• 80 syf.
    Proust çok değerli bir yazar. Yıllar önce okuduğum Kayıp Zamanın İzinde serisi hala çok değerli benim için. İşbu kitabı okumaya değerli kılan tek şey mektupları yazanın Proust olması. Onun dışında mektuplar Proust'un ruh hali, hayatı hakkında herkesin araştırıp bulabileceği bilgiler, yaşayış biçimi, belki birkaç düşünce yapısı hakkında ipuçları veriyor.

    Mektuplara gelirsek. Evli bir kadına karşı ilgi duyuyor Proust. Çekimser ve nazik bir dil kullanıyor. Mektupların üst kat komşusuna olması içinde hem ironi hem de nezaket barındırıyor. 23 mektubun içeriğinde ise "gürültü" söz konusu. Öyle ki sanki yazmaya bahane aramış gibi bir algı oluştu bende :)) böyle komşular benim sinirime dokunur. Söz konusu komşu Proust bile olsa.

    Proust'un sekreteri 1914 yılında uçaktan düşerek ölmüş. Bunu anlamakta azıcık güçlük çektim. Nasıl yani? Uçağın düşmesine alıştık da bir adamın uçaktan düşüyor oluşu şaşırttı. Mektupta ismi geçen daire şu anda bir banka tarafından müzeleştirmiş. Bir gün Fransaya gitmek nasip olursa burayı kesinlikle ziyaret edeceğim. Bu kitap belki o zaman biraz mana kazanabilir.

    Okumak isteyen için 1 saatte bitecek bir kitap. Proust'un el yazısı nüshaları da konmuş. Kısacası YKY'nin her zamanki işgüzarlığı! Yine siz bilirsiniz ancak vakit kaybı. :)