• 140 syf.
  ·2 günde·10/10
  Bilmeyen ne bilsin bizi,bilenlere selâm olsun demişsin..Selâmların en güzeliyle selâm olsun güzel yüreğine..

  Yunus'un hikayesi nasıl başlıyor ? Yunus'u Yunus yapan neydi,Nasıl Yunus Emre oldu sorularıyla biraz anlamaya çalışalım bu koca yürekli adamı..
  Yunus'un yaşadığı dönem bir kıtlık dönemi imiş,Halk açlık ve sefalet içinde..Halkın bu hali Yunus'un o güzel yüreğine dokunur ama elden de birsey gelmez,Derin düşüncelere dalarmış.O günlerde bir büyük insandan bahsedilmekteymiş..Yokluk çeken insanlara yardım ettiği dilden dile dolaşan,onlara buğday dağıtan bir zât, Hacı Bektaş Veli..

  Elinde başka bir çözüm gelmeyen Yunus, Hacı Bektaş Veli'den yardım alabilmek için düşer yollara..Giderken de böyle bir Veli'nin huzuruna eli boş çıkmayı uygun görmez,yol kenarlarından alıç meyveleri toplayarak gider..Uzun bir yolculuktan sonra, dergaha ulaşır.Geliş sebebini dervişlere bildirir.Durumu Bektaş-i Veli'ye anlatan dervisler ,Yunus'u onun karşisina çıkartir.Yunus hemen elindeki alıçları Bektaş veli'ye uzatir.Ve durumu anlatmaya başlar. Buğday ister..Bektaş veli ,Yunustaki manevi potansiyeli hisseder.Hemen göndermek istemez.Bu sebeple bir kac gün dergahta misafir edilir. Yunus'un derdi ise,bir an evvel Buğdayı alıp,köyüne dönüp, ailesinin sıkıntılarını bir nebze hafifletmek istemesiymiş..Ve yunus'un hikayesi "Buğday mı istersin, himmet mi ?" sorusuyla başliyor..

  Bektaş Veli 'nin sorusuna Yunus, Buğday diyerek karsilik veriyor..
  Bektaş veli durumun farkindadir, tekrar sordurtur dervişlere..
  "İsterse getirdiği alıçların her bir tanesi için kendisine himmet edeyim" der.
  Ama Yunus ailesinin sıkıntılı durumundam dolayı başka birsey düşünemez ve tekrar red eder.ısrarla Buğday ister.
  Yunus'a üçüncü defa teklifte bulunur.
  "-isterse getirdiği alıçların çekirdeklerinin on katı kadar,kendisine himmet edeyim"der.
  Fakat Yunus, himmet degil bugday derdindedir..Buğdaylari alıp yola koyulan Yunus yoldayken yavaş yavaş pişmanlık duymaya başlar. Aklı başına gelir ve geri döner.Himmeti ister.. Bektaş veli artik aradigi himmetin kendisinde degil, Tapduk Emre de oldugunu ,ondan almasi gerektigini dile getirir.Tabduk Emre ve Yunus'un girdikleri süreç onu Yunus Emre yapar.

  Destansı,masalsı bir süreç belki.. İnanması çok güç şeyler anlatılsa da, insan neden olmasın ki diyebiliyor..Benim okuduğum Kitap, karanfil yayınları ,175sayfadan oluşuyor. Dili sade, sadece şiirlerinde bilmedigimiz kelimeler var ,onlarda hemen alt kisimda, kelimelerin karşiligi verilmiş halde. Kısa kısa hikayeler var.Çoğunu biliyordum diyebilirim.Yazdiği şiirler onun kocaman bir yureği olduğunu, dünya görüşünü net bir şekilde belli ediyor.Sana taş atana sen gül at deyiminin karşılığıdır Yunus Emre.. Sadece bir şair değildir, Yunus Emre, bir düşünür,ilim ve irfan sahibi bir Veli'dir..Geçmişin bize bıraktığı en güzel hazinelerdendir.Değerlerimizin kıymetini bilip yaşatmakta bizim elimizdedir..

  Çoğumuzun bilmediği,benim de bilmeyip kitapta öğrendiğim bir konuyu da sizinle paylaşmak istiyorum.Yunus Emre'nin mezari oldugu düşünülen 10ayrı yer varmış.Bunun sebebi olarak, hem belli net kaynaklar olmayişiymiş hem de çok fazla sevilen bir insan olduğu ve cogu yeri gezdigi için, herkes sahiplenmiş ve türbe yapmıştır. Bir başka sebep ise ondan etkilenip,coluk çocuguna bu ismi verip,onlarin ölmesiyle oluşan mezarlarmiş..

  Tahmin edilen on mezar :

  1.Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy'de (şimdiki adı,Yunus Emre köyü)
  2.Karaman ilinde Kirişçi Baba diğer adıyla Yunus Emre Camii'nin bahçesinde.
  3.Niğde-Ortaköy'de Ziyarettepe adıyla anılan türbede.
  4.Manisa'ın Kula ilçesinin Emre Sultan adlı köyünde.
  5.Erzurum yakınlarındaki Dutçu köyünde.
  6.Isparta ilinin Keçiborlu ilçesi yakınlarında.
  7.Afyon'un Sandıklı ilçesinin Yeniçay köyünde.
  8.Ordu'nun Ünye ilçesinde.
  9.Sivas yakınlarında.
  10.Aksaray ilinin Ortaköy'ünde.

  Bir dörtlüğüyle bitirelim incelemeyi,herkese keyifli okumalar dilerim..

  Ya elim al kaldır beni
  Ya vasılına erdir beni
  Çok ağlattın güldür beni
  Gel gör beni Aşk n'eyledi..

  **** ***** ***