Giriş Yap
"Ey ihvanlar, ey yoldaşlar, ey dostlar, yiğitlik yönelmektir, ahilik başlamaktır ve de Ahi Babalık gerçeğe ulaşmaktır. Aslında üçü birdir, ayrılık gayrılık yok! Şöyle biline ki ahilikte miras yürümez, babanın kazandığı oğula geçmez ve de herkesin kendi kazanması kanundur. Ama kazanmak kolay tutmak çetin... Yüzyıl çabaladın, kazandın, bir gün şaştın, yaramazı işledin, gitti gider."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Sevgi sırlarının mahzeni, o sırlar hazinelerinin konduğu yer sendedir, sende. Erlik, yiğitlik nurlarının madeni sendedir, sende.Gizli gizli daha nice ruh halleri var sende. Tanıyıp anlayış sende, hüner sende hakikât sende.Baksan görürsün ki yer de, gök de, cehennem de, cennet de sende, kürsî de sende, melek de elbet sendedir sende. Kendine bir hoşça bak, alemin özüsün sen, varlıkların gözbebeği olan insansın sen.
Hüsn-ü Aşk, Şeyh GalipSayfa 57 - Altınpost yayınevi
"Doğruluk mu daha büyük meziyettir, yoksa yiğitlik mi?" "Bütün insanlar doğru olsaydı yiğitliğe lüzum kalmazdı!"
Nice binlerle çeri yığan hanlar hani, Bu sözlerin her birisi mânâ hazînesi Vefâsı yok, vefâsızdır dünyâ, tanı; Gâfil insân görüp ibret almaz imiş. Bu dünyada yörük ata biniciler, Savaş gününde yiğitlik eyleyiciler, Elmas-çelik kılıç kuşağını kuşanıcılar, Ecel gelse, beğ ve hanı koymaz imiş. Bu dünyada tabîbim deyip iddia eyleyen, İddiaları yanlıştır, sözü yalan; Ahâlînin hastalığına dermân eyleyen, Ecel gelse, dermânını bilmez imiş
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Korkaklık da bulaşıcıdır, yiğitlik de.”
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
886
8,9bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.27.30