1000Kitap Logosu
Ynji
TAKİP ET
Ynji
@ynji
Hayat boyu öğrenci
1976
205 okur puanı
26 Eki 2018 tarihinde katıldı.
400
Kitap
179
İnceleme
50
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Evrenimizin tek bir gözden görünüşü, sorunları çok uzaklarda aramamanız gerektiğini söyler. Bu tür sorunlar asla size ulaşmayabilir. Bunun yerine, çitlerinizin içindeki kurda bakın. Hattâ dışarıda dolanan vahşi hayvan sürüleri hiç var olmayabilir.
4
"Sizi rahatsız etmek istiyorum!" diye bağırdı Vaiz. "Amacım bu! Buraya, sizin gelenekçi ve kurumlaşmış dininizin sahtekârlığı ve gözbağcılıgıyla dövüşmeye geldim. Böyle bütün dinlerde olduğu gibi, sizin kurumunuz da korkaklığa yöneliyor, sıradanlığa, atalete ve kendini beğenmişliğe yöneliyor."
2
Ahh, kanunlar,” dedi Paul. Pencereye gitti, sanki dışarı bakabilecekmiş gibi perdeleri açtı. “Kanun nedir? Hükmetmek mi? Kanun kaosu süzer, süzgeçten geçen nedir? Huzur mu? Kanun: en üst idealimiz ve en temel doğamız. Kanuna çok yakından bakma. Bakarsan, mantıklı kılıflar uyduran yorumları, kuralların yasal bir şekilde çarpıtılmasını, ve uygun örnekleri bulursun. Huzur bulursun ki huzur ölümün diğer adıdır.”
4
Her şey araç olabilir: zenginlik, savaş… Savaş yararlıdır çünkü birçok alanda etkilidir. Metabolizmayı harekete geçirir. Hükümeti güçlendirir. Genetik soyları yayar. Evrende hiçbir şeyin sahip olmadığı bir canlılığa sahiptir. Yalnızca, savaşın değerini anlayan ve bunu uygulayanların, kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. 
2