Songül Ç., Zamanın Kısa Tarihi'yi inceledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Olağanüstü bir kitap bilimsel gerçekleri yalın ve anlaşılır bir dille anlatmış. tabi bu konularla ilgili merakınız ve bir alt yapınız olmalı :)

Bilimkurgunun denizaltılar, aya yolculuk gibi birçok fikri daha sonra bilimin gerçeği haline geldi. Acaba zaman yolculuğu konusunda da umudumuzu koruyabilir miyiz?

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
Enes Genç, bir alıntı ekledi.
15 Mar 16:29

Dünyanın temelinde yatan düzeni anlamayı çok istiyoruz. Bugün bile neden burada olduğumuzu ve nereden geldiğimizi bilmeye can atıyoruz. İnsanlığın bilgi için duyduğu bu en derindeki arzu, sürekli arayışımız için yeterli gerekçeyi sağlıyor. Amacımız, içinde yaşadığımız evreni eksiksiz tanımlamaktan başka bir şey değil.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 21 - DOĞAN KİTAP)Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 21 - DOĞAN KİTAP)
Kevser, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 13:16 · Kitabı okuyor

Lanet olsun bu kafaya!
Gerçekten de, eksiksiz birleşik kuramın bulunması, soyumuzu sürdürmekte yardımcı olmayabilir. Hatta yaşam biçimimizi bile etkilemeyebilir. Ama uygarlığın şafağından bu yana insanoğlu, olayları bağlantısız ve açıklanamaz görmekten hoşlanmamıştır. Dünyasını yöneten düzeni anlamayı şiddetle arzulamıştır. Bugün hala niye burada olduğumuzu ve nereden geldiğimizi bilmeye özlem duyuyoruz. İnsanlığın bilgi için en derin arzusu, bu sürekli arayışımız için yeterli bir nedendir. Hedefimiz de içinde yaşadığımız evreni en azından eksiksizce betimlemektir.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 21 - Milliyet yayınları/epub)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 21 - Milliyet yayınları/epub)
Kevser, bir alıntı ekledi.
15 Mar 13:14 · Kitabı okuyor

Her şeyin mi teorisi?
Bilimin sonuçta amacı, tüm evreni açıklayan tek bir kuram ortaya koymaktır. Bununla birlikte çoğu bilimcinin izlediği yol, sorunu ikiye bölmektir. Birincisi, bize evrenin zamanla nasıl değiştiğini anlatan yasalardır. (Evrenin herhangi bir zamanda ne durumda olduğunu biliyorsak, bu fizik yasaları bize onun daha sonraki bir zamanda nasıl olacağını söyler.) İkincisi, evrenin ilk durumunun ne olduğu sorusudur. Bazılarına göre bilim yalnızca birinci bölümle uğraşmalıdır; bunlar ilk durum sorusunu fizikötesi ya da dinin konusu sayarlar. Bu kişilere göre Tanrı, her şeye gücü yeten olarak evreni dilediği gibi başlatmış olabilir. Öyleyse Tanrı, evreni yine isteğine bağlı biçimde geliştirebilirdi. Gerçekte görünen o ki, evreni, belli yasalara uyarak düzenli bir biçimde geliştirmeyi seçmiş. Şu halde ilk durumu yöneten yasaların da olduğunu varsaymak eşit ölçüde akla uygun olacaktır.

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 19 - Milliyet yayınları/epub)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 19 - Milliyet yayınları/epub)
Kevser, bir alıntı ekledi.
15 Mar 12:57 · Kitabı okuyor

Değişmeyen bir evrende zamanın başlangıcı evren dışı bir varlık tarafından getirilmesi gereken bir şeydir; başlangıç için fiziksel bir gereklilik yoktur. Tanrı'nın evreni geçmişte, sözcüğün tam anlamıyla, istediği bir anda yarattığına inanılabilir. Öte yandan, eğer evren genişliyorsa zamanın başlangıcı için fiziksel nedenler olabilir. Canı isteyen hâlâ, Tanrı'nın evreni büyük patlama anında, hatta daha sonraki bir zamanda büyük patlama olmuş gibi, yarattığı yolunda düşünebilir, ama evrenin büyük patlamadan önce yaratıldığını varsaymak anlamsız olacaktır. Genişleyen bir evren bir yaratıcının varlığını dışlamıyor ama onun bu işi becerdiği zamana ilişkin sınırlamalar getiriyor!

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 17 - Milliyet yayınları/epub)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 17 - Milliyet yayınları/epub)
Kevser, bir alıntı ekledi.
 15 Mar 11:35 · Kitabı okuyor

Günlerden bir gün ünlü bilimci söylentiye göre Bertrand Russell (Rasıl) gökbilimi üzerine söylev vermektedir. Dünyanın güneş etrafında nasıl döndüğünü, güneşin de galaksi denen uçsuz bucaksız yıldızlar kümesi etrafında nasıl devindiğini anlatır. Konuşmasının sonunda salonun en arkasında oturan ufak tefek yaşlı bir bayan ayağa kalkar ve "Bütün söyledikleriniz saçma sapan şeyler. Aslında, dünya dev bir kaplumbağanın sırtında bir tepsi gibi durmakta" der. Bilimci ise yüzünde esaslı bir gülümseme ile yanıtlar: "Peki, ya kaplumbağa neyin üstünde duruyor?". "Sen çok akıllısın delikanlı, çok akıllı" der yaşlı bayan, "Ama ondan aşağısı hep kaplumbağa!".

Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 11 - Milliyet yayınları /epub)Zamanın Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking (Sayfa 11 - Milliyet yayınları /epub)