Çağla, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

"Gülerek, sohbet ederek dalgalanan bir insan kalabalığının ortasında ben kendimi arıyordum, içimdeki o yitik insanı arıyordum"

Olağanüstü Bir Gece, Stefan ZweigOlağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Esra, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Bu dünya kendine özgü bir dünya, ateşten yaratılmış bir dünya. Bu hırpalanmış, yaralanmış, sesini kimsenin duymadığı dünya, ateşin ortasında.

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 177 - İthaki yayınları)Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 177 - İthaki yayınları)

"Sen yitik bir tebessümsün; bir çehrenin dudaklarında kordon bağı kesilmeden ölen, doğmadan yitik bir çocuk. Dudaklarında ölü çocukların, kalbinde mühürlenmiş hayallerinle bu dünyanın uçurumundan uçmayı öğrenmek için atlayacaksın.Ve ölü çocuklarınla birlikte, bir mezarda henüz yaşayamadan son bulacaksın."

Esra, bir alıntı ekledi.
17 saat önce

Dünyada hiçbir fikir eseri yoktur ki zulme karşı başkaldırmamış olsun.

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 134 - İthaki yayınları)Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 134 - İthaki yayınları)
Esra, bir alıntı ekledi.
17 saat önce

Neylersin gurbet, gurbetin nefes kesen, bitmez tükenmez dertleri.

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 114 - İthaki yayınları)Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 114 - İthaki yayınları)
Tuğçe, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Müminler adımı duyunca titriyor. Ama onlar isteseler de istemeseler de, bu dünyada benim bir görevim var. Ben ne Tanrı'ya baş kaldıran kişiyim, ne de inkâr eden tin. Ben İmgelem Tanrısı'yım, yitik, çünkü yaratmıyorum. Çocukken, oyuncaklardan oluşan düşleri benim sayemde görüyordun; kadın olduğunda, bu düşlerin dibinde uyuyan, geceleyin seni kucaklayacak prenslere ve fatihlere benim sayemde sahip oldun. Ben sesi esriklik, ruhu yanılgı olan, yaratmadan yaratan Tin'im. Tanrı beni, geceleyin kendisini taklit etmem için yarattı. O Güneş'tir, ben Ay. ”

Şeytanın Saati, Fernando PessoaŞeytanın Saati, Fernando Pessoa
veysel demirkol, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gülerek, sohbet ederek dalgalanan bir insan kalabalığının ortasında ben kendi kendimi arıyordum, içimdeki o yitik insanı arıyordum, idrak edişin o büyülü sürecinde yılları yoklayarak gerilere gittim.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan ZweigOlağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Esra, bir alıntı ekledi.
 23 saat önce

Vicdan, sıcak ve yumuşak bir sözcük. Altın değerinde, ağır bir sözcük. Herkesin, kayıtsız, şartsız, herkesin saygı duyduğu, üzerinde hemfikir olduğu bir sözcük. Ancak nerede o? Tank, top, para ve petrol sesinin her yeri istila ettiği bir dünyada, aynı dünyanın yaşanan musibetleri seyre çıktığı zamanda, yaşamın bu kadar ağırlaştığı bir dönemde, vicdanın sesi nerede? İkiyüzlülüğün, sahtekarlığın değer addedildiği kardeşlik, dayanışma ve insanlığın ıssız, harap mezarlıklarda yasa oturduğu bir dünyada, bu sihirli sözcük ne anlama geliyor?
Vicdan; güzel bir öykü, ancak unutulmuş eski bir kitabın sararmış sayfalarına yazılmış... Vicdan, hüzünlü ve yumuşak bir sonat, yaşlı, yalnız, bir müzisyenin örümcek ağlarıyla örtülmüş piyanosundan çıkar. Vicdan, uzak bir geçmişten şişli bir anı, çılgın bir ressamın elinde kırılmış bir fırça.

Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 83 - İthaki yayınları)Yitik Bir Aşkın Gölgesinde, Mehmed Uzun (Sayfa 83 - İthaki yayınları)