Davacı
Yerden göğe kadar haklı olduğum konularda, yerden göğe kadar mahvoldum.

Ümit taşan, bir alıntı ekledi.
25 Oca 05:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1947 Fransız grevleri sırasında gazeteler Paris celladının da işini bırakacağını yazdılar. Bu yurttaşın kararı üzerinde fazla durulmadı. İstediği şey apaçıktı Her gördüğü iş için prim istiyordu; her iş görenin istemekte haklı olduğu gibi. Ama asıl isteği büro şefliği kadrosuydu. İyi hizmet ettiğine inandığı devletin bu gün bütün memurlarına verebileceği tek hakkı, elle tutulur tek onuru yani belli bir devlet kadrosunu. İşte tarihin yükü altında, son serbest mesleklerimizden biri de böylece sönüp gidiyordu. Evet, tarihin yükü altında diyebiliriz, gerçekten. İlk kanlı çağlarda, korkunç bir ün, celladı herkesten uzak tutardı. O, işi gereği, yaşamın ve bedenin gizine kıyan kimseydi. Korkunçtu ve biliyordu korkunç olduğunu. Celladın korkunç olması, insan yaşamının değerli olması demekti. Bugünse cellatlık yalnızca utanılır bir iş olmakla kalıyor. Bu durumda celladın elleri temiz değil diye sofraya alınmayan bir yoksul akraba işlemi görmek istememesini haklı buluyorum. Adam öldürme ve işkence etmenin birer öğreti olduğu ve neredeyse birer kurum haline geldiği bir uygarlıkta, Cellatların memur kadrolarına girmeye yerden göğe kadar hakları vardır. Doğrusunu isterseniz, biz Fransızlar bu işte biraz geç bile kaldık. Dünyanın her yerinde, cellatlar bakan koltuklarına kurulmuşlar bile. Yalnız balta yerine kalem kağıt var ellerinde. Özgürlük Tanığı.

Denemeler, Albert CamusDenemeler, Albert Camus
Yunus, bir alıntı ekledi.
20 Oca 00:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yerden göğe kadar haklı:
"Köpekler, maymunlar, papağanlar bile bizden bin kat daha iyidirler; din adamları hepimizin Adem babamızın çocukları olduğumuzu söylüyorlar. Ben secere bilgini değilim ama, eğer bu vaazcılar doğru söylüyorlarsa hepimiz amca çocuklarıyız. Şimdi siz söyleyin, insan akrabasına bundan daha kötü bir muamelede bulunabilir mi?"

Candide, VoltaireCandide, Voltaire
Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
13 Oca 23:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyamızın başı dertte ve bizden
bu durumu değiştirmemiz isteniyor.
Ama, bu dert nedir? İlk bakışta
şöyle anlatıveririz gibi geliyor.
Bu son yıllarda, dünyada, çok insan öldürüldü, dediklerine göre, daha da öldürülecek.
Bu kadar çok ölü, ister istemez,
havayı ağırlaştırıyor.
Yeni bir şey değil bu, kuşkusuz.
Resmi tarih, oldum olası,
büyük katillerin tarihidir.
Kabil Habil’i bugün öldürmüş değil,
ama bugün Kabil Habil’i akıl uğruna
öldürüyor ve onur madalyası istiyor. Düşüncemi daha iyi anlatmak için
bir örnek vereceğim.

1947 Kasım grevleri sırasında gazeteler
Paris celladının da işini bırakacağını yazdılar. Bu yurttaşımızın kararı üstünde gereğince durulmadı bence, istediği şey apaçıktı.
Her gördüğü iş için bir pirim istiyordu;
her iş görenin istemekte haklı olduğu gibi. Ama, asıl isteği büro şefliği kadrosuydu.

İyi hizmet ettiğine inandığı devletin bugün bütün iyi memurlarına verebileceği tek hakkı, elle tutulur tek onuru, yani belli bir devlet kadrosunun kendisine de verilmesini istiyordu, işte tarihin yükü altında,
son serbest mesleklerimizden biri de
böylece sönüp gidiyordu.
Evet, tarihin yükü altında diyebiliriz, gerçekten. İlk kanlı çağlarda, korkunç
bir ün celladı herkesten uzak tutardı.
O, işi gereği, yaşamın ve bedenin gizine
kıyan kimseydi. Korkunçtu ve biliyordu korkunç olduğunu.

Celladın korkunç olması, insan
yaşamının değerli olması demekti.
Bugünse cellatlık yalnızca
utanılır bir iş olmakla kalıyor.
Bu durumda celladın, elleri temiz değil
diye sofraya alınmayan bir yoksul akraba işlemi görmek istememesini haklı buluyorum.
Adam öldürme ve işkence etmenin
birer öğreti olduğu ve nerdeyse
birer kurum haline geldiği bir uygarlıkta, cellatların memur kadrolarına girmeye
yerden göğe kadar hakları vardır.
Doğrusunu isterseniz, biz Fransızlar
bu işte biraz geç bile kaldık.
Dünyanın hemen her yerinde,
cellatlar bakan koltuklarına kurulmuşlar bile.
Yalnız balta yerine kalem kâğıt var ellerinde.

Denemeler, Albert CamusDenemeler, Albert Camus

Yerden göğe kadar haklı olduğum konularda, yerden göğe kadar mahvoldum.

En Sevdiğim Yazılardan Biri
sevgilinin yanında osurulur mu?

bizimkiler bundan 38 sene önce tanışmış. peder bey taze tıp öğrencisi, anne kişisi fransız kültür çömezi. annem görüyor babamı, ben bu çocukla tanışıcam diyor arkadaşlarına, yapma diyorlar, biriyle birlikte o. olsun diyor annem; ben beklerim.

babam da boş değil hatuna da serde hovardalık var biraz. bir de; bu kız çok güzel ama kapılırsam bir yıla kalmaz evlenirim ben bunla, daha okul bitmedi, askerlik de var ne bok yicem lan diyor. diyor da pek kaçamıyor, bir sene sonra nişanlanıp fakülte bittiği gibi evleniyorlar. askere de birlikte gidiyorlar. kebap askerlik yaptım diyen pederin karşısına çıkmasın*. gittim diyor peşinden annem, başka bir şey yapmazdım. türk havayolları'nın hosteslik sınavlarını birinci kazanıp reddettim, sevdiğim adamla evlenip ben bunla her şeye varım diyip gittim diyor. önce birlikte askere, sonra yirmi yıl anadolu'nun içinde göt kadar bi kasabaya, anca kırk beşinden sonra kendi memleketlerine, izmir'e... hiç gocunmadım, istedim, karar verdim; kararlarımın arkasında durup sevdiğim adamla aile kurdum, asla aklımdan ufacık bir acaba bile geçmedi ve bu aileyi böyle arada tuttum der. haklı. otuz yıllık annem, bilmez miyim, yerden göğe haklı.

sevdiğin biriyle olmak nedir? vazgeçtiklerin için tek tek fatura tutup ilk kavgada senin yüzünden bunlardan geçtim demek midir? o biri diğer öbürlerini yok ediyor diyip ilişkiyi ciğerci kedisi gibi gözü dışarda sürdürmek midir? başka bir şeyler midir yoksa?

kış ortası... annemle değişmeli nöbet tutuyoruz babamın yanında. kolon rezeksiyonu; kolon ca. öncesinde aylarca, devamında aylarca radyoterapi ve kemoterapi. üzüntüden gözümüzün feri götümüze kaçmış ama peder beyin sadece bilinci açık diye bir yandan nasıl mutluyuz... bu iyi, çünkü daha da iyi olacak, enseyi karartmak yok. ama içimiz paramparça.

aylarca ileostomi, ne yediği belli ne çıkardığı... yandan çarklı gibi gidip geliyoruz tin tin tin sabahın körlerinde radyoloji merkezlerine. cesedi çıkmış gibi geri iade ediyorlar. babamın kuyruk dik ama bunlar bana koymaz diyor, seni yarın donumdan çıkarırım diyor. eski karşıyaka yüzücüsü. akşamına suyun içine ağlamayı öğreniyorum.

aylar sonra tedavisi bitti, son ilaçlarını aldı, kolostomi kapatıldı. beton gibi adam çocuk gibi kaldı. ama aşarız dedi, aşarız dedik; aşarız. bunların hepsini aşarız. burdayız, yanyanayız, demirbaş sayımında eksik yok. birlikte aşarız.

kalın bağırsağı aylardır çalışmıyordu. artık çalışması gerekiyordu.

günlerce annemle babamın osurmasını bekledik. annem sevdiği adamın günlerce kel kafasını osurabilsin diye okşadı.

günlerdir şu başlığı her gördüğümde içim düğüm düğüm oluyordu. geçmiyordu o düğüm. bi osursam rahatlayacakmışım gibi sanki...

nereye mi varıcam, bir yere varmıcam. seni iki kolun iki bacağın olmasa da severim diyip ilk fırsatta başkasına kaçan, her hayalini sevgilisi makina değil sadece insan olduğu için yapamadığında ilişkiyi bitiren, sevginin bağını bacağa geçirilmiş pranga zinciri zanneden bir nesil var dışarıda. yan odada da sevgilisi osursun diye kel kafasını okşayan bi kadın. hangisi gerçek?

Meşrebi Kalender, Anne Kafamda Bit Var'ı inceledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Tarık Akan’ın yaşadığı dönemde, hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların ve “olmak” işine gelenlerin; kendisinin idealist sinema serüvenini sadece “ Damat Ferit” karakterine indirgedikleri gördük.

Ölümü sonrasında ise; sırf onlarla aynı düşünceye sahip olmadığı için ona, ana avrat küfredenlere ve cehennemden onun adına rezervasyon talebinde bulunanlara şahit olduk.

Amel defteri kapandığından dolayı, ölünün arkasından konuşmanın İslam dinine göre caiz olmadığı herkes tarafından kabul gören genel geçer bir bilgi olduğu halde özellikle dindar olduğunun altını kalın bir şekilde çizen bir kesimin, dindar olmayan veya kendilerine göre dine zarar veren insanlar öldükten sonra, ölenlerin hakkında çok ağır konuştuklarını duyduğumda Tebbet Suresi hakkında düşünmeye başlıyorum.

Gerçek adı söylendiğinde siyer’i yaladım yuttum diyenlerin bile boş gözlerle baktığı, lakabı Ebu Leheb olan Hz Muhammed’in amcasının ve amcasının karısının -tabiri caizse- lanetlenmesi ile ilgili bir suredir bahsettiğim. Amcası ve karısı Hz Muhammed’e ve İslam’a büyük zararlar vermeye çalışmışlardır.

Bu sure kısa olmasının da büyük etkisi ile namaz sureleri olarak adlandırılan surelerden biri olduğundan çokça tekrarlanmaktadır. Yani her sure okunduğunda aslında amel defterleri kapanmış iki kişiye sürekli olarak lanet okunmaktadır.

Din bilginleri, tüm sureler gibi bu sure de Allah tarafından indirildiğine göre bu kişilerin arkasında okunan bu surenin caiz olmaması gibi bir durumu tartışmanın bile şerren caiz olmayacağını belirtirler. Yani öldüğü halde, aleme ibret olması gerektiği de düşünüldüğünden, arkasından kötü konuşulması caiz insanların da olduğu anlamına geliyor bu.

Sonuç olarak ; yukarıdaki mantığı temel almaları halinde, karşı olduğunu küçük bir Ebu Leheb olarak etiketlediğinden, İslam’a zarar verdiklerini düşündükleri sürece ölü insanların arkasından sin kaflar eden “dindar” insanlarla karşılaşmaya devam edeceğiz gibi geliyor.

Dinimizde en çok sevdiğim kavramlardan biri kul hakkıdır. Umarım ölenlerin arkasından, kendilerini yerden göğe kadar haklı gördükleri halde, iftira edenlere de bu kural işler.

Canımı yakan bir konuydu. Verdiğim kısa süreli rahatsızlıktan dolayı özür dilerim. Şimdi kitaba geçebiliriz.

Her sayfasında psikolojik veya fiziksel işkencelerin buram buram koktuğu bir kitap.

CIA’in Baskı Ve İşkence Yöntemleri Kursu’nu derece ile bitiren dönemin bazı polislerinin, öğrendikleri eşsiz teori bilgilerini pratiğe dökerken, ortaya çıkardıkları şaheserin içine kattıkları bir tutam “doğaçlama” ve kafi ( a’nın aslında şapkası var, ama sizlere saygısından girişteki vestiyere bıraktı. ) miktardaki, işkence konusunda “alaylı” olanlardan aldıkları, tüyolarla işlerinin hakkını verdiklerini ve bu emsalsiz başarılarını tüm dünyaya ilan ettiklerini görüyoruz.

Yere batasıca Midnight Express filminin “işkence emekçilerinin” maharetlerini tam olarak anlatmaktan çok uzak bir film olduğunu tekrar ve tekrar anlıyoruz.

Sözün özü; samimi sohbete bayıldığımdan olsa gerek otobiyografileri çok seviyorum.

Hiç sıkılmadan bir çırpıda okuMAdım; “torpilli” olduğundan fiziksel işkenceye çok fazla maruz kalmasa da, aylarca yaşadığı psikolojik işkencelerle dolu tutukluluk günleri ne kadar zorsa, sıkı yönetim zamanında “Yol” gibi bir filmi çekmenin de bir o kadar zor olduğunu, edebiyat parçalamadan duru bir şekilde anlatan çok güzel bir abimizle hasbıhal ettim.

kübra aslan, bir alıntı ekledi.
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bize bütün söylenen,
Bir meleğin kanadıyla
İndiğimiz
Havadan...

Bugün
Yerden göğe kadar
Haklı oluşumuz
Yalnızca bundan.

Manik Serçe, Gonca VuslateriManik Serçe, Gonca Vuslateri