Mehmet A., Sıfır Noktasındaki Kadın'ı inceledi.
 04 Mar 18:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayat, tahmin ettiğimizden bile daha gariptir. Uzun zamandan beridir namını duyduğum fakat kapak fotoğrafının beni korkutması neticesinde hiç okumayacağımı düşündüğüm bu kitabın, hayatımın ilklerinden biri olacağını nereden bilebilirdim ki...

Bir çok insan zamanında bana kitap hediye etmek istemiş olsa da, şu ana kadar kimse hediye etmemişti. Artık insanlardan bu konuda ümidimi kesmiştim. Ama işte bu kitap, hayatımda aldığım ilk hediye kitap oldu. İlk defa bir insan, sana kitap hediye etmek istiyorum deyip de sözünde durdu. (Şoklardayım yemin ederim.) İşte bu incelemeyi de, dünya gözüyle bir arkadaşımdan kitap hediye alma zevkini tattıran Yağmur. 'a ithaf ediyorum. Bana bu zevki yaşattığın için teşekkür ederim. ^_^

ÇİÇOKÊ : 21. YY’DA BİR CADI EFSANESİ
Bir çok kimse şimdi merak etmiştir. Kitabın kapağında ne var ki bu adamı korkutan? 2000’lerin başına dönmem gerekiyor bu soruya cevap vermem için. Beş altı yaşlarındayım o zaman. Mahallenin çocuklarıyla birlikte futbol oynadığımız belirli mekanlarımız vardı. Bunlardan birisi de “Aferê”ydi. Aferê, köyümüzün -o zamanlarda- dışında kalan futbol oynamak için biçilmiş kaftan gibiydi. Tek sorunu ise, hemen dibinde derin bir mağaranın olmasıydı. Normal şartlarda mağaranın varlığı bir korku nedeni değildir. Bizi korkutan esas şey, orada olandı: Çiçokê.

Çiçokê, nasıl çevirmem gerekir bilmiyorum. Ama sanırım mana olarak onu karşılayan kelime “Meme” veya “Memeli”dir. (Türkçe’ye çevirilince de bütün büyüsü kaçtı yahu.. Onun için Çiçokê demeye devam edeceğim.) Bu varlık, sanırım biz çocuklar arasında gezen bir efsaneydi. Uzun ve iç içe geçmiş bir saç, çakmak çakmak alev püsküren gözler, göğsünden bel hizasına kadar sarkan devasa memeler (Çiçokê adını buradan alıyor sanırım)... Bir nevi Gulyabani, Hortlak, Cadı ya da Kürtçe olarak bizim tabirimizle “Pir Abok”... Marifeti de, oraya giden çocukları mağaranın içine alıp, önce emzirmek suretiyle besleyip (şu an hatırlayınca kahkaha atasım geliyor) sonra da yemek!.. O zamanlar ödümüz kopar, değil orada top oynamaya gitmek yüz metre yakınından geçmeye bile korkuyorduk. İşte kapak fotoğrafında yer alan bu sanat eseri portredeki hanım ablamız bana Çiçokê’yi hatırlattığı için korkuyorum. Kitabın kapak fotoğrafını görmeden okumak, alıntı eklemek (ve yazıyı bitirince incelemeyi) paylaşmak için ne taklalar attığımı bir ben bir de Allah bilir.


Şimdi yukarıdaki olayı anlatıp aradan çıkardıktan sonra esas mevzumuza dönecek olursak; ilk olarak Neval Hanım bir feminist yazardır, bilgisini verelim. Kitabın kurgusu ilk sayfalarda hoşuma gitmese de gerek yazarın kullanmış olduğu dil ve betimlemelerin muhteşemliği sayesinde göze batmamaktadır. Kitabın ilk yarısından sonra ise zaten gerek dilin kullanımı ve gerek olayın akışı sizi içine çekiyor ve isteseniz dahi bırakamıyorsunuz.SIFIR NOKTASI NEDİR?
Kitabın işlediği konu kadar bence ismi de dikkatleri cezbedicidir. Kadın, bildiğimiz (veya bilmediğimiz) kadındır. Ama sıfır noktası nedir? Oradaki kadın, Firdevstir. Okey. Ama Firdevs nerededir ki?

Sıfır Noktası, bir insanın düşebileceği en diptir. Onun daha aşağısı yoktur. Buradaki bir insan için dost, aile, akraba, insan, nesne vs hiçbir şey yoktur. Önemsizdir. Çünkü insan hayatın gerçeğini sıfır noktasına inince görür. Sıfır noktasında kimse şu anki gibi maskelerin ardında değildir. İstese de saklanamaz. Orada herkes ve her şey çırılçıplaktır. Oraya varabilmeniz için hayatta görebileceğiniz her tür eziyet ve aşağılanmayı yaşamalısınız. Dibi boylamalısınız. Artık düşecek daha öte yeriniz olmamalıdır. Yemediğiniz kazık kalmamış olması lazımdır. Hayatta gidebileceğiniz en şoktan yerdir, Sıfır Noktası.

Peki sizce sıfır noktasındaki bir bireye ne olur? Ben söyleyeyim. Korkusuz olur bir kere. Kimseden çekincesi kalmaz. Yedi düvelin sultanı bile olsan, kişinin kaybedecek tek canı vardır. İstediği yerde istediğini yapmakta özgürdür. Kimsenin tehtidi, uyarısı, öğüdü sana ilişmez. Yakınından bile geçmez. İnsanların yaşamı, bakışı, her şeyleri umurunda olmaz. Sıfır Noktasında özgür olur birey. Bundandır Firdevs’in istediğini yapabiliyor olması. Herkese rest çekiyor olması. Bundandır kimseyi takmaması. Ölmek için bile kıvanç duyması. Kendini kanıtlamak için hiçbir girişimde bulunmaması. Bundandır başı dik alnı açık, mesleğini icra etmesi, içindekileri hiçbir kesintiye uğratmadan aktarması...

Aslında biliyor musunuz, spoiler yedik diye sağda solda kıvranan zavallılara bir kötü haberim var. Merak etmeyin ben spoiler vermeyeceğim. Zira kitabın adı yeterince spoiler veriyor. :D Ne yapacaksınız şimdi? Kitabın adı spoiler veriyor diye okumaktan vaz mı geçeceksiniz? Çok merak ediyorum :D (İçin için kahkaha atıyorum burada)

Neyse, gereksiz lakırdı yapmanın (TDK’cılar, buradaki anlatım bozukluğunu bulunuz.) alemi yok. Olayı veya karakteri ele alıp yazılan çok güzel incelemeler olduğu için ben de kitabın ismi üzerinden birkaç kelam edeyim demiştim.

Okumanızı şiddetli olmayan ama şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle de erkekler, siz okuyun!.. Okuyun da biraz ne kadar da pislik olabildiğimizi görün.

Ülkemizdeki hanım yazarlarımızdan biri kendi sayfasında kendi romanından bir alıntı paylaşmış.Buyuruyor ki .yeminler bozulmak içindir.
Nasıl bir mantıktır çözebilmiş değilim , ettiği yemine sadık kalmayana ne zamandan beri insan deniyor
Pelin

Oğuz Aktürk, Dine Karşı Din / Anne Baba Biz Suçluyuz'u inceledi.
 27 Oca 21:54 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba, ben her gün yanınızda taşıdığınız ve her şeyi benle aldığınız bir kağıt parçasıyım. Bensiz mutlu olamazsınız. İnsanların kalplerini sevgiyle değil aslında benle satın alırsınız. Yakında hava güncellemem gelince hava da ben olmadan solunamayacak. Patronlar ve çoğu kişi aslında Allah'tan çok beni sever. Ben para tanrısıyım.

Merhaba, ben her gün televizyonunuzda gördüğünüz ve her muhabbette beni konuşmadan edemediğiniz bir gücüm. Bensiz muhabbetlerinizin bir dayanağı olmaz. Her başarısızlığınıza kader demeyi benim sayemde öğrendiniz. Sizi hayvan çiftliğinin içerisine atanın ta kendisiyim. Ben iktidar tanrısıyım.

Merhaba, ben her gün aslında içinizde hissettiğiniz ve kimle konuşursanız konuşun fark etmeseniz bile cümlelerinizi kaplayan duyguyum. Bensiz muhabbetlerinizin bir önemi olmaz. Beni kullanmadığınız sürece cümleleriniz bu alemde hiçbir anlam ifade etmez. Ben kibir tanrısıyım.

Merhaba, ben her gün ağzınızdan çıkan sözün geri dönmediği şu hayatta en önemli kozunuzum. Tüm tartışmaları aslında benimle kazanırsınız. Kitap okuyan insan bana sahip olamazmış derler, e zaten ben de kitap okumayan insanların beyinlerine yerleşirim kolayca. Ben öfke tanrısıyım.

Merhaba, bizler de Zeus, Hades, Gaya, Kratos, Hera, Poseidon, Ares ve diğer tanrılarız. Yukarıda adı geçen tanrılar yüzünden artık biz bu dünyada işsiziz ve sadece kitapları süslemekle meşgulüz.

Sayısızca çok tanrılı bir hayatta tek tanrıya inanabilmek ne kadar da zordu. Ali Şeriati ise uzattı yardım elini bana. Zehraca adında, kendisine, tavsiyelerine ve okumalarına çok değer verdiğim bir okur önerdi bu kitabı bana. Ne kadar tek tanrıdan uzaklaşıp dünyevi zevklere, şirke ve içteki hayati, kalıcı amacı arama duygumuzdan uzaklaşmaya yöneliyorsak bir bakıma kendimizden de uzaklaşıyorduk. Ali Şeriati, Dine Karşı Din derken aslında her zaman süregelen ve zamandan bağımsız olan kalıcı dine karşı çıkmış her türlü şirki, oluşumu ve saldırıyı da bir din olarak değerlendiriyordu. Çünkü dinin para, iktidar, öfke ve bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün diğer düşmanları Allah'ın karşısında gün geçtikçe sayılarını artırıyorlardı.

Annemiz ve babamız çoğu kişi için bizim bugünlere gelmemizi sağlayan hayatımızın en değerli kişileriydi. Ama onları da eleştirme hakkımız tabii ki de vardı. Kitap okumamalarıyla, bir yaratıcının var olduğu söylenip de inandıkları tek kitap olan Kur'an'ı gün içerisinde 5 dk bile olsun okumamalarıyla, altta paylaştığım alıntıdaki gibi Allah'la konuştukları kelimeleri bugüne kadar hiç sorgulamayıp dualarını okumaya devam etmeleriyle, geçinip gitmek minvali üzerine hayatlarını tamamlamak için aldıkları kararlarıyla seviyoruz onları. İşte Şeriati de tam da bu sevgimizden dolayı onları önemsediğimiz için onların dediği şeyleri yine kendilerinin anlamasını istiyor, çocuklarının da böyle bilinçli, taklit değil tahkik inanç doğrultusunda bir aile eğitiminden geçmelerini istiyor, namazda yaptıkları hareketlerin anlamlarının kendileri tarafından bilinmesini istiyor ve bu çağda yaşça olan farkın hiçbir öneminin kalmayıp bu farklılığın beyinsel ve ruhsal olgunluğa bağlı olduğunu anlatıyor.

Kitaptan en sevdiğim alıntı ise :
"Anne, baba! Senin namazın sürekli tekrarlanan bir tür sportif hareketlere benziyor. Hiçbir ahlaki etkisi, ameli düzeltme ve sağlıklı bir neticesi olmayan bir şey! Sabah, öğlen, akşam hep aynı şeyi yapıyorsun, ancak ne yaptığın hareketlerin ve okuduğun şeylerin anlamını biliyorsun ne de namazın esas felsefesinden, hikmet ve hedefinden haberin var.
...Sen diyorsun ki namaz kılmak Allah'la konuşmaktır. Düşün şimdi, bir kimse muhatabıyla konuşuyor ancak kendisi ne konuştuğunu anlamıyor. Bu nasıl bir şey?"

TNRCİHAN, bir alıntı ekledi.
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“ZÜLEYHA MASALI

Sözlerimle bıraktın 
Yusuf kuyusuna beni 
Bir gök damlası yüzün 
Uzaklaştıkça sonsuz 
Sesin çekildi sesimden 
Ağzım kumlar avazı
Kırk ayrılıkla sevdiğim 
Kumaşım tarazlı gece 
Boyam gözyaşı 
O hareli zamanlardan 
Ne bir kirpik yıldızı 
Ne saçlarının sabahı 
Götürdün çıkrığımı 
Ağzıma gelmişken dünya 
Ey Züleyha masalı 
Ben bir zaman yanlışıyım 
Sen zamandan büyük güzellik 
Elinde başkalarının sözü 
Ölümün doğrusunu 
Seç diyorsun şimdi bana 
İpim yılan ıslığı 
Kuyum çınlayan gövden 
Ben o Yusuf'um 
Ölümden sana gelen...”

Alıntı Şuradan
Bağbozumu Şarkıları
Şükrü Erbaş
Bu malzeme telif hakkı ile korunuyor olabilir.

Bağbozumu Şarkıları, Şükrü Erbaş (Sayfa 11)Bağbozumu Şarkıları, Şükrü Erbaş (Sayfa 11)

mesela herhangi bir gün müthiş bir iç sıkıntısı seni boğar. hayat sana karanlık, manasız gelir. insan, biraz evvel senin zırvaladığın gibi felsefeler yapmaya başlar. hatta yavaş yavaş onu da yapamaz ve canı ağzını açmayı bile istemez. hiçbir insanın, hiçbir eğlencenin seni canlandıramayacağını sanırsın. hava sıkıcı ve manasızdır. ya fazla sıcak, ya fazla soğuk, ya fazla yağmurludur. gelip geçenler suratına salak salak bakarlar ve on para etmez işlerin peşinde, bir tutam otun arkasından koşan keçiler gibi dilleri bir karış dışarı fırlayarak dolaşırlar. aklını başına derleyip bu pis ruh haletini tahlil etmek istersin. insan ruhunun çözülmez düğümleri bir muamma gibi önüne serilir. kitaplarda okuduğun depresyon kelimesine bir cankurtaran simidi gibi sarılırsın. çünkü nedense hepimizde, maddi olsun, manevi olsun, bütün dertlerimize bir isim takmak merakı vardır, bunu yapamazsak büsbütün çılgına döneriz. mamafih insanlarda bu merak olmasa doktorlar açlıktan ölürlerdi. bu depresyon kelimesine yapışıp iç sıkıntısının uçsuz bucaksız denizinde bocalarken karşına uzun zamandan beri görmediğin bir ahbap çıkar. kılık kıyafetinin düzgünce olduğunu görür görmez derhal aklına kendi meteliksizliğin gelir ve gafil dostundan, talihin varsa bir iki lira borç alırsın… işte ondan sonra mucize başlar. şiddetli bir rüzgar ruhundan bir sis tabakasını sıyırıp götürmüş gibi içinin birdenbire aydınlandığını, bir hafiflik, bir genişlik duyduğunu görürsün. eski sıkıntı pır deyip uçmuştur. gözlerin etrafa memnuniyetle bakar ve sen de gevezelik edecek bir arkadaş aramaya başlarsın. işte, iki gözüm, ciltlerle kitabın, saatlerce tefekkürün yapamadığı işi iki kirli kağıt başarır. sen ruhumuzun bu kadar ucuz bir bedel mukabilinde takla atmasını haysiyetine yediremediğin için belki daha asil sebepler peşinde koşarsın, gökyüzünde birkaç yüz metre daha yükselen bir bulut, yahut ensene doğru esen serince bir rüzgar, yahut o esnada aklına gelen zekice bir fikir, sana bu değişmenin sebebi gibi görünmek ister. fakat söz aramızda, iş bunun tamamıyla aksinedir, cebimize giren iki lira sayesindedir ki havanın biraz açıldığını görmek, rüzgarın serinliğini hissetmek, hatta akıllıca şeyler düşünmek mümkün olmuştur… kalk, iki gözüm, iskeleye geldik. günün birinde ya çıldıracağız, ya dünyaya hakim olacağız. şimdilik bir rakı parası bulmaya çalışalım ve parlak istikbalimizin şerefine birkaç kadeh içelim.”
Alıntı

Zeynep güler, Devlet'i inceledi.
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Günümüz devletlerinin yapısının temelinin atıldığı taaa o zamandan bu öngörülere sahip bir filozof okumakta gecikmişimm Ama şimdi bile okuduğum için şanslı olduğumu düşünüyorumm...kitaptan alıntı yapamam her satırını neredeyse paylaşmam gerekir çünkü

Ney Üflemek Aşktır
'

“Dinle neyden nasıl hikâyet eder
Ayrılıklardan şikâyet eder.”
- Mevlana

Zirâ o birşeyler anlatmada
Ayrılıklardan şikâyet etmededir.
Ney der ki:
Beni kamışlıktan kopardıklarından beri,
İniltim kadın - erkek herkesi ağlattı.
Ayrılık bağrımı delik deşik eylesin,
Tâ ki aşk derdini anlatabileyim... ''

Osmanlı dönemi müziğinin en önemli üflemeli çalgılardan olan Ney; insanoğlunun ürettiği belkide ilk çalgılardan biri olup, tarihin derinliklerinden gelmiş ilkel donanımlı bir çalgı olmasına karşın, insanı etkileyen uhrevi ve doğal bir sese sahiptir.

Ney, sazlıkta biten alelade bir kamış değildir. Ney. âşığın elinde ateştir, gönüldür. Hz. Mevlânâ’ nın fesefesinde ney, “insan-ı kâmil” in (yani bir takım merhalelerden geçerek olgunlaşmış insanın) sembolüdür ve aşk derdini anlatmadadır. Benzi sararmış, içi boşalmış, bağrı dağlanarak delikler açılmış, ancak Yüce Yaratıcı’ nın üflediği nefesle hayat bulan, tıpkı insan gibi geldiği yere özlem duyan ve delik deşik olmuş sînesinden çıkan feryâd ve iniltileri ile insanlara sırlar fısıldayan bir dosttur.

Günümüzde ney, Türk sazı olarak anılmaktadır ve tasavvuf müziğinin bir sembolü haline gelmiştir. Bir müzik aleti için kullanılan ''çalmak'' yerine, Ney için ''üflemek'' tabiri kullanılır. Burada üflemenin mecazi bir anlamı vardır. Kaynağını İslam' da Allah 'ın insanı yaratırken ruhu üflemiş olmasından alır.

Ney icra olanakları açısından zengin ve teknik yönden zor, perdesiz bir çalgıdır. Neylerin boyları uzadıkça ses elde edilmesi, kontrolü ve parmakların perdelere rahatça ulaşıp kıvrak hareket edebilmesi zorlaşmaktadır.

Tasavvuf fikrinde ney doğrudan insanı sembolize eder. Öyle ki; neyin yedi deliği insan vücudundaki deliklere benzetilmiş, dokuz boğumu insanın ana rahminde geçirdiği dokuz ayla ilişkilendirilmiştir. Ney ve arif insan arasında şu benzerlikler vardır:

* Neyden âşıkane sesler çıkar, arif olan insan da âşıkane sözler söyler. Neyin sesi ve ariflerin sözleri dinleyenlerin aşkını arttırır.

* Neyin hüneri görünen cisminde değil içindedir. Ariflerin de üstün özellikleri içindedir. Neyin boyu doğru ve düzgündür, ariflerin de huyu.

* Neyin içi boş, yalnız aşkın nefesiyle doludur, arifler de kin ve nefretten uzaktır, kalbi Tanrı aşkı ile doludur.

* Ney kendiliğinden ses çıkarmaz, bir üfleyicinin nefesine muhtaçtır, arif de bir silsile içinde bağlı bulunduğu mürşit ile aynı sesi çıkaran saz gibidir.


İnsanın yaşam macerası ile neyin kamışlıktan koparılması arasında derin bir benzerlik vardır.
Kamış, sazlığındayken yeşerir, boylanır, sonsuz bir neşe içindedir.
Kamışlıktan koparılınca kurur, sararır. Delikleri açılır ve o zamandan sonra feryat ederek aslını arar.
Neyzenin elinde dinleyenlere hasretini söyler.

Alıntı

Dünya’ya öyle şanslı kadınlar gelmiş ki sormayın gitsin. Nazım Hikmet’in Piraye’ si, Vera’sı, Franz Kafka’ nın Milena’ sı , Dora’ sı, Cemal Süreya’nın sevdiği,Edip Cansever’in hayranlık duyduğu ama Turgut Uyar’ ın evlendiği kadın Tomris, Ümit Yaşar’ ın Ulufer Hanım’ ı,Ayten’ i, Sezai Karakoç’ un Muazzez’ i ,Orhan Veli’ nin Nahit Hanım’ ı… Öyle şanslı kadınlar ki bunlar erkekleri tarafından şiir gibi sevilmişler resmen. ‘’Şiir gibi sevilmek’’ ne muazzam bir şeydir kim bilir.Biri tarafından size sayfalar dolusu şiirler yazıldığını düşünün,biri tarafından masumca sevildiğinizi düşünün ne güzel şeydir o. Şiir gibi seven adamların,şiir gibi sevilen kadınlarında üzüldüğü ihanete uğradığı sevildiklerini sandıkları bir gerçek.Nazım Hikmet mesela her aşk acısı sonunda kavuştuktan sonra vazgeçti,Cemal Süreya aşkı için fedakarlık yaptı ama olmadı,Edip Cansever uzaktan bakmakla yetindi,Franz Kafka Milena' nın uğrunda hasta oldu gece nöbetleri geçirdi imkansız ve mektuplarda bulduğu aşkı oldu Milena, Her aşk filmi gibi mutlu bitmiyor gerçek hayat aşkları. Mutlu başlıyoruz bir yerde evet ama neden böyle sürmüyor diye soruyor musunuz hiç kendinize ? Bir zamandan sonra her şey kötü oluyor,insan sevilmediğini anlıyor ve sonrası hüsran. Ama bunlar yanlış mı ? Bence değil.
Sevgi verip sevgi almanın neresi yanlış olabilir.
Bu dünya sevgiyle dönüyor.

Alıntı
GÜNAYDIN, MUTLU SABAHLAR

DESTİNA ÖYKÜ, Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa Ömürlü'ü inceledi.
28 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

John BERGER – Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa Ömürlü

Bu eşsiz kitap için yorum yapmayacağım.. Çünku bütün yorumlar eksik kalacak gibi.. Bir kaç alıntı paylaşacağım ve bu alıntılar büyük ihtimalle kitabı almanızı sağlayacak John BERGER harika bir kitap ile karşımızda..

Alıntılar;

“Zaman sorunu göğün karanlığı gibidir. Her olay kendi zamanına kayıtlıdır. Olaylar kümeleştirilebilir, zamanları örtüşebilir, ama olaylar arasındaki ortak zaman kümeleşmenin ötesine bir yasa olarak geçemez.”

“Gözlerimi yumduğumda , sık sık yüzler beliriyor önümde. Bunu dikkate değer kılan şeyse yüzlerin netliği. Yüz çizgileri taştan oyulmuşçasına keskin ve belirgin..”

“Ağlayıştan sonra gelen rahatlayış. Midedeki körükler de söner artık. Erimiş bal gibi duru bir tatlılık yerleşir göğüse yalnızca damakta acı bir tat vardır hala. Açıklanamayan neden açıklanmaz bir biçimde kaybolmuştur.”

“Zamanın kullandığı için bir müzik yapıtının bir başı ve sonu olması kaçınılmazdır. Bir resminse yalnızca bir başlangıç ve fiziksel bir nesne olarak kalabildiği sürece de bir sonu vardır. Resimsel yaratıyı, uyumu, biçimi mümkün kılan da budur..”

“ İnsanın ölümü kendisine aittir..”

“Bir anda yaşanan ne kadar derinse, deneyim, yaşantı birikimi de o kadar çoktur. Zamanın daha uzunmuşcasına yaşanması bu yüzdendir. Zaman – akışının çözünmesi böylece engellenmiştir. Yaşanmış süre bir uzunluk değil, derinlik ve yoğunluk sorunudur.”

“Yaşlanma süreci diye bir şey olmasaydı, zaman ve zamanın akışı yaşamın temelini oluşturmasaydı, üreme gereksiz olacak, cinsellik var olmayacaktı. Cinselliğin canlıların ölümü aşma yolu olduğu hep bildik bir şey olmuştur; felsefeden önce gelen gerçeklerden biridir bu..”

“Yaşamın kısa oluşu acıklı bir olaydı. Zaman ölümün elçisi ve yaşamın öğelerinden biriydi. Buna karşın “zamansız” olan -ölümün yok edemediği- zamandan ayrı bir şeydi. Bütün çevrimsel zaman görüşleri şu iki öğeyi asla birbirinden ayırmamıştır: Dönen tekerlek ve tekerleğin üstünde döndüğü yer.”

“Geride kalan sessizlikte
Duymaz olduk artık
Uzak yaz evinin sorusunu: Yarın nereye gidiyoruz peki?”

“Felsefe aslında bir hasrettir, kendini her yerde evinde hissetme isteğidir..”

“İnsan mutluluğu ender rastlanır bir olgudur.”

“Çok önceleri, bir zamanlar resimler aynalarla karşılaştırılırdı..”

”Tepeden aşağı artık herkes kendi patikasının yolunu tutar. Dizlerinin yorgunluğu ya da otlar içinde bir sahibe gereksinim duymadan yolunu bulan vardır onların rehberi. Her biri kendi yuvasına çekilecektir. Geri döndükleri yer dünyadır ve aldıkları ilk armağan sunulan uzamdır; ikincisiyse, bir masa ve yatak olacaktır. En şanslısınınsa yatağını paylaşacak biri vardır..”

“Geleceğe güvenilmez. Gerçek olan an şimdidir..”

Herkese keyifli okumalar kitap sever güzel insanlar..

Karlı bir günde, yeni yılın ilk günü hediye edildi bu kitap bana. Kitabın ön sayfasında ise şu not yazılıydı; "mükemmel bir hayat bizi bekliyor".
Notu okuyup teşekkür etmek için kafamı kaldırdığımda mükemmel bir hayat vaadeden adamın elinde bir yüzük vardı ve bana evlenme teklifi ediyordu.

Kitabın hayatıma giriş şekli dolayısıyla bendeki yeri hep ayrı olacaktı kuşkusuz. Okuyunca anladım ki geliş şeklinden bağımsız bendeki yeri zaten ayrı olacak kitaplardan biriymiş.

Uzun zamandan beri okuduğum kitaplara inceleme yazmıyordum. Fakat "Yasımı Tutacaksın"ın sitedeki okunma sayısı beni buna itti diyebilirim. Çünkü, bu kitabın kitaplığınızda olmamasının büyük bir kayıp olacağını düşünüyorum.

Giriş cümlesi şu olan bir kitabı okumadan nasıl durabilirsiniz ki;
"Ağlama Angelita; bu akşam ya sana bir ev alacağım ya da yasımı tutacaksın."

Öncelikle belirtmek istiyorum ki boğa güreşi denildiğinde "bu nasıl bir zalimlik" diye düşünür, çocukken televizyonda rastladığımda sinirlenir kanal değiştirirdim.

Bu kitapta ise Manuel Benitez'in matador olma tutkusunu o kadar içten yaşıyorsunuz ki, boğa güreşi, boğa güreşi olmaktan çıkıyor. Bulunduğu koşullar içinde yaşamayı kabullenmeyip, hayatının kontrolünü o hayatı kaybetme ihtimaline rağmen eline almayı kafaya koymuş, bütün imkansızlıklar ve yoksulluğun içinde bu uğurda inanılmaz mücadeleler vermiş bir adamın bir halk kahramanına dönüşmesine tanık oluyorsunuz. Bu kitapla beraber siz de Manuel Benitez El Cordobes oluyorsunuz.

Kitapta Manuel Benitez'in, El Cordobes olma yolundaki mücadelesine paralel bir ulusun dramı, İspanya iç savaşı da anlatılmaktadır.

Kitaptan birkaç alıntı bırakmak istiyorum tam da buraya;
"Olimpiyatlar eski Yunanistan için neyse, korrida (boğa güreşi) da İspanya için aynı şeydir."
"Ozanın ortaya attığı kan-vahşet-ölüm üçlüsü, tüm İspanya'yı anlatmaz, ama yaşamı, sürekli olarak ölümle karşı karşıya gelmek şeklinde anlayan bir ulusun temel kişiliğini tanımlar"
"Bugün, büyük din adamlarından birini yücelten bu dinsel bayram, yalnızca burada, Avrupa'nın öteki ülkelerine hem çok yakın, hem çok uzak olan bu topraklarda, Arapların, Yahudilerin ve Hristiyanların kan ve teriyle sulanmış olan, onur, cesaret ve ölümün neredeyse bağnaz bir tapınmanın nesnesi olduğu bu İspanya'da doğabilirdi ancak."
"Fiesta Brava'nın anlamını bütün derinliğiyle kavrayabilmek için korridanın (boğa güreşi) bir spor, ya da bir sanat gösterisi, arenanın bir tiyatro sahnesi, boğanın da sahne takımlarından biri olmadığını anlamak gerekir."
"Arena, ateş gibi yanan kumunun hayvan kanını emmeye hazır beklediği bir tapınaktır."

Dominique Lapierre ile Larry Collins'in birlikte yazdığı ikinci kitap olan "Yasımı Tutacaksın", iki yıl süren titiz bir araştırmanın ve yüzlerce insanla yapılan konuşmanın ürünüdür. 30'dan fazla dile çevrilmiş ve bütün dünyada şatış rekorları kırmış.

(Kitabin kapağında Francisco Goya'nın en önemli yapıtlarından biri olan "İsyancıların Ölümü" isimli tuvalinin resmi vardır. Bu resimi Goya, Fransızlar'ın 1808'de Madrid'i işgali sırasında, Napolyon'un ordularına direnen İspanyolların anısına çizmiş.)

En şiddetinden tavsiye ediyorum, kesinlikle okuyunuz.