?

  Bakın ben, bir çok tuhaf
  marifetimin yanısıra
  ilginç ödeme yolları bulabilen biriyim
  üstüme yoktur ödeme hususunda
  sözün gelişi
  üyesi olduğunuz dernek toplantısında
  bir söyleve ne dersiniz?
  Bir söylev: Büyük İnsanlık İdeali hakkında!
  Yahut adınıza bir çekiliş düzenleyebilirim
  kazanana vertigolar, nostaljiler
  karasevdalar çıkar.
  Yapılsın adil pazarlık
  yapılsın yapılacaksa
  işte koydum işlemeyi düşündüğüm suçları
  sizin geçmiş hatalarınız karşısına.
  Ne yapsam
  döl saçan her rüzgarın
  vebası bende kalacak
  varsın bende biriksin
  durgun suyun sayhası
  yumuşatmayı bilen ateş
  öğüt sahibi toprak
  nasıl olsa geri verecek
  benim kılıcımı.

  İsmet ÖZEL