TUĞBA ÖZTÜRK, Zamanımızın Bir Kahramanı'ı inceledi.
06 Kas 16:25 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Peçorin. Rus edebiyatının unutulmuş kahramanı. Bir asker. Kahraman dediysek zannetmeyin ki büyük bir savaşçı, bir vatanperver, bir halk kahramanı. O kendi zamanının, 19. yüzyıl Rus aristokrasisinin bir prototipi.Kötü bir kahraman. İnsanlarla alay etmekten, onların duygularıyla oynamaktan zevk alıyor. Üstelik bunu panlı ve gayet soğukkanlı bir şekilde şekilde yapıyor. Ama ona göre zaten herkes kötü, kendini yaşadığı toplumun bir ürünü olarak görüyor. Ben insanları sevmeyi denedim ama onlar benden nefret ettiler. Savunması bu.
Yazarımız Lermontov eğer 27 yaşında bir düelloda ölmeseydi, bize Peçorin gibi nice kahramanlar armağan edebilirdi. Kitabın ilginç bir anlatım tarzı var. Aynı karakteri önce onun hayatının belli bir dönemine şahitlik etmiş bir komutanın ağzından, sonra da günlükleri aracılığıyla kendi ağzından, kimsenin edebi metinlere kandisi kadr değer vermediğini düşünen gezgin bir postacının anlatımıyla okuyoruz. Bu da aynı karaktere hem dışardan hem de içerden bakmamızı sağlıyor.
Romanın ilk bölümü Kafkasya dağlarında geçiyor. Burda zeki, çevik, güçlü, çok iyi at binen ve silah kullanan kahraman Peçorin'i tanıyoruz. yıllarca bu dağlarda bölgenin yerli halkı olan Gürcüler, Çeçenler, Tatarlar,Kazaklar, Osetler gibi birçok eşkıya! grupla mücadele ediyor. Onun gözünde bu toplulukların hepsi cahil, kaba ve görgüsüz insanlar. Bu sadece Peçorin'in görüşü mü yoksa yazar da mı böyle düşünüyor emin olamadım ama bu durum beni rahatsız etti. Kaleye yakın bir köyden bir Tatat beyinin kızına aşık oluyor ve onu kaçırıyor. Acaba durum değişecek mi diyorsunuz ama kız onun yüzünden öldüğü halde gözünden tek damla yaş düşmüyor ve bir daha da adını anmıyor.
İkinci bölümü kendi günlüklrinden okuyoruz. Bu kez muhatapları dağlılar değil Rus sosyetsi.Yine bir prensesi kendine aşık ediyor ve sonra yüz üstü bırakıyor.
Tüm bu kin, nefret ve düello furyasının içinde ilginç olan herkes ondan nefret ediyor ama içten içe de herkesin bir hayranlığı var. Belki de onun kadar doğal ve soğukkanlı kötü olamadıkları için onu kıskanıyorlardır kim bilir.
Tüm bu psikolojik anlatımın yanında beni en çok etkileyen diğer bir kısım muhteşem doğa tasvirleri. Doğa o kadar etkileyici bir biçimde betimlenmiş ki kitabı evde tramvayda nerede okursam okuyayım o muhteşem dağ havasını içinde buldum kendimi.
İyilik ve kötülük kavramalarının ve insan psikolojisinin derinlemesine sorgulandığı kısa ama yoğun bir kitap. Mutlaka okuyun. Devamı yok çünkü.

TUĞBA ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
31 Eki 15:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Neye inanırsınız?" diye sordum.
"Er veya geç., güzel bir sabah öleceğime." diye karşılık verdi.
"Düşünce yönünden ben sizden ilerideyim." diye karşılık verdim.
"Çünkü ben ayrıca şuna inanıyorum, çok iğrenç bir akşam doğma mutsuzluğuna uğramışım."
Herkes saçmaladığımızı söyledi. Oysa grupta hiç kimse daha akıllıca bir düşünce öne sürememişti. O akşamdan sonra yakınlaşmıştık. Sık sık buluşuyor, ikimiz son derece ciddi, soyut konularda konuşuyorduk. Böylece birbirimizin kafasını karıştırmaktsn başka bir şey yspmadığımızı fark edene kadar sürdü bu. O zaman Cicero'nun sözünü ettiği Romalı sözde kahinlerin ysptığı gibi, birbirimizin gözünün içine anlamlı anlamlı bakarak kahkahayı basıyor, yetetince kahkaha attıktan sonra da, güzel bir akşam geçirdiğimizi düşünerek evlerimize gidiyorduk.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 132)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 132)
TUĞBA ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
 31 Eki 09:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Son derece zayıf yardılışlı da olsa, bir insanın ruhsal dünyasının öyküsü bütün bir halkın öyküsünden daha az ilginç, daha az yararlı değildir.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 104)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 104)
TUĞBA ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
30 Eki 22:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tipi de bizim kuzeyde olduğu gibi giderek güçleniyordu. Ama buradaki uğultusu daha bir hüzünlü, daha iç karartıcıydı. Şöyle geçiriyordum içiöden" Sen de bir sürgünsün benim gibi, tipi... Engin, uçsuz bucaksız bozkırların özlemini çekiyorsun! Soğuk kanatlarını istediğin yöne çevirirsin bozkırda, ama çığlıklar atarak kendisini demir kafesinin parmaklıklarına çarpıp duran bir kartal gibi bunalıyorsun burada, dar geliyor aana buralar.. ..

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 73)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 73)
TUĞBA ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
30 Eki 22:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... bizler toplumsal koşullardan uzaklaşıp doğaya yaklaştıkça elimizde olmadan çocuklaşırız. O zamana dek ruhumuzda yer etmiş her şey tek tek düşer, dökülür oradan ve bir zamanlar olduğu, bir gün yine olacağı gibi olur ruhumuz.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 70)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 70)
ŞENAY İNCİ, Zamanımızın Bir Kahramanı'ı inceledi.
28 Eyl 11:52 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rus edebiyatı düşkünleri bilir. Lermontov’un adı illâki Puşkin’in adıyla beraber anılır. Puşkin 1837’de bir düello sonucu öldüğünde, Lermontov henüz 23 yaşında gencecik bir şairdir. Büyük şairin ölümünden öylesine etkilenmiştir ki, meşhur “Şairin Ölümü” adlı ağıtını kaleme kalır. Puşkin’in bir komploya, bir cinayete kurban gittiğini söyleyerek, yönetimi suçlar. Yönetim de boş durmaz tabii! Şair doğruca Kafkasya’ya sürülür. Ne acı bir tesadüftür ki, Puşkin’in ölümünden dört yıl sonra kendisi de bir düello sonucu 27 yaşında yaşama veda eder.

Çağımızın Bir Kahramanı, psikolojik yanı ağır basan bir serüven romanıdır: Şaşırtıcı bir çekicilikte, aşk ve ölümün, umut ve hayal kırıklığının yer aldığı olaylar, Kafkasya'nın kendine özgü tutkulu ve gizemli havası içinde geçer.

Peçorin, yönünü belirleyememiş, ne istediğini bilmeyen, kendi iç bunalımları ile ordan oraya savrulan,bütün donanımlarına rağmen bir işe yaramaktan uzak “ lüzumsuz insan” tipinin bir örneğidir. İnançsız,amaçsız ve aynı zamanda çaresiz bir insanın kendisi ile savaşıdır. Tıpkı Aylak Adam’ın Zebercet’i, Tutunamayanlar’ın Selim Işık’ı, Turgut Özben’i gibi

Zamanımızın Bir Kahramanı” gerçekten bir portredir, ama bir tek kişinin portresi değildir; kuşağımızın gittikçe anan kötülüklerinden yaratılmış bir portredir.
Bana bir insanın bu kadar kötü olamayacağını söyleyeceksiniz yine; ben de diyeceğim ki, madem bir sürü trajik ve romantik haydutun varlığına inandınız, öyleyse neden Peçorin gerçeğine inanmıyorsunuz? Çok daha korkutucu, çok daha çirkin öykü kahramanlarını beğendiniz, yine bir öykü kahramanı olan bu kişiyi neden benimsemiyorsunuz? Yoksa bu kişideki gerçek payı sizin isteğinizden daha mı fazla?

ŞENAY İNCİ, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 11:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Şairler şiirler yazmaya, kadınlar da onların yazdıkları şiirleri okumaya başladığı günden beri, evet, o günden bu yana kaç kez onların melek oldukları söylenmiştir şiirlerde ve onlar saflıklarından kaç kez inanmışlardır bu övgülere…”

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç LermontovZamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov
ŞENAY İNCİ, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Bize katlanabilen kadını bulduğumuzda gerçek sonsuz tutkumuz, o zaman başlar. Bu sonsuzluğun sırrı yalnızca, amaca, yani sona hiçbir zaman ulaşılamayacağıdır.”

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç LermontovZamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov
ŞENAY İNCİ, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölümden daha kötü bir şey gelmez başıma, ondan da kaçmak olanaksızdır.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 172 - Oda yayın evi)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 172 - Oda yayın evi)
ŞENAY İNCİ, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 11:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Anladım ki yiten mutluluğun arkasından gitmek, yararsız ve boşunadır.

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 156 - Oda yayın evi)Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov (Sayfa 156 - Oda yayın evi)