Yeşim Gökdoğan, bir alıntı ekledi.
Dün 00:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Belki de, bizler kırılgan bedenlerimize bu yıkıcı dünya içinde kulavuzluk ederken aklımızı yitirmeden yaşamamıza izin veren şey, gizemin güzelliği oluyor.”

Colorado Kid, Stephen KingColorado Kid, Stephen King

Rabbim yolumuzu, ömrümüzü , kalbimizi aydınlatacak insanlarla karşılaştırsın... Merhametimizi, iyi niyetimizi yitirmeden Yaradana sonsuz teslimiyet ile yol alacağımız bir ömürle ilerleyelim inşAllah...
HAYIRLI KANDİLLER...

“Hayattaki görevimiz başarılı olmak değil, cesaretimizi yitirmeden başarısız olmayı sürdürmektir.” Robert Louis Stevenson

Seyidhan Yalçın, bir alıntı ekledi.
15 Mar 19:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

SOKRATES - Demek ki, böyle bir ülkede bir genç kendi kendine "Nasıl güçlü olup da kendimi her türlü haksızlıktan koruyabilirim?" diye sorsa, öyle sanıyorum ki, ona gösterilecek yol, hiç zaman yitirmeden ülkenin efendisi ile aynı şeyleri sevip yine aynı şeylerden nefret etmek ve olabildiğince ona benzemeye çalışmaktır. Ama haksızlık etmemeyi de başarabilecek midir? Yoksa haksızlık eden efendisine benzediği ve onun sayesinde büyük bir itibar sağladığı için başaramayacak mıdır?Demek ki, kötülüklerin en büyüğü onun benliğini saracak, efendisini taklit etmesi ve güçlü olması yüzünden de ruhu soysuz ve aşağılık bir ruh olacaktır.

Gorgias, PlatonGorgias, Platon
Yusuf Berkman, bir alıntı ekledi.
14 Mar 21:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahlâkını yitirmeden bir şeyi görmemenin yolu, uzaktaki benzer nitelikte bir şeyi görmektir. Kendi ülkende 100 metre ilerideki gecekonduda yaşanan ''reel'' açlığı gözden kaçırmak isteyenler için bulunmaz bir nimettir 3000 km ilerideki Afrika'daki ''soyut'' açlık... Var olan merhameti, içinde yaşadığın sisteme zarar vermeyecek şekilde etkisizleştirmek için, açlığın göz önünde olanına değil, uzakta olanına harcamak gerekir. Merhamet ve insancıllık duygusunun korunması için dünyada var olan açlığın görülmesi zorunludur. Ancak yanı başındaki açlığı görmek zaman zaman tehlike yaratabileceğinden, bu sorun uzaktaki açlık görülerek giderilir; sonuç olarak hem sistem bir zarar görmemiştir hem de ''insancıl''lığa devam edilir.

Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt, Taylan Kara (Sayfa 77)Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt, Taylan Kara (Sayfa 77)
İsmail Çelik, bir alıntı ekledi.
12 Mar 09:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Artık onuru korumak
için büyük paraların gerektiğini, ama büyük paraların onuru yitir­meden kazanılamayacağını öğrenmiştim."

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 93 - YKY)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 93 - YKY)

Güzel günlerimizin bittiğini sanma
Belki bir daha böylesi olmaz
Ama her bi gün güzel aslında
Yakın durmanın zor olduğu ortada
Uzak olmak her zaman en kolay
Ama en zoru yalnız olunca
(pinhani yitirmeden) bazı şarkıları dinleye dinleye bıkmazsın yine dinlersiniz:)

Azra ÇELİK, bir alıntı ekledi.
11 Mar 11:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

İki gün ya yaşar ya yaşamaz, sonra öbür dünyayı boylayacaktır. Siz de hanımefendi, zaman yitirmeden onun için bir çam tabut ısmarlayın. Çünkü MEŞE TABUT ONA GÖRE PAHALIDIR

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Ayrık otu, Esir Şehrin İnsanları'ı inceledi.
10 Mar 17:51 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Mütareke döneminin esir şehri İstanbul'u ve onun insanlarını anlatan tarihi bir roman. Kemal Tahir'in dili, ruhsal betimlemeleri, farklı tabakalardaki insanları tasvir edişi oldukça başarılı. Aşkın kavganın ne kadar içinde olduğu da bu kadar güzel anlatılabilirdi. Gelelim kavgaya;
Roman kendime oldukça sarsıcı bir soru sormamı sağladı. Doğru tarafta mıyım? Bugün tarihe dönüp bakınca her şeyi net görebildiğimiz için yargılamak çok kolay. Milli mücadeleye destek vermemek için namussuz olmak gerekirdi diye bir yorum getirebiliriz. Yalnız roman gösteriyor ki o günün aydınları bu hareketin dalkavukluktan öteye gitmediğini düşünen bir topluluktu. Aydınlarımızı geçtim, halk 600 yıldır biat ettiği bir hükümetin doğrularına paralel tavır alıyordu. Peki vatan sevmekle devlet seviciliği aynı şey midir? Bugün o kadar kolay taraf alıp o kadar kendi doğrularimizla yaşıyoruz ki bundan elli yıl sonra torunlarımızın bizi belki de namussuz olarak adlandıracağı gerçeği aklımızın ucundan bile geçmiyor. Çoğunluk her zaman haklı değildir, gücü elinde bulunduran da öyle.
Diğer bir durumsa geldiğimiz bu salaş bu post-modern vazgeçiş durumu. Vatan sevmek, yoksulluktan söz etmek, adaleti aramak, senden olmayanın da hakkını savunmak, çalışmak ayıp şeyler değil. Aksine miskinlik utanç verici. Bu bakımdan kitabın ana karakterlerinden biri olan Nedime Hanım okurken içten içe karakterinin güzelliğini kıskandığım bir kadın oldu. Vatanı için gebe haliyle bir gazetede binbir yoksulluk içinde gerçekleri yazan bir kadın. Kemal Tahir'in vatan için kadınların ehemmiyeti mesajı burada çok güzel verilmişti.
Bir diğer konuysa şimdilerde fakir olan paşa oğlu Kamil Bey'in rahat ve kargaşadan uzak bir hayatla, vatanı kurtarmak için içine karıştığı tehlikeli vaziyet arasındaki ikilemi. Kamil bey korkuyordu. Lakin korkmak ayıp değil, en insanca duygu. Buna rağmen doğru olanı yapmak gerçek yüreklilik.
Son olarak kurgu romanlardan dahi olsa tarih öğrenmenin gerekliliğini, geçmişin bugünü nasıl etkilediğini bir çarpıcı örnekle anlatmak istiyorum. Kitapta milli mücadele karşıtı yazılar yazan Peyam-ı Sabah gazetesi yazarı Ali Kemal'e de yer verilmiş. Milli mücadele sonrası halk tarafından katledilen bu adamın torunu bugünkü İngiltere dış işleri bakanı Boris Johnson.
Biri toprağını çevirmiş ve burası benim demiş. Sınırlar, bayraklar, ülkeler oluşmuş. Kimine göre başkalarının kutsadığı değerler için ölmek anlamsız kimine göre şeref. Kemal Tahir'in anlattığı bu topraklar için, insanımız için, hatta insanımıza rağmen mücadele etmek. Coğrafya kader midir bilmem, her gün binbir iğrençliğe gözümüzü açıyoruz lakin umut yitirmeden bunları düzeltmeye çalışmak hem halkın hem aydınların görevidir. Çünkü ne ideolojiye ya da incanca sahip olursak olalım gidecek başka yerimiz yok.
Kitabı kesinlikle tavsiye ederim özellikle savaşın ve esaretin ne kadar korkunç ve insanîyeti kaybettiren kavramlar olduğunu idrak edebilmek için. İlk incelemem, umarım az çok yararlı olmuştur.

Anıl, Hayalperestler'i inceledi.
 09 Mar 19:51 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Kitabı, bitirdikten sonra hiç zaman yitirmeden eser üzerine bir şeyler karalamak istedim. Şayet yazmasam bir girizgâh için saatlerimi harcayacağımı biliyordum. Zannediyorum ki bir ürün ortaya koyanların en zorlandığı yan, girizgâh olsa gerek. Christopher Nolan’ın İnceptionında yaptığı gibi sonu, başa da koyabilirdim ama bu yazmaya çalıştığım tür ile bağdaşmazdı öyle ki siz okurlara, kitap hakkında bilgi vermem, okurken duyumsadıklarımı yahut hissiyatımı aktarmam aynı zamanda yazımımda sohbet havası oluşturmam gerek. Aksi halde henüz yazımın başında sıkılır okumaya bile lüzum görmezsiniz değil mi? Neyse ki bu girizgahı da böylelikle atlatmış olduk. (Rahatlamış Smayli)

Hayalperestler’e gelmeden evvel muhakkak Robert Musil üzerine konuşmak lazım gelir. Öyle ki kimi karakterler yazarın hayat izlerini bırakıyor satır aralarına. Söz gelimi Thomas’ı göz önüne alalım. Bir üniversite profesörü olmasına mukabil bilim kariyerini reddediyor bir zamanlar Musil’in yaptığı gibi. Yahut Stader. O da Musil’in bilimsel yönü olsa gerek. Google’un kuşları da; “Öğrenci Törless'in Bunalımları " eserinin askeri öğrenim hayatının yansıması olduğunu fısıldıyor meraklılarına.

Aldığım notlara bakıyorum yazıma ne ekleyebilirim düşüncesiyle ama benim notları çözmek kitabı çözümlemekten daha karmaşık geliyor şu haliyle. Bu sebeple notlardan gitme fikrini geri dönüşüm kutusuna gönderiyorum. Dursun orada ya geri dönmek istersem. (Uyanık Smayli) Zihnimi kurcalarken dalıyorum ve arkada açık kalan şarkının sözlerine odaklandığımı fark ediyorum; “Bir nedeni mi var bir sebebi mi var ara sıra dolu yağar ara sıra kar…” Hiç alakası da yok buradan bir yere varamayacağımı anlıyorum… Kapa kapa (Kararlı Smayli)Rica ederim durun biraz gerçekten çok zor bir kitaptı acelenizi anlıyorum ama o kadar kolay değil böylesine bir kitabın bende uyandırdıklarını toparlamak.

Kitabın bir yerinde “İnsana yabancı gelen her bilinmezlik gözünde büyür.” Minvalinde özlü bir söz vardı. Sanırım şu an bana olanda bu: Yazarın sorgulamalarının, insanın çıkmazlarının yahut çelişkilerinin anlatımı, düzenin kör noktalarının bilimsel vaziyette açıklığa kavuşmasının yabancılığı gözümde büyüyor.

Tiyatro olarak kaleme alınmış olan Hayalperestler 3 perdeden oluşuyor. Hikâye çok yavaş ilerliyor ama düşüncelerin gidişatı tam aksi vaziyette. Musil, diyaloglarla, aforizmalarla edebi anlamda çıtayı da stratosfere kadar çıkartıyor. Yukarıda bahsini ettim ya hani “insanların çıkmazlarını anlatıyor” diye işte bunu yaparken zorluyor evet, kabul ama şahsına münhasır anlatımıyla ve yaklaşımıyla bu kulvarda bir baş yapıta imza atmış olduğunu da altını çizerek belirtmekte fayda görüyorum. Franz Kafka gibi. Marcel Proust gibi.

Karakter analizlerine girmeyeceğim çünkü yazımın amacı detaylıca bir inceleme değil bu sebeple Anselm’i tanıdıktan sonra şu sözlerimle sizlere veda ediyorum. (Üzgün Smayli)

Kendi doğruların olmazsa, bir gün yalanların doğrun olur ve ona inanarak yaşarsın. (Alıntı değildir şikâyet etmeyiniz.)

Kendine güvenen hemen alsın okusun. Okumama sebep olan Hakan S. Hocama da şükranlarımı sunuyorum.

Herkese keyifli okumalar dilerim.