• Buradan siz değerli okurlara, bugün akşamüstü bitirdiğim ve incelemiş olduğum ekonomi, emek ve iş dünyasının olmazsa olmazlarından John Kenneth Galbraith’ın Para adlı kitabını aktarmaya çalışacağım. Konu ve terimler açısından biraz zorlayıcıydı, ama işin içinde olan ve para politikasına aşina olanlar, bilenler için gerçekten nimet türünde bulunmaz bir kitaptır. Kritiği, öğretisi, teorisi bol bir kitaptır. Eğer incelememi sonuna kadar okumaya gerçekten teşebbüs edenleriniz olursa, onlardan belki de ilk defa duyacakları şeylerden ya da bilmediklerinden dolayı şimdiden özür dilerim. O zaman artık konuya geçebiliriz. :)

  Para: NEREDEN GELİR, NEREYE GİDER?

  John Kenneth Galbraith, bu dünyada yaşayan insanlar için birçok şey ifade edebilir. Bunun dışında, aslında olduğu şeylerden birisi de, iyi bir ekonomist olduğudur. Eğer geçmişe dair çabaları bu sonucu haklı çıkarmak için yeterli olamamışsa, o zaman, onun bu kitabı bunu kesinlikle doğrular niteliktedir.

  Galbraith, konuya paranın neredeyse değersiz olacak kadar yüzeysel kısa bir tarihçesi ile başlar. Değerli metallerin bir değişim aracı olarak ortaya çıkmasına (burada Carl Menger'den bahsetmeden geçiyor), detaylı bir şekilde kâğıt paranın gelişimini, Federal Rezerv Sisteminin kökenini anlatıyor ve 1920'lerin büyük Alman enflasyonunu kısaca özetliyor.

  Daha sonrasında, Galbraith, John Maynard Keynes'in erdemi hakkında sözlü dalaşta bulunduğu bu kitabı yazmak için olan gerçek amacına geliyor. Okuyucu bir kez daha, Galbraith'in Büyük Kriz (1929) adlı eserinde geçen bazı bilgileri tekrar geçiyor gibi oluyor diyebilirim. Galbraith, para arzında genişletmeye gitmediği için FED'i kınıyor ve iş dünyasını, Kongre ve çoğu iktisatçıyı enflasyona karşı korkularından dolayı suçluyor ve eleştiri topuna tutuyor.

  Kendisi, altına aşırı inanan ve enflasyon korkusunu duyan herkesi adeta ayıplıyor. Mesela Galbraith, Princeton'dan Profesör Edwin Kemmerer'ın sadece altın standartlarını desteklediği izlenimini veriyor. Galbraith kitabında aynı zamanda Avusturya İktisat Okulu'na da saygısızca davranmaktan geri kalmıyor ve Mises, Hayek, Schumpeter, Haberler, Machlup ve Morgenstern'in sadece Almanya ve Avusturya'daki Birinci Dünya Savaşı sonrası hiperenflasyon kaynaklı yaşadıklarından dolayı enflasyona karşı savaş verdiklerini ve sosyalizme saldırıyor gibi görünmelerini sağlıyor. Galbraith'in kitabında konu aldığı bu türden saldırılarına karşı, Marksist tarihçi Eugene Genovese'nin, New York Times için yaptığı incelemede Avusturyalıları savunmak mecburiyetini hissettiği bariz bir şekilde görülmektedir.

  Galbraith'in kitabının asıl lezzetli olan kısmı olması gerektiği en uygun bir şekilde, 270. sayfada, “J.M. Keynes'in Gelişi” adlı bir bölümle ile başlar. Burası çok önemli bir bölümdür, çünkü Galbraith, Keynesyen Ekonomisi ilgili birkaç giriş yapar ve önerilerde bulunur. İlki, Hitler ve Nazi Almanya’sının ekonomi politikasının temelinin esas olarak Keynesyen Ekonomisinden biri olduğunu kabul eder. J.M. Keynes, kaleme almış olduğu “İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi” adlı kitabının Almanca olan baskısında bunu zaten kabul etti. Galbraith hakkında ilginç olan şey ise, Hitler'in liderliğini iyi takip etmediği için ABD'ye yönelik olan zımni eleştirisidir!

  Galbraith “İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi‘nin” dolaşımda olan fikirleri meşrulaştırmak olduğu söylemine ısrarla devam eder. Galbraith, burada biz okurlara yapılan yeni anlaşmaların temel olarak bir Keynesyen Ekonomisi olmadığını bir kez daha gösterdi. Daha ziyade, bireysel sorunlara tepki veren, ancak rasyonel bir organizasyona sahip olmayan, programların kopuk bir planıydı. Galbraith, “bir rasyonelleştirme arayışında olan politika için, Keynes'in sağladığı rasyonelleştirme” diyordu. Keynes'in, “İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi” kitabını hükümetin zaten sürdürdüğü politikalar için bir gerekçe olarak kaleme aldığı söylemek çok uygun görünüyor; buda yine kendisinin bu konudaki olağanüstü popülerliğini açıklar.

  Ancak, bu konuda zamana uygun bir teoriye sahip olmak asla yeterli değildi. Keynes ayrıca para politikasının olmazsa olmazı olan bir dizi diğer komplolara da fazlasıyla ihtiyaç duymaktaydı. Galbraith'ın şahsi izlenim ve görüşüne göre, “komplocu” baş Amerikan, Profesör Alvin Hansen’in ta kendisiydi. Onun bu konuda olan etkisi, Harvard'daki Keynes’in Ekonomik müjdesini Washington'a getiren öğrencilere bir hayli ilham kaynağı oldu. “Neyse ki,” Lauchlin Currie (daha sonra Komünist ilişkilerden suçlandı) Federal Rezerv Kurulu'nun baş ekonomisti olmuştu ve böylece, kansız mali devrime ulaşılmıştır.

  Son olarak Galbraith’ın, şartlar gereği Keynesyen devrimin sonuçlarıyla uğraşmaya zorlandığını da söyleyebiliriz. Bir kez daha, büyük devlet harcamaları ve parasal genişlemenin yarattığı enflasyonla ilgili problemleri durdurmanın tek yolu olarak, fiyat kontrollerini ortadan kaldırdığını görüyoruz. Bu çözüme olan bağımlılığının, muhtemelen Keynesci iktisatçının tüm sorunlara yol açtığı için eleştirememekle kalmayıp, aynı zamanda II. Dünya Savaşı sırasında görev yaptığı Fiyat Kontrol Komisyonu özleminden de kaynaklı olduğunu da söyleyebiliriz. Kendisi, belki de eskiden sahip olduğu inanılmaz güç için bir kez daha özlem duymakta ve eski günlerini hasretle aramakta diyebilirim. Ama şu da bir gerçek ki, bunu bir daha asla elde edemeyeceğini düşünüyorum.

  Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

  Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

  ~ Adem YEŞİL ~
 • MODERN BİR ‘OidiPolisiye’ ÖYKÜ: SİLGİLER

  Okumayı sadece zevk olarak görmeyen bir okur edebi eserlerin bir kümülatifleşme sürecinin ürünleri olduğunun farkındadır. Bu farkındalık farklı iki eseri okuyup ‘aaa, bu kitabın bölümünü sanki diğer kitapta da okumuştum’ gibi cümlelerin kurulmasıyla başlar. Okur sonradan iyice farkına varacaktır ki, edebiyatta artık salt yeni bir söylem yoktur, çoğu yeni anlatı bir önceki anlatının devamı niteliğindedir. Italo Calvino bir nevi Don Kişot’un devamı niteliğinde yazdığı ünlü eseri Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu’da bu konu hakkında "Başlayan, ama bitmeyen öyküler dünyasında yaşıyoruz" der. Devam eden sayfalarda da bu görüşünü savunmaya devam eder: “(…)Ünlü yazarların romanlarının pek çoğunun daha piyasaya çıkmadan birkaç yıl önce kelimesi kelimesine 'Öykülerin Babası'nın boğuk sesinden dökülmüş olduğu gerçeği saptanıyor. Bazılarına göre İhtiyar Kızılderili anlatı malzemesinin evrensel kaynağıdır; bütün öteki yazarların bireysel yaratımlarının kaynaklandığı ana magmadır; başkalarına göre de sanrılar gördüren mantarlar tüketerek hayali mizaçları çok güçlü olanların içsel dünyalarıyla iletişim kurabilen ve onların ruhsal dalgalarını yakalayabilen bir kâhindir; onun Homeros'un, Binbir Gece Masalları'nın veya Popol Vuh'un yazarının hatta Alexandre Dumas ve James Joyce'un yeniden cisim bulmuş sureti olduğunu söyleyenler de vardır”. Bu alıntılar bizi bir bakımdan metinlerarasılık kuramına çıkarır. Metinlerarasılık kuramına göre, bir metin başka bir metne alıntılama, anıştırma, gönderge gibi pek çok biçimde çağrışımda bulunabilir. Silgiler kitabı metinlerarasılık bakımından incelendiğinde çok eski ve ünlü bir mitoloji hikâyesi olan Oidipus’un modern bir çeşitlemesi olarak görülebilir. Yazarın Yeni Roman akımıyla bağlantısı düşünüldüğünde bu çeşitlemenin etrafının yeni biçimlerle kaplı olduğu da gözden kaçmayacaktır.

  Size hemen üstteki son iki cümlede çok büyük bir ipucu verdim. Oidipus hikâyesini bilenler(bilmeyenler için #30619141) artık kitabın nasıl biteceğini biliyor. Onun için kitap hakkında gönül rahatlığıyla konuşmaktan geri durmayacağım. Kitabın tadı kaçar diyorsanız içiniz rahat olsun kaçmıyor. Buna rağmen itiraz ediyorsanız şikâyet butonunu kullanabilirsiniz.

  Silgiler edebi bir polisiye öyküdür. Bir polisiye romanda karakterlerin profili nasılsa bu kitaptaki karakterleri de öyle düşününün. Yani bir kurbanımız var, bir katil, polisler, görgü tanıkları ve bu kitap için fazladan bir iki kişi daha. Ve polisiye kitapların olmazsa olmazı gizem ve karmaşa. Kitabın sonunu daha ortasına gelmeden tahmin ediyorum ama o gizem duygusu hiç eksilmiyor. Kısaca özetlersem: Daniel Dupont bir çete tarafından öldürülmeye çalışılmış fakat olaydan yaralı kurtulmuştur. Ama gazetelerde ve polis kayıtlarında öldü diye geçilmiştir. Bunun sebebi Daniel Dupont’un kendini öldü diye göstermek istemesidir. Bir iki arkadaşı dışında herkes onu öldü bilmektedir(polisler dâhil). Bu cinayeti çözmek için görevlendirilen Wallas, hikâyenin sonunda gerçekte ölmemiş Dupont’u trajik şekilde öldürecektir. Şimdi öncelikle, Oidipus çeşitlemesi üzerine ve Silgiler isminin anlamına, devamında da kitabın Yeni Roman bakımından önemine bakalım.

  Yaklaşık 10 gün önce Sophokles’in Kral Oidipus’unu okumuştum. Silgiler’i okuyana kadar Oidipus’un bir çeşitlemesi olduğunu bilmiyordum. Oidipus’un başına gelenleri Kral Oidipus incelemesinde daha detaylı anlatmıştım. Ama hatırlatmak için bir bölümü alıntılıyorum: “(…)Çiftin çocukları olmadığı için Apollon’a giderler. Apollon onlara bir çocukları olacağını ama çocuğun babasını öldürerek annesiyle evleneceğini söyler. Laios çocuk doğduktan sonra onu ayaklarından bağlatarak bir dağa attırır. Dağda çocuğu çobanın birisi kurtarır ve Korinthos kralına verir. Çocuğa “ayağı şişmiş, incinmiş” manasına gelen Oidupus ismini verirler. Oidipus büyür. Bir gün bir tartışma sırasında kendisine uydurma evlat denildiğini duyunca şok olur ve işin aslını öğrenmek için Apollon’un kâhinine gider. Aldığı cevap Laios ile aynıdır. Ama kâhin gerçek annesi ve babasını söylemez. Bunu duyan Oidipus kehanetin gerçekleşmemesi için şehri terk eder. Yolda başta belirttiğim gibi fark etmeden öz babası Laois’ı öldürür yoluna devam eder.” Devamında da kendi öz annesiyle evlenir. Hikâye kısaca böyledir.

  Yazar Robbe-Grillet kitap boyunca bu miti okura anımsatmak için çok çaba sarf etmiştir. Oidipus Thebai şehrine girerken herkese bilmece soran canavar Sphinks ona da bir bilmece sormuştu. Bilmece şu şekildedir: “Sabahleyin dört, öğleyin iki, akşam üç ayakla yürüyen yaratık hangisidir.” Silgiler’de bu görevin bir ayyaşa verildiğini görüyoruz. Ayyaş herkese bilmece sorar. Wallas’a sorduğu bilmece de şu şekildedir: “Hangi hayvan sabah babasını öldürür, öğlen mahremiyle yatar, akşam da kör olur.” Yine Thebai kentinin yıkıntılarıyla ilgili bir fotoğraf görürüz. Korinthos kentini anımsatan Corinthe Sokağı, Wallas’ın aradığı silgi markasının (Oidipe isminden hareketle) sadece ortasındaki “di” harflerini hatırlaması, Wallas’ın Juard’ın karısına ilgi duyması okura sunulan ipuçlarıdır. Miti bilenler şanslıdır. Oidipus mitini bilmeyen bir okur da şanslıdır çünkü gizemli ve kendine çeken polisiye bir öykü okuyor.

  Wallas kitap boyunca yumuşak, hafif, gevrek, ama ezildiğinde biçimi bozulmayıp toz halinde ufalanacak, kolayca bölünebilecek, kırıldığında da deniz kabuğunun içindeki sedef gibi kaygan ve parlak olacak bir silgi aramaktadır. Ama aradığı silgiyi hiç bulamaz. Wallas neden bu silgiyi aramaktadır, sorusuna geliyoruz. Oidipus kaderinden kaçmak için bulunduğu şehri terk ediyor ama yine de kaderinden kaçamıyordu. Wallas’ın durumunu şöyle açıklıyor sevgili Jale Parla: “Silgiler, besbelli, bilinçaltının, çocukluğun ilk anılarını silerek Wallas’a gizli arzularını unutturan bastırma mekanizmalarının aracısıdır. Zaman gibi onlar da sildikçe ufala(nı)rlar; mitik zamanın egemen olduğu zamansızlık uzantılarında silgiler acizdir. Saatin durduğu yirmi dört saat zarfında Wallas’ın aradığı silgiyi bulamamasının anlamı artık kaderinden kaçamayacağı, anılarını silemeyeceği demek olsa gerektir.” Silgiler kitabının simgesel ismi de buradan geliyor.

  Şimdi sevmediğiniz kısma gelelim. Kitap Yeni Roman akımın ilk eseri sayılıyor. Okuduğum örneklerden hareketle bana göre hem akıma uygunluk açısından hem de edebi olarak en iyisiydi. Yeni Romancıların kişileri ve olayı geri ittiğini, nesneyi ve diğer öğeleri öne çıkardığından incelemelerde çokça bahsettim. Tabii tamamen de romandan atmıyor. Bu kitap için de durum aynı. Yukarıda anlattıklarım kitabın öyle olmadığı, Wallas ve Dupont karakterlerinin öne çıktığı düşüncesini doğurabilir, normaldir. Ne kadar öyle gözükürse gözüksün bu kitabın başkişisi zamandır. Öyle ki kitabın girişinde Sophokles’in "Her şeye göz kulak olan zaman, sana rağmen çözümünü getirdi" sözü yer alır. Kitap zamanın kontrolü altında başlar:

  “Her şeyi açık seçik görmesine gerek yok, ne yaptığını bile bilmez zaten. Hala uykuda. Hareketlerinin her ayrıntısı çok eski yasalar tarafından yönetilmekte, dolayısıyla, insanca niyetlerin yol açtığı dalgalanmalardan da etkilenmiyor; her saniye katıksız bir hareket demek: yana doğru bir adım, iskemle otuz santim öteye, masa bezini şöyle üç defa dolaştır, sağa doğru yarım dön, iki adım ileri, her saniye belli, kusursuz, eşit, çapaksız. Otuz bir. Otuz iki. Otuz üç. Otuz dört. Otuz beş. Otuz altı. Otuz yedi. Her saniyenin kendi, kesin yeri var.”

  Ama kitap boyunca akıyor gibi duran zaman “ne yazık ki, kısa bir süre sonra, efendi olmaktan çıkacak”tır. Burada bize zamanın akmadığı hissi verilmek istenmektedir. Wallas’ın kol saati ve Dupont’un duvardaki saati, Dupont’u ilk öldürme teşebbüsüne girişildiği 7.30’da durur ve romanın sonuna yani ertesi gün Wallas’ın Dupont’u istemeden öldürdüğü 7.30’da tekrar çalışmaya başlar. Başlangıç bir sona dönüşür, son da bir başlangıca. Bu sahneyi film izlemiş gibi düşünelim. Katil 7.30’da Dupont’u öldürmeye geliyor, tam o anda filmi durduralım. Aradan 24 saat geçtiğini düşünüp ilk katil yerine Wallas’ı koyalım, saat de 7.30. Devam ettirelim filmi. Şimdi başlangıcın bir sona, sonun da bir başlangıca dönüştüğünü daha iyi anlayabiliriz.

  Zaten kitap boyunca film izliyor gibiyizdir. Yeni Romancılar her şeyi bilen gören bir bakış açısını reddediyorlardı. Anlatıcı bir kamera objektifliğinde ne görüp biliyorsa okur da aynı şeyi bilir. Bakış açısı buna göre ayarlanmıştır. Karakter kadrajdan çıktığı anda artık onunla ilgili bir şeyi bilmeyiz. Kişilikleri hakkında çok fazla bilgi sahibi olamayız. Buradan da karakterlerin geriye itildiğini çıkarabiliriz.

  Romanda nesneler sanki insanlaştırılmaya çalışılmıştır: “On iki iskemlenin, geceyi geçirdikleri, suni mermer masalardan yavaşça indikleri saatteyiz.” İnsan ya da hayvan geceyi bir yerde geçirir. “Kaprislidir; başlangıçta epey sıkıcıdır bu durum; alışmak gerek.” Kapris insana has bir duygudur. Yeni Romancılarda nesnenin bir ruha kavuşmaya çalıştırıldığını bu örnekler de olduğu gibi çokça görüyoruz. Betimlemelerin de kitapta önemli bir kapladığını görürüz. Karşılaşılan tablolar, sokağın yapısı, evin içi sürekli ve en ince ayrıntısına kadar betimlenir. Sadece nesneler değil eylemler de en ince ayrıntısına kadar betimlenir. Örnek olarak: “Sahanlık. Sağda kapı. Çalışma odası. Tam da Bona'nın betimlediği gibi, belki biraz daha dar ve karışık: kitaplar, her yanda kitaplar, duvarları kaplayan kitapların nerdeyse tümü de yeşil deri ciltli, ötekiler, karton ciltli olanlar ise özenle yığılmış şöminenin üstüne, bir sehpanın üstüne, hatta doğrudan doğruya yere bile yığılmış; masanın köşesine, deri kaplı iki koltuğun üstüne rastgele konulmuş olanlar da var. Koyu renkli meşe ağacından yapılma uzun ve anıtsal masa odanın geri kalanını kaplar. Masanın üstü kağıt ve dosyalarla kaplı; odanın tam ortasına konulmuş abajurlu koca lamba sönük. Tavanda karpuzun içinde tek bir ampul parlar.” Bu gibi örnekler çoğaltılabilir. Tüm bunlara baktığımızda kitabın Yeni Roman akımıyla özdeşleştiğini görüyoruz.

  Sonunda bitti. Kitabı Yeni Roman’dan bağımsız olarak okusaydım çok severdim. Yine sevdim zaten. Uzun zamandır edebi bir polisiye nasıl olur acaba diye merak içerisindeydim. Bu merakımı da gidermiş oldum. Tavsiye eder miyim ederim, ama baskısı yok ve yayınevinden bir daha basılmayacağı mailini de aldım. Pdf isteyenlere ulaştırabilirim.

  Yeni Roman Okumaları’m da artık son buluyor. Yeni Roman araştırması(#30544221) için başta Alain Robbe-Grillet, Jale Parla’nın kitapları olmak üzere 3 4 farklı kitaptan yararlandım. Okuduğum onlarca makaleyi de eklemeliyim. Daha geniş bir sonuç yazmak isterdim ama bünyem biraz daha Yeni Roman’ı kaldıramayacak. Kısaca sonuç olarak Yeni Roman akımının çok fazla başarıya ulaşamadığını, eleştirmenlerin yorumları altında ezildiklerini ama başlattıkları yenilik hareketlerinin Postmodernizme kapıyı araladığını gördüm. Bu süreçte yeri geldi çok bunaldım, bırakmak istedim ama verimli de oldu. Edebiyatta yeni şeyleri denemekten siz de geri durmayın. Esen kalın.
 • 1
  Acı, bir ırmak gibi
  Doluyor yüreğime
  Bardaktan boşanırcasına ağlamak istiyorum
  Beni artık ne çiçekler
  Ne çocuklar kurtarır
  Ne de o her gün
  Yinelenen doğum.

  Fırtına ektim
  Rüzgar biçtim şu dünyada.
  Acı, tepeden tırnağa acı çekiyorum
  Ey, yüreğimde hep ölüme doğan İsa!
  Haydi, yeniden çarmıha geril
  Bu son ölümün olsun
  Ve bir daha doğma!

  2
  Öldürmeyeceğim kendimi
  Ama, keşke öldürseydi diyeceksin bana.
  Öldürmeyeceğim kendimi
  Ama, bir ağıt yakmak
  Gelecek içinden;
  Aklımı yakıyorum çünkü ben
  Yaşanmış, yaşanacak bütün günlerimi.

  İntihar diye bir şey
  Yok bu dünyada
  Ölümle biten bir intihar yok
  Asıl intihar
  Gün gün yaşamakta

  Öldürmeyeceğim kendimi
  Ama; keşke öldürseydi
  Diyeceksin bana.

  3
  Yüreğime bir tanım
  Bulabilmek için
  Yollara vurdum kendimi,
  Dillere düştüm.
  Ben hangi yalnızlığın tarihi,
  Hangi umudun
  Tarih öncesiyim?
  Birbaşıma kalakalmışım uzak,
  Uzak ufukların sonsuzluğunda
  Kollarım ardına kadar
  Dünyaya açık.
  Ama yaşamımda ne bir esinti
  Ne de bir
  Yangın var artık.


  4
  Ey taşlar! Ey,
  Karşımda susan dünya!
  Ey, bütün ölümlerime
  Gebe kalan deniz!
  Yağmurun bile
  İzi kalır toprakta.
  Havada çiçeğin kokusu
  Yel vurdukça tüter.
  Değil mi ki
  Ufuk çizgilerinin bile
  Bir sınırı var
  Değil mi ki
  Artık ne topraklar, ne sular
  Beni sarmalayacak.
  Gitsem, kendime
  Gideceğim bundan böyle;
  Kalsam, bir uçurum
  Kendi derinliğiyle dolacak.
  Yaşamı da, ölümü de
  Tutmayacak yüzüm benim
  Yüzüm benim, yüzüm benim
  Dalacak bir yol gibi
  Kendi çizgilerine -
  Kim bilir nereye?

  5
  Bütün kapıların
  Dışına kovuldum.
  Taşlandım kahve masalarında.
  Şimdi ben, ıslak bir toprağın
  Tüten buğusuyum;
  Kendine bakan bir aynayım
  Ben bu dünyada.

  Bütün kapıların
  Dışına kovuldum.
  Yüreğim, kurtarılmış bir
  Bölgedir şimdi.
  Yaşamak eğer
  Gerçekten bir savaşsa,
  Kalkana ve mızrağa
  Çevirdim de dilimi
  Omuzlarımdaki
  Apoletlerden oldum.

  6
  Her denizin bir kıyısı,
  Her insanın
  Bir boyutu varmış.
  Ölüm araya girmeye görsün
  Bütün hücrelerini
  Bir kapıya döndürüp beklesen de
  Açan olmazmış.
  Gel ey
  Yalnızlığım benim!
  Açıp da solmayan gülüm!
  Doldurdum bir vazoyu seninle
  Suyunu yeniledim,
  Kokunu öptüm.

  7
  Beynimle yüreğimin
  Arasında ırmaklar akar
  Her sabah
  Boğulurcasına uyanmam bundandır.
  Azraili yoldaş bilip,
  Yeniden doğanım ben.
  Her susayışım çöl,
  Her boğuntum
  Çağlayanlar boyuncadır.
  Çırpınsam da çıkamam
  Kendi eksenimden.

  8
  Çiçeksiz bir dal gibiyim
  Susuz ırmak yatağı...
  Varlığım soyutlandı
  Bütün anlamlarından.
  Gün gelir çekip giderim
  Avuçlarıma alıp da aklımı
  Çığlık çığlığa
  Bu sokaklardan.

  9
  Yüreğimi dünyaya karşı
  Bir kalkan bilirken
  Son burcu da çökertildi
  İçimde bir kalenin.
  Aklımın ovalarını yeniden
  Ölçüp biçmem gerekiyor şimdi
  Kimsesiz ve dingin.

  Bu sorular tufanında
  Tutunacak dalım değil,
  Bir tek yaprağım bile kalmadı sanki.
  Ne bir kıpırtı var havada
  Ne de sularda
  Yeniden doğuşların cenini.

  10
  Dünya kendine döner
  Ben kendime dönerim.
  Aklın dizginlerini çözdüm,
  Yüreğin köprülerini attım
  Savaşlara girdim
  Yenik, umarsız
  Bana bir yara kaldı
  Bir de yaşama isteği
  Belli belirsiz.


  11
  Bir şiire başlamadan önce
  Nokta koymayı öğrendim;
  Yeni başlanmış bir şeyi
  Yitirilmiş görmeyi
  Tufanlar da istemiyorum artık
  Bir dünya kuruyorum kendime
  Devinimsiz, duruk.
  Aklımı da kovuyorum cennetlerimden
  Yüreğimi de şimdi.

  Gün ışığıdır beni kör eden
  Yağmurlardır yaralayan
  Ve eve döner gibi yapıp,
  Kendime döndüğüm her akşam
  Anladım, yüreğimde doldurulmamış
  Uçurumlar olduğunu
  Karşılıksız sorular göveriyordu.
  Aklımın geniş ovalarında.

  İşte bir zamanlar
  Denize kavuşan ırmak
  Şimdi gerisin geri dönüyor
  Kaynağına

  12
  Yalazlanıyor deniz
  Önce usul usul
  Sonra gürül gürül..
  Uçurumlar açılıyor derin.
  Dağlar yükseliyor yüce.
  Oturmuşum bir kayanın üstüne
  Akdeniz'e bakıyorum
  Kendime bakar gibi
  Mavi bir aynadaki gençliğime..

  Ne söyledim, ne yazdımsa bu dünyada
  Ne yitirdim, ne buldumsa
  Bir derin iç çekişin
  Bağrında eridi.
  Bütün nesneler tek bir ses olarak
  Bağırıyor bana:
  - Bitti artık,
  Artık her şey bitti!

  13
  Ardımda kalan
  Bütün köprüleri bir bir yaktım
  Geri dönemem artık
  Namludan çıktı kurşun.

  Ne çok yürüdüm şu dünyada
  Ne kadar az yol aldım
  Acının alfabesindeyim daha.

  Geri dönemem artık
  Bir çizgi gibi uzar giderim
  Anlamsız, kimsesiz
  Ve soluk.

  14
  Acımı
  Anlamıyor musun yüzümden?
  Yüreğimi yansıtan
  Bir aynaya döndü.
  Aklımdan
  Azat oldu da dillim
  Yaşamın arkasından konuşarak
  Özgürlüğünü kanıtlıyor şimdi.

  Acımı
  Anlamıyor musun yüzümden?
  Bir kez olsun duy beni
  Sözcükler
  Araya girmeden!

  15
  Bir gün gelir de
  Ölüme yenilirsem eğer
  - Yenileceğim demiyorum
  Yenilirsem eğer -
  Deyin ki, erlerindendi
  Eşit olmayan bir savaşın
  Kılıcı sözcüklerdi,
  Kalkanı sevgiler...

  16
  Dağlar sesimi tutar
  Dağıtıp, parçalar ovalar
  Acılar niye benim
  Üstüme kanat gerer
  Ne dünya kadar yaşım
  Ne göklerden akranım var
  Urganlar da kendini boğar
  Göreceksiniz bir gün
  Bütün uçurumları böler
  Köprüleri sevginin.

  17
  Kendi rengini yadsıyan
  Bir bayrak gibi
  Dürüp,katlıyorum yüreğimi.
  Ne kaldı konuşacak,
  Ne vardı ki?
  Yücelerde seyrettim
  Uzun bir zaman;
  Gönderlere çekildim
  Ve anladım ki,
  Doruktur asıl uçurum
  Odur insanı boğan.

  18
  Ben mi yanıldım,
  Yoksa dünya mı bilmem?
  Bir yerlerde tökezledim
  Ama düştüm diyemem.
  Yağmur boğulmaktan söz eder şimdi bana
  Güneş çekip gitmekten.
  Beni kurtarmak için
  Pamuk iplikleri uzanır
  Uçurumlarıma...

  Sevgili dünya,
  Ne petekle balım kaldı,
  Ne derilecek çiçeğim
  Salıver artık beni
  Kopar dizginlerimden!

  19
  Gün akşama kavuşur
  Dünyadan el ayak çekilir
  Bütün görüntülerimi yitiririm birden.
  Aynalara baka baka
  Unuturum yüzümü
  Her şiirde biraz daha
  Koparım sözcüklerden
  Gün akşama kavuşur
  Kapılar sürgülenir
  Evler mezar taşıdır artık
  Sokaklar teneşir…

  Ey yankısız ses
  Ey devinimsiz tufan!
  Ölüm nedir?

  20
  Uzun dinginliklerden
  Sonra gelen fırtına
  Taş taş üstünde koymamaya yeminli
  Dönüp dolaşıp geldiğim
  Bu kör noktada
  Kırılıyor gülüşüm
  Bir bardak gibi.

  Ölüm kapıyı çalınca
  Söylenmedik bir sözüm kalmayacak
  Ve bu dünyada
  Tepeden tırnağa yürek olmasını bilenler
  Hep selden kaçarken
  Tufana kapılacak
  Batacak sulara yüzüm
  Batacak sulara yüzün
  Ağır bir taş gibi
  Gömülüp susacak

  21
  Yağmurun ardından
  Kar geliyor;
  Onun ardından sel.
  Bir şeyleri tamamlamadan
  Ölmek bana
  Zor geliyor.

  Bu şiir nerede biter
  Gece güne ulanırken?
  Çiçek tohum olur döner
  Su denize kavuşurken?
  Yaşamın sonunda mı,
  Başında mıyım bilmem?
  Beni kim düşünür bu irinler dünyasında?
  Herkes kendi yüreğini deşip,
  Derin kuyular açarken
  Sinmek, saklanmak için
  Karanlıklarına.

  Gülün ardından
  Diken geliyor;
  Sütün ardından irin.
  Bir şeyleri bitirmeden
  Ölmek bana zor geliyor.

  22
  Sonun sonsuzluğundayım
  Ufkun çok ötesinde
  Geçip giderim dünyanızdan
  Bir yıldız gibi akarım
  Yanarım kendimce.

  Ok çıkınca yaydan
  Artık beni aramayın
  Ne mezar taşı dikin
  Ne diriltin söylevlerle.
  Ok çıkınca yaydan
  Saplanacak bir yerler
  Bulurum elbet
  Gücümün yettiğince...

  23
  Bir kalenin
  Ele geçirilmeyen
  Son burcuyum ben;
  Yeryüzünden silinmiş ırkların
  Tek temsilcisi..
  Ne söyledimse yele söyledim,
  Sanki ne yazdımsa buza
  Taşlandım adımbaşı
  Taşlandıkça konuştum.
  Ben acının dallarıysam
  Yeryüzüydü gövdesi
  Ben bir ırmaksam
  Yaşam denizdi..
  Bekleyen görecek
  Yanan sular,
  Boğulan topraklar bana tanık.
  Ben susarsam
  Taşlar konuşacak artık.

  24
  Yağmurlar yağacak uzun
  Yağmurlar ince
  Dünya, bir alıcı kuş gibi
  Üstüme çökünce
  Ne bir sözcük kalacak,
  Ne de bir çığlık...
  Yine de gülsün isterim
  Şu pencerelerde
  Sokağı seyreden çocuk;
  Gülsün artık!

  25
  Umut, o arslanın
  Ağzında değil.
  Midesindeyken şimdi
  Gülümseyerek seyrediyorum
  Tarihin sofralarında
  Onu çiğneyenleri.
  Varın taşlayın beni
  Yaralarım övüncümdür
  Bu dünyadan olduğuma
  Yaşadığıma dair

  Umutsuzluğun umudundayım
  Karanlığın ışığında
  Öyle derin, öyle yoğun
  Uçurumların doruğundayım
  Varsın bir yanıt
  Bulmasın sorularım
  Yalnızca soru sormaya
  Bile razıyım..


  26
  Kişisel alacakaranlığın
  Cephelerindeyim
  Yaralarım bedenimi yırtarcasına fırlıyor
  Geride kalan
  Yalnızca kan ve irin

  27
  Sabaha yakın görülen düşlerde
  Bilinci körelten
  Bir karabasan yoğunluğu,
  Biraz da acı vardır.
  Güneşin altında kararan şeyden
  Korkun, derim ben
  Kül altında yanan kordan...
  Ve ışık, uzun bir karanlığın
  Ardından gelirse eğer
  Asıl anlamını bulur.

  28
  Güneşin öte yüzünü gördüm
  O sonsuz karanlığı.
  Doğadaki her şeyin
  İkinci adı yalnızlıktı.
  Ölümdü, suskunluktu.
  Bir çiçek ki taşırmış içinde
  Hep solgunluğu,
  Suyun akışında bir
  Boğulma korkusu varmış
  Yanan topraktan
  Yükselen buğu

  Güneşin öte yüzünü gördüm
  Ki; orada her şey
  Önce kendini yadsıyordu.

  29
  Belki kendini boğan
  Biri değilim
  Yağmur, ne biliyorsun?
  Belki bir beklediğim var yaşamdan.
  Bir bardak mıyım sanki
  Kendiyle dolup taşan?

  Belki bir sıcaklık
  Kaldı bir yerlerimde
  Güneş, ne biliyorsun?
  Belki gecelerimizden sızan bir ışık...
  Bir kum saati miyim?
  Boşalıp kaldım mı artık?

  Belki açacak
  Bir şeylerim vardır
  Çiçek, ne biliyorsun?
  Belki konuşacak birkaç söz kalmıştır
  Bir gün karşıma çıkacak olanla
  Geçmişe, geleceğe dair...

  30
  Akdeniz susuyor.
  Susuyor turuncu. Susuyor yeşil.
  Bir yaşam ki nasıl
  Ancak kendiyle tanımlanır;
  Bir insan ki nerede
  Artık herşeye razıdır
  Orada durdun dünya!

  Ölü deniz,
  Güneşli, puslu deniz
  Sularını rahim, taşlarını cenin
  Kıldığın çağlardan kalmış
  Bir gülümsemeydim bir zamanlar
  Belli belirsiz..
  Cebimde kelebek ölüleri,
  Ağzımda tütün kokusu
  Turuncu sokaklardan denize uçan
  Soluk bir gölgeydim
  Dalgın ve kimsesiz..
  Köşkerin kızının
  Memelerine dolan iyot kokusunda,
  Gülüşünde bir işçinin
  Bir payım vardı
  Hiç kuşkusuz..

  Akdeniz susuyor.
  Yaralı bir balık gibi;
  Çağın zıpkınlarıyla delik deşik.
  Akdeniz susuyor.
  Suları kirli şimdi,
  Mavisi soluk.

  31
  Beni doğuracak rahim,
  Beni sallayacak beşik yok!
  Dünyaya düştü yolum
  Bir görümlük
  Konuk geldim.
  Tek bir soru sordum
  Bin yanıt aldım;
  Ama hiçbirine bende yanıt yok!
  Uçurumlara itildim,
  Doruklara çekildim.
  Çaprazlama çiçekler astım da göğsüme
  Şaire çıktı adım
  Dinsiz bir peygamberim şimdi
  Ateş olsam bir kendimi yakarım.
  Kendi karanlığından korkan
  Bir geceyim ben,
  Kendi sınırlarına düşman
  Bir ülke;
  Kuşatılmış, yorgun...
  Ey dünyalıklar, ey tarihçiler!
  Oysa hepsi topu topu iki kelime:
  Yaşadım ve öldüm

  32
  Bu şiir burda biter
  Yaşam benimle bitmiyor
  Umutsuz değil, umarsızım şu anda
  Ne çiçeklerde payım var,
  Ne şu suskun taşlarda..
  Acıdan kurtulmaya yeltendiğim zamanlar
  Acı olduğumu anladım
  Dünya bunu bilmiyor
  Ben insanlığın cocukluğuyum
  Ve yaşlılığıyım sırasında

  Bu şiir burada biter
  Hiçbir dayanak bulmadan
  Doğanın avuntusu nedir
  Gece günle tanımlanırken
  Işığın kaynağında hep
  Bir karanlığın donduğu
  Bilmem nasıl kanıtlanır
  Yıllar yılı sorulara yaslanıp
  Yaşarken ölüme doğdum ben
  Hiç kimseyi öldüremem
  Kendimi bile artık
 • Yoruldum, patron.
  Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum.
  Yanımda hiç arkadaş olmamasından bıktım. Nereye gideceğimizi, nereden geldiğimizi söyleyecek biri..
  İnsanların birbirine kötü davranmasından bıktım.
  Her gün dünyada hissettiğim ve duyduğum acılardan bıktım.
  Çok fazla var, sanki her an için kafama cam parçaları batıyor.
  Anlıyor musun?