Mathmazel, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

"Bütün bunların hepsi rivayet ve yorum. Hangisine inanacağız? Hangisini kabul edeceğiz?'' diye düşünebilirsiniz. Ancak 1929'da Akif tarafından yazılmış şu mısralar dikkatlice okunursa, Mısır'a (Hilvan'a) giden şairimizin, niçin gitmek zorunda kaldığı bizzat kendisinden öğrenilebilir:
Hilvanıların hepsinin ihlâsını, ilkin,
Bir bir sayıver. Bitti mi defter, de ki:
Lâkin,
Mevzun düşürür saçmayı bir saçma adam var,
Manzum sayıklar gibi manzume sayıklar! Zannım, mütekâid şuarâdan olacak ki: Hiçbir yenilik yok, herifin her şeyi eski. Hâlâ ne sakaldan geçebilmiş ne bıyıktan; Asân da memnun görünür köhne kılıktan. Hicrî, kamerî ayları ezber sayar ammâ, Yirminci asır zihnine sığmaz ne muamma! Ma'mure-i dünyayı dolaştıysa da, yer yer, Son son, "Hadi sen, kumda biraz oyna!" demişler.
Bu vesileyle kıssadan hisse çıkarmak istersek, Türkiye'de İslamcılığın, bugün kumda oynamayı göze alamayanların bir eseri olduğunu söyleyebiliriz.

Akif'e Dair, Dücane CündioğluAkif'e Dair, Dücane Cündioğlu
Evren Erarslan, Öğle Paydosu'yu inceledi.
19 dk. · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hayatın içinden, cinsellik ve ilişkiler temalı öyküler. İlginç bir yanı yok, şaşırtmıyor hikayeler, betimlemeler fazla zorlansa da garip biçimde okuttu, merak da ettirdi sonunda neler olacak diye. Cem Selcen tekrar denenebilecek bir yazar. Sel Yayınlarından çıkıyorsa zaten iyidir kitap. Beklentiniz çok yüksek değilse memnun kalırsınız hikayelerden.

NUREFŞAN KALKAN, Bab-ı Esrar'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı sevmiyorum diyenler varya kitabı sevmiyorum diye birşey şey yoktur ama hala aradığı kitabı bulamamış olanlar vardır onlar kendilerini kitap okumayı sevmiyorum diye kandırır ama ben aradığım kitabı buldum muhteşem bi kitap kayıp babasıyla doğacak olan çocuğu arasında kalmış bi kadın ... hayatın anlamını arayan bi insan:karen kimya...kapıları sırlara açılan bi kent...sırların mucizelere dönüştüğü geceler mucizelerin hakikat sayıldığı zamanlar...yediye yıl önce sinden gelen bi fısıltı...aşkı sadece aşkla tartanlarin itirli soluğu...ölümün yok edemediği bi sevda...yıllara direnen birsevgi;şemsi tebrizi
Ve mevlana Celaleddin Rumi. ..günümüzde yediyuz küsur yıl öncesine uzanan gerilim dolu heyecan yüklü mistik bi serüven

Kağan Bilge, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce

"Başkalarının yanlışlarından öğrenmeliyiz. Hepsini kendimiz yapacak kadar çok zamanımız yok."

Groucho Marx

Tongue Fu, Sam Horn (Sayfa 18 - çev. Zülfü Dicleli, Boyner Holding Yay. 1997)Tongue Fu, Sam Horn (Sayfa 18 - çev. Zülfü Dicleli, Boyner Holding Yay. 1997)

Onun var ya da yok olmasından ki­me ne? Kimin ihtiyacı var onun kim olduğunu bilmeye? - Kendisinin! Kendisi kim olduğunu bilecek ya! En önemlisi budur işte! Kendisinden kaçamaz!" Cengiz Aytmatov/

Duygu Eylül, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesten önce kalk, çayı kahvaltıyı hazırla, onları doyur, işe git, yorul, para kazan, eve gel, onları doyur, evi temiz tut, çarşaflar tertemiz koksun, diri diri olsun, gömlekler de mis gibi ütülü, mutfak, banyo temiz olmalı, kendi zevklerini, hobilerini unut, önemli olan kocanınkiler, o ilerlemeli, o ünlenmeli, şık ol, güzel ol, kocanın iş arkadaşları seni beğenmeli, kendi arkadaşların önemli değil, öyle fazla bilgiç görünme, erkekler akıllı kadınlardan hoşlanmazlar, ukala derler, toplantılarda vır vır konuşma, kocanın görüşlerine karşı çıkma, sen, sen olma!

Değişen Birşey Yok, Duygu Asena (Sayfa 55 - AD Yayıncılık)Değişen Birşey Yok, Duygu Asena (Sayfa 55 - AD Yayıncılık)
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

21. yüzyılın başında dünya üzerinde altı bin çeşit dil konuşulmakta iken 100 yıl sonra bunların yüzde 90'ı yok olacak. Zira sadece enformasyon teknolojisinin gelişmesiyle kendi milli dillerine sahip çıkabilen milletlerin dilleri yaşayacak.

Küresel Ekonomik Kriz ve Yeni Dünya Düzeni, Ramazan Kurtoğlu (Sayfa 106)Küresel Ekonomik Kriz ve Yeni Dünya Düzeni, Ramazan Kurtoğlu (Sayfa 106)

Hayata tutunmamız için umuda, heyecana ihtiyacımız var. Ama beni hayata bağlayan hiçbir heyecanım yok. Her şey gözümde öyle uzak, öyle gereksiz.

Hakan Çakar, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Böyle hayal etmedim ki büyüyünce olacağım şeyi
Bakıyorum etrafıma benden saçma hiçbir şey yok
Hayat çürük bir gemi ha battı ha batacak
Ben ortasında çaresiz, yerim yok sığınacak.

Alengirli Şiirler, Ali Lidar (Sayfa 53)Alengirli Şiirler, Ali Lidar (Sayfa 53)