Mahir Amca, bir alıntı ekledi.
16 dk.

Kız, "o gelmez artık" dedi.
"Nereden biliyorsun?" dedim. " Gidişinden belliydi" dedi.

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin AliKuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali
arifeeee, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Bazı sümer rahibelerinin evlenseler bile çocukları olmamalı idi. Kazara böyle doğan çocuklar öldürülürdü. Çünkü bu kadınlar Allah'ın karısı olduğundan, doğan çocuklar da Tanrı'nın çocuğu sayılıyordu. Sümerler bir ölümlüden Tanrının çocuğunu istemiyorlardı. Bu ve Kuran'daki bir ayet, İs'nın neden Tanrının oğlu olarak kabul edildiğine bir açıklık geririyor.

Ali İmran Sıresi, ayet 35-37:
İmran'ın karısı şöyle demişti:"Rabbim karnımdakini azatlı bir kul olarak sana adadım. Adağımı kabul buyur. Rabiim onu kız doğurdum, ona Meryem adını verdim. Kovulmuş şeytana karşı onu ve soyunu sana ısmarlıyorum" dedi. Rabbi onu hüsnükabil gösterdi ve güzel bir bitki gibi yetiştirdi. Zekeriya'yı (teyzesinin kocasını) Rabbi onun bakımı ile görevlendirdi. Zekeriya onun yanına, mabede her gelişinde orada bir rızk bulur "bu sana nereden geliyor?" derdi. O da "Allah tarafından" derdi.

Bu ayetten anlaşıldığına göre o zaman mabetler vardı. (Tevrat ve İncil'de de mabetlerin bulunduğu yazılı.) Meryem mabede adanmış ve orada yetişmiş bir kızdı. Herhangi bir şekilde, bazı kitapalra göre de nişanlısı Yusuf'tan hamile kalmıştı. Onu gidip ücra bir yerde doğurması Tanrının çocuğu diye öldürülmesinden korktuğu için olmalı. İsa büyürken Tanrının oğlu olduğu kendisine aşılanmış bulunduğundan "ben tanrının oğluyum" diyerek ortaya çıkması geç de olsa ölümüne neden olmuş olmalı.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye ÇığKur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ
Yasemin, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Neydi bu içinden çıkılmaz meseleler? Neydi bu mavi göğe veya sevgili bir yüze bakmayı zevk olmaktan çıkaran hisler ve üzüntüler

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin AliKuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali
Menekşe, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Rabbim, bana istememeyi isteyebilmeyi nasip et.

Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 107)Yusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 107)
Aslı, bir alıntı ekledi.
 3 saat önce · Kitabı okuyor

Kazanlılar kendi dillerine Çuvvaş, Morduva kelimeleri karıştırmaya alışkındırlar; halbuki alaca bulaca dil olmaz; alaca bulaca iş olmaz. Rakı içeceksek apaçık içmek gerek; selam kelam oldukta "Kak pojivay" (Rusçada nasılsın, iyi misin demek.) ne gerek? Üzerinde akça oldukta başkasına minnet ne gerek? Türkçe kelime oldukta başka kelime ne gerek? (İsmail Gaspıralı)

Türkçülüğün Tarihi, Yusuf Akçura (Sayfa 72)Türkçülüğün Tarihi, Yusuf Akçura (Sayfa 72)
İsmail ünsal, Issız Erkekler Korosu'yu inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap ile Canan Tan'ı tanıdım. Kitabı 3-4 sene önce okumuştum! Bugün karakterleri tam olarak anımsamasam da kitabi severek okumuştum! Daha sonra Yusuf'un hikayesinin roman olarak da yazıldığını gördüm! Kitabi kütüphaneden aldığım için şimdi elimde değil! Yeniden alıp karıştırmak isterdim dogrusu! Bakalım belki de bir gun yeniden karşılaşırız!

Mehmet Tüzün, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat, birbirinden ayırdıklarını kısa bir müddet için tekrar yaklaştırır gibi olsa bile, uzun zaman yan yana bırakmıyordu. Geçen günleri bir daha geri getirmek mümkün değildi ve sadece hâtıralar, iki insanı birbirine bağlayacak kadar kuvvetli değildi..

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin AliKuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali
Münzevi, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

8.
Hapishane ancak serseriler, köylüler ve aşağı tabakadan insanlar içindi; bir Hilmi Bey'in oğlu adam öldürse bile, onlarla bir tutulamazdı..

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin AliKuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali
Büşra Şahin, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Nasıl kolayca söyleyiveriyor bunu. Sevmek! Kelimelere herkes kendine göre bir anlam, bir değer veriyor galiba. Bu değerler aynı olmadıkça iki kişi iki ayrı dil konuşuyorlarmış gibi olmuyor mu?

Aylak Adam, Yusuf AtılganAylak Adam, Yusuf Atılgan
Cemal Bay, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ben, toplumdaki değerlerin ikiyüzlülüğünü, sahteliğini, gülünçlüğünü göreli beri, gülünç olmayan tek tutamağı arıyorum: Gerçek sevgiyi! Bir kadın. Birbirimize yeteceğimiz, benimle birlik düşünen, duyan, seven bir kadın!

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 183 - Can Sanat Yayınları. C.)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 183 - Can Sanat Yayınları. C.)