Kübra Yılmaz, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Sanırım yiğitlik ve azizliğe karşı eğilimim yok. Beni ilgilendiren, bir insan olmak.

Veba, Albert CamusVeba, Albert Camus
Ferda Çalışır, bir alıntı ekledi.
22 May 21:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Athene (Pallas A.)
Zeus'un başından, silâhlı olarak doğmuştur. Savaş tanrıçasıdır, aynı zamanda barış sanatlarını koruyan bir tanrıçadır. Harp tanrıçası olarak Gorgon'u, fırtına koparan bulut timsalini öldürmüştür. Gorgon'un başı egid kalkanını süsleyen bir fırtına sembolü olmuştur. Homeros'un kahramanlarına taşkınlık göstermiyen cesaretli bir savaşçılık telkin ederdi; Ares'in azgınlıklarını böyle düşünen bir yiğitlikle yenmek mümkün oluyordu. Barış sanat ve tekniklerini koruduğu için, ona Atinalılar Parthenon isminde büyük bir sanatla işlenmiş bir tapınak dikmişlerdi. Zeytin ağacının yetiştirilmesini öğretmiş ve en büyük bir zenginlik kaynağı olan zeytin dalı, tanrıçanın daima elinde taşıdığı barışıklık sembolü olmuştur. Athene, yiğitlik ve bâkirlik tanrıçası sayıldığı için, kendisine genç kız ve genç oğlan mânasına gelen bir isim verilmiş, Pallas denilmiştir. Athene ismi bir sıra değişiklikler almıştır: Athenaia, Athanaia, Athenaa, Atha, Athana, Asana... lonien şekli Athene'dir, şairin kullandığı bu şeklidir.

İlyada, Homeros (Sayfa 441)İlyada, Homeros (Sayfa 441)
Ahzen, bir alıntı ekledi.
21 May 10:11 · Kitabı okuyor

"Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda."
Yiğitlik, sen cehennem olsan da bile
Fedayı kabul etmektir,
Cennet yapabilmek için seni,
Yoksul ve namuslu halka.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif
Pınar Yiğitcan, bir alıntı ekledi.
19 May 09:33 · Kitabı okuyor

Napoleon’un sonu...
“...bulduğu ilk koltuğa kendisini bırakıveren bu adam, artık imparator değildir.Yazgısı belli olmuş, imparatorluğu sona ermiştir.Gözüpek ve ileri görüşlü bir adamın, yirmi yılda kurduğu ve yiğitlik destanlarıyla dolu o görkemli imparatorluk, sıradan bir adamın yüreksizliği yüzünden parçalanıp gitmiştir.”

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 128)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 128)
İlker Şirin, bir alıntı ekledi.
18 May 23:34 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

''Hakiki erkek yiğitlik taslamaktan da, zarafet gösterisinden de uzak durur. Ne somun pehlivanlığı ne de çıtkırıldımlık.''

Sefiller, Victor Hugo (İletişim Yayınları , İletişim Klasikleri)Sefiller, Victor Hugo (İletişim Yayınları , İletişim Klasikleri)
Emine bodur, bir alıntı ekledi.
 18 May 01:32 · Kitabı okuyor

"Geleceğe dair muratları kalmayan insanlar , ölüm karşısında daha cesur görünüyorlardı. Hâlbuki asıl yiğitlik, yaşamak uğruna bin bir gerekçe varken şehadete yürüyebilmekti."

Kalbim Kudüs’te Kaldı, Ahmet Turgut (Sayfa 53)Kalbim Kudüs’te Kaldı, Ahmet Turgut (Sayfa 53)
Cem Eren, bir alıntı ekledi.
17 May 18:48 · Kitabı okudu

"Hakiki erkek yiğitlik taslamaktan da, zarafet gösterisinden de uzak durur. Ne somun pehlivanlığı ne de çıtkırıldımlık."

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 1260)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 1260)
Hasat Zamanı, bir alıntı ekledi.
14 May 21:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Yaşamak için adım atmak lazım, hep yenilenmek lazım, yeni bir hayat yaşamak için değişmek. Biraz cesaret biraz çaba, birazda yiğitlik lazım. Korkaklar yeni adımlar atamaz, onlar kendilerini korkunun ve utancın paslı zincirlerinden kurtaramazlar. Korkan bir yürek, hiç bir zaman emeline ulaşamaz."

Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 303 - Gendaş)Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık, Mehmed Uzun (Sayfa 303 - Gendaş)