serap bkt, bir alıntı ekledi.
34 dk. · Kitabı okuyor

Insan uretmeden tuketen tek yaratiktir.sut vermez,yumurta yumurtlamaz, sabani çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı kosamaz.genede tüm hayvanların efendisidir. .

Hayvan Çiftliği, George OrwellHayvan Çiftliği, George Orwell
Son bulan başlangıç, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Kendi kendime macera hayalleri kuruyor, kafamda uydurduğum bir hayatı yaşıyordum.Durup dururken, ortada fol yok yumurta yokken kendi kendimi gücendirdiğim çok oldu; aslında hiç sebep olmadığını bildiğim halde kendimi öyle dolduruyordum ki, sonunda gerçekten gücenip içerliyordum.

Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 19 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 19 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)

"Yumurta dıştan bir güçle kırılırsa yaşam son bulur, içten bir güçle kırılırsa yaşam başlar; Zira sahih dönüşümler hep içten gelir."

(İbn Rüşd)

KİTAPBUCH, Karatay Diyeti'yi inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın Yorumu
İç hastalıkları ve kardiyoloji dallarında ihtisas sahibi, tanınmış bilim insanı Prof.Dr.Canan Efendigil KARATAY’ın; “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si: KARATAY DİYETİ” kitabı, ülkemizde çok satan bir kitaptır (İncelediğimiz 58. baskısı 335.000 adet çoğaltılmıştır).
Kitabın konusu; hem “kilo vermenin yöntemleri”ni, hem de “sağlıklı beslenme ilkeleri”ni kapsıyor.
Bu konu kapsamında en önemli başlıklar; spor yapmadan sağlıklı yaşamın mümkün olmadığı, doğal yağların zararlı olmadığı, protein almanın gerekliliği (her gün iki yumurta isimli ayrı bir bölümde), et yemenin faydaları, çerezin kan yapma özelliği, örnek diyetler, mönüler ve yemek tarifleri olarak yer almakta. Kitabın son iki bölümü; anlatılan konuların özetini ve bu diyeti uygulayanların mektuplarını, görüşlerini içermekte. Tavsiye yazılarından oluşan bu mektuplara “kitabın reklamlar bölümü” de diyebiliriz.
Bilindiği gibi, sağlıkla ilgili kitaplar; birçoğumuz için sıkıcı bir türdür. Çünkü anlatılan konular okurların tamamını ilgilendirmediğinden, kitap bir zaman sonra ders kitabı haline dönüşmeye başlar. Bu kapsamda; “Karatay Diyeti Kitabı”nın anlatım metodu gayet güzel, dili ise anlaşılır. Ayrıca; konuların soru - cevap şeklinde sunulması, cevapların basitliği, resimlerin, özlü sözlerin ve şekilli anlatımların yer alması, kitabı okutuyor. Bununla beraber, kitapta; görsel ve yazılı basında sürekli tekrarlanan ve artık ister istemez çoğumuzun aşina olduğu bazı terimler (Kolestrol, insilün ve leptin hormonları, glisemik endeks, trans yağlar, antioksidan vb.) defalarca karşımıza çıkıyor.
Sağlık konuları ihtisas alanımız olmadığından; haliyle, konuların bilimsel eleştirisine ve alternatif yaklaşımlara giremedik. Zaten, sağlıklı beslenmenin yöntemlerine, yani “nasıl beslenmeliyiz?” sorusuna yönelik olarak; uzmanların, yıllardır farklı farklı cevaplar verdiklerini hep beraber izliyoruz, okuyoruz. Hal böyleyken, bu kadar çeşitli yorumlardan nasıl bir sonuca ulaşacağı, kişinin kendi tercihine kalıyor. Tam bu noktada; hem kendimize, hem de ailemize faydalı olabilmek için “sağlıklı beslenme konusunda en az bir kitap okumanın önemli” olduğunu düşünüyoruz. İşte; Canan KARATAY’ın; “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si” isimli diyet kitabı, bunlardan biri. Bu konuda ancak 2-3 kitap incelediğimizden “en iyisidir” diyemiyoruz. Yazarın; bizzat başka bir diyet kitabını (7’den 70’e Taş Devri Diyeti – Prof. Ahmet AYDIN) övgüyle tavsiye etmesi, piyasa da başka kaliteli kitapların da bulunduğuna işaret ediyor.
Kitabın, farklılık arz eden bir yönü; referans verdiği kaynak kitapların tamamının yabancı olmasına rağmen, içeriğinin bize özgün bir bakış açısıyla yazılmasıdır. Bu nedenle, kitapta; bizim geleneksel beslenme kültürümüz dikkate alınmış, yemek listeleri ve mönüler buna göre oluşturulmuş, örneğin ramazandaki doğru beslenme tavsiyelerine de yer verilmiştir.
Şahsi bir değerlendirme olarak; bilimsel ve magazinsel tartışmalar bir yana, KARATAY’ın doğru bildiğini yoğun eleştirilere rağmen ısrarla savunması, medeni cesareti ve samimiyeti, saygıyı hak ediyor. Yine; yazarın beslenme alışkanlıklarımıza getirdiği eleştiriler, buna yönelik çözüm teklifleri ve hatta medyada anlattıklarının da doğru tezler olduğunu düşünüyorum.
Yazarın temel tezi; karbonhidrat, şeker ağırlıklı beslenmenin ve özellikle işlenmiş gıdaların zararlı, buna karşın protein (kırmızı et ve yumurta dâhil), baklagiller ve sebze ağırlıklı beslenmenin ise faydalı olduğu şeklindedir. Bunun ise insülin direncinin kırılarak, karaciğer yağlanmasının önüne geçilmesiyle mümkün olabileceğini belirterek, bu doğrultuda bir beslenme sistemi tavsiye etmektedir. Kitaptaki diğer önemli hususlara “Kitaptan alıntılar” bölümünde yer verilecektir.

Ilânihâye, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce

Yumurtaların içinden yumurta veya civciv çıkmasından bıktım. Yumurtaların icinden kitap çıksın. Okuyalım,adam olalım.

Hayal Dükkanı, Mevlâna İdris Zengin (Sayfa 62)Hayal Dükkanı, Mevlâna İdris Zengin (Sayfa 62)
Veysel Yılmaz, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor

DNA’MI DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

Kısa cevap : 5-6yıl önce sormuş olsaydınız “Hayır" derdik. Ama şu sıralar mümkün.

DNA, yani genetik verilerin saklandığı genom tamamen bize özgü (tek yumurta ikizi değilseniz). Son yıllarda, çoğumuzun takip ettiği üzere, bazı genom değiştirme yöntemleriyle karşılaşmaya başladık. Bu konuda yolun çok başındayız ve aslında bu yöntemlerle yapılan değişikliklere “genom değiştirme" dersek yanlış olabilir. Doğrusu şöyle; genomda belirli birimlerin değiştirilmesi mümkün. Bu, tüm genomun değiştirilebileceği anlamına gelmiyor.

Popular Science Türkiye - Sayı 73, Kolektif (Sayfa 95)Popular Science Türkiye - Sayı 73, Kolektif (Sayfa 95)

Cahit Sıkı , Ahmet Haşim ve Reşat Nuri Güntekin çirkin olduklarını düşündükleri için hep içlerine kapanıklarmış. Ahmet Haşim dostları tarafından heybetli bulunan başı adına özel bir şiir yazmış ve hiç beğenmediği kafası için "Cehennemde yetişmiş bu kafa" diye söz etmiştir.

Victor Hugo da beğenme takıntısıyla her gün berbere gider, saçını düzeltir. Sesi için çip yumurta yer, yaşlanma etkilerini yavaşlatmak için buzlu su ile yıkanırdı bundan mı bilinmez 83 yaşına kadar yaşadı.
-Lys edebiyat soru bankası latifeleri -

Gül, bir alıntı ekledi.
Dün 02:18

Her şeyin kırığının alındığı
Voltajı düşük fakirhaneler gibiydik.
Kırık pirinç, kırık yumurta... Semt pazarından ucuza.
Kalbin kırığından söz etmeye sıra bile gelmiyordu..

Pulbiber Mahallesi, Didem Madak (Sayfa 25 - Metis Yayınları)Pulbiber Mahallesi, Didem Madak (Sayfa 25 - Metis Yayınları)
Soul, bir alıntı ekledi.
24 May 12:56

“İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.”

Hayvan Çiftliği, George OrwellHayvan Çiftliği, George Orwell
Serhat, bir alıntı ekledi.
24 May 12:53 · Kitabı okuyor

Tek gerçek düşmanımız insan'dır.İnsan'ı ortadan kaldırın,açlığın ve köle gibi çalışmanın temelindeki neden de sonsuza dek silinecektir yeryüzünden.
"İnsan,üretmeden tüketen tek yaratıktır.Süt vermez,yumurta yumurtlamaz,sabanı çekecek gücü yoktur,tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz.Gene de ,tüm hayvanların efendisidir.

Hayvan Çiftliği, George OrwellHayvan Çiftliği, George Orwell