• Var mı daha ağır yük zamanı çekmek kadar
  Yaşama sebebimsin, su kadar, ekmek kadar
  Ayrılığın özlemin her şeyin bir hazzı var
  Seni anlamak da güzel, seni beklemek kadar
 • İbrahim Tenekeci

  08 Eyl 2018, Cumartesi

  YAZAMAMAK

  Bazen isteksizlik olur. Konuşmak, yazmak, hatta iş yapmak istemezsiniz. Buna, insanın kendine kalması diyebiliriz.

  Yazmak kadar yazamamak da kıymetlidir. Kimi zaman yazmak konusunda gönülsüz olabilirsiniz. Yazma gerekçeniz kaybolabilir. Harfler, kelimeler sizden uzaklaşır.

  Mesela beş aydır şiir yazamadım. Yazıyor, siliyorum: “Üvey anne dilimi, hep bunu gördük” gibi şeyler. Beklemek de sanata ve hayata dâhildir.

  Anlam sadece seste aranmaz. Sessizlik de derin manalar içerir. Hal ehli için hayli okunaklıdır.

  Susmak ile sükût etmek arasında fark olduğunu düşünüyorum. Susmak, dile getirmekten belli bir süre vazgeçmektir. Sükût ise sessizliğe bürünmenin kendisidir. Ormana gittiğimizde, kuş seslerine rağmen, ortamın ne kadar sessiz olduğunu söyleriz.

  Cemal Şakar’ın o eşsiz cümlesiyle derdimizi anlatalım: “Seçilmiş yalnızlık olgunlaştırıcı, içine düşülen yalnızlık ise çürütücüdür.” Sanki böyle bir farktan bahsediyoruz.

  Kendimize mahsus bir dünya kurmak ile dünyayı kendimizden ibaret sanmak iki zıt noktadır. Bunu da bu bahse ilave edelim.

  Yalnız kendi kazancını düşünen, kayıpların en büyüğünü yaşıyor olabilir. Bilemeyiz.

  ***

  Artık yarı zamanlı hayatlar yaşıyoruz. Birçok şey yarım. Dostluklar, fikirler, yürüyüşler. Birbirimize cevabını bildiğimiz sorular yöneltiyoruz. Bu tür sorular, çoğunlukla iyi niyet taşımaz.

  Sürekli konuşarak karşımızdaki insanı anlayamayız. Anlamak, susmaktan yapılmış gibidir. İnsanı, zamanı ve mekânı anlamak için galiba susmak gerekiyor. İşitmek kolay. Önemli olan duymak ve anlamaktır.

  İlgisiz gibi görünen bir örnek: Tarlayı nadasa bıraksak bile toprak beklemez. Hayat toprağın altında ve üstünde topyekûn devam eder. Bitkiler, böcekler. Aslında dinlenen tarla değil, biz oluyoruz. Anlam, varlığını sürdürüyor.

  Hepimiz bir yerlere borçluyuz. Borçtan kurtulmanın iki yolu vardır; ödemek yahut inkâr etmek. Birincisinde gerçekten kurtulmuş ve huzuru bulmuş hale geliyoruz. İkinci şıkkı tercih edenler, sadece vefanın uzağına düşmüş olmuyorlar.

  Camiamızda daha sık görmeye başladığımız başka bir durum: Bir insanın başarısını en son kendi çevresi kabul ediyor. İşleriniz veya eserleriniz umulmadık adreslerde, oldukça uzak diyarlarda yankı bulabiliyor. Buna karşılık, en yakınınızdaki kimseler garip ve anlaşılmaz tavırlar sergileyebiliyor.

  Bazen kendime diyorum. İnşallah böyle biri değilimdir. Yanında olduğum, yakınında yer aldığım insanların değerini anlıyor, kıymetlerini biliyorumdur.

  Yazımızın başlığı ‘yazamamak’ olsa da bir şeyler yazmış görünüyoruz. Bazen olur, bazen olmaz. Hayat böyledir.
 • Güzellik şakaya gelmez, zor bir şeydir, kendini ele vermez. Uygun zamanı beklemek gerekir, teslim olmaya zorlamak için sıkıştırmak, sıkıca sarılmak gerekir.
 • beklemek zamanı çoğaltır Tamara!
  Selim Temo
  Sayfa 13 - Agora Kitaplığı / 2. Basım
 • " İnsanların neler yapacağı ya da yapmayacağı önceden bilinmez, beklemek gerekir, zamanı zaman tanımak gerekir. "
 • "Ama şimdi sana küçük bir öykü anlatmak istiyorum:
  Bir tüccar Mutluluğun Gizi’ni öğrenmesi için oğlunu insanların en bilgesinin yanına yollamış. Delikanlı bir çölde kırk gün yürüdükten sonra, sonunda bir tepenin üzerinde bulunan güzel bir şatayo varmış. Söz konusu bilge burada yaşıyormuş.
  Bir ermişle karşılaşmayı bekleyen bizim kahraman, girdiği salonda hummalı bir manzarayla karşılaşmış. Tüccarlar girip çıkıyor, insanlar bir köşede sohbet ediyor, bir orkestra tatlı ezgiler çalıyormuş; dünyanın dört bir yanından gelmiş lezzetli yiyeceklerle dolu bir masa da varmış. Bilge sırayla bu insanlarla konuşuyormuş. Bizim delikanlı kendi sırasının gelmesi için iki saat beklemek zorunda kalmış.
  Delikanlının ziyaret nedenini açıklamasını dikkatle dinlemiş bilge, ama Mutluluğun Gizi’ni açıklayacak zamanı olmadığını söylemiş ona. Gidip sarayda dolaşmasını, kendisini iki saat sonra görmeye gelmesini salık vermiş.
  'Ama sizden bir ricada bulunacağım,’ diye eklemiş bilge, delikanlının eline bir kaşık verip sonra bu kaşığa iki damla sıvıyağ koymuş. ‘Sarayı dolaşırken bu kaşığı elinizde tutacak ve yağı dökmeyeceksiniz.’
  Delikanlı sarayın merdivenlerini inip çıkmaya başlamış, gözünü kaşıktan ayırmıyormuş. İki saat sonra bilgenin huzuruna çıkmış.
  ‘Güzel, demiş bilge, peki yemek salonumdaki Acem halılarını gördünüz mü? Bahçıvanbaşının yaratmak için on yıl çalıştığı bahçeyi gördünüz mü? Kütüphanemdeki güzel parşömenleri fark ettiniz mi?’
  Utanan delikanlı hiçbir şey göremediğini itiraf etmek zorunda kalmış. Çünkü bilgenin kendisine verdiği iki damla yağı dökmemeye çabaladığından, başka bir şeye dikkat edememiş.
  'Öyleyse git, evrenimin harikalarını tanı,’demiş ona bilge. ‘Oturduğu evi tanımadan bir insana güvenemezsin.’
  İçi rahatlayan delikanlı kaşığı alıp sarayı gezmeye çıkmış. Bu kez, duvarlara asılmış, tavanları süsleyen sanat yapıtlarına dikkat ediyormuş. Bahçeleri, çevredeki dağları, çiçeklerin güzelliğini, bulundukları yerlere yakışan sanat yapıtlarının zarafetini görmüş. Bilgenin yanına dönünce, gördüklerini bütün ayrıntılarıyla anlatmış.
  'Peki, sana emanet ettiğim iki damla yağ nerede?’ diye sormuş bilge.
  Kaşığa bakan delikanlı, iki damla yağın dökülmüş olduğunu görmüş.
  'Peki,’ demiş bunun üzerine bilgeler bilgesi, ‘sana verebileceğim tek bir öğüt var: Mutluluğun Gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir, ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan.’"
  Paulo Coelho
  Sayfa 47 - Can Yayınları
 • Ayrılık diye bir şey yok.
  Bu bizim yalanımız.
  Sevmek var aslında, özlemek var, beklemek var. Şimdi neredesin? Ne yapıyorsun?
  Güneş çoktan doğdu.
  Uyanmış olmalısın.
  Saçlarını tararken beni hatırladın, değil mi? Öyleyse ayrılmadık. Sadece özlemliyiz ve bekliyoruz.
  Zamanı hatırlatan her şeyden nefret ediyorum. Önce beklemekten.
  Ömür boyunca ya bekliyor ya bekletiyor insan. İkisi de kötü, ikisi de hazin tarafı yaşantımızın. Bir çocuğun önce doğmasını bekliyorlar, Sonra yürümesini, konuşmasını, büyümesini...
  Zaman ilerliyor, bu defa para kazanmasını, Kanunlara saygı göstermesini,
  İnsanları sevmesini, aldanmasını, aldatmasını bekliyorlar.
  Ve sonra ölümü bekleniyor insanoğlunun.

  Ya o? Ya o?
  İnsanlardan dostluk bekliyor, sevgilisinden sadakat,
  Çocuklarından saygı ve bir parça huzur bekliyor, Saadet bekliyor yaşamaktan.
  Zaman ilerliyor, bir gün o da ölümü bekliyor artık.
  Aradıklarının çoğunu bulamamış, Beklediklerinin çoğu gelmemiş bir insan olarak Göçüp gidiyor bu dünyadan.
  İşte yaşamak maceramız bu.
  Yaşarken beklemek, beklerken yaşamak
  Ve yaşayıp beklerken ölmek!
  Özleme bir diyeceğim yok.
  O kömür kırıntıları arasında parlayan bir cam parçası.
  O nefes alışı sevgimizin, kavuşmalarımızın anlamı.
  O tek güzel yönü bekleyişlerimizin.
  İnsanlığımız özleyişlerimizle alımlı,
  Yaşantımız özlemlerle güzel.
  Özlemin buruk bir tadı var, hele seni özlemenin. Bir kokusu var bütün çiçeklere değişmem.

  Bir ışığı var, bir rengi var seni özlemenin, anlatılmaz.
  Verdiğin bütün acılara dayanıyorsam; Seni özlediğim içindir.

  Beklemenin korkunç zehri öldürmüyorsa beni; Seni özlediğim içindir.
  Yaşıyorsam; içimde umut varsa,
  Yine seni özlediğim içindir.
  Seni bunca özlemesem; bunca sevemezdim ki!

  Ümit Yaşar Oğuzcan